Nejen pro dějepisáře

Co nám provedli pionýrští učitelé? Vysvětlili nám ti moudří k tomu školení, co je pravda a co lež. Co je správné a co špatné. Kdo je dobrý a kdo zlý. Učili nás vážit si vybraných postav naší historie, aniž by se v ní sami dokázali orientovat. Neučili nás vnímat dějiny z různých pohledů. Zvažovat všechna pro a proti, abychom si mohli sami vytvářet svůj názor a prezentovat ho jako svůj, nikoli však jako jediný správný. Protože neexistuje jediný pravdivý výklad historie, stejně tak, jako neexistuje jediný pravdivý výklad současnosti.
Měli přiznat, že sami o cestě, kterou si lidstvo volí, nic nevědí. Že jisté je jen, že není jedinou možnou, ale tou, kterou se dáváme vedeni proudy rozličných pohnutek, hnutí a fanatismů náboženských nebo ideových.
Měli nám říct, že všichni musíme, každý sám za sebe, hledat svou vlastní cestu a na ní sami sebe. Měli nám říct: „Jste na to všechno sami. Ale nebojte se. My se pokusíme vám pomoci. Pomůžeme vám tím, že vás budeme co nejméně řídit. Nebudeme vám nutit pravidla. Budeme vás učit přemýšlet. Knihy nebudeme brát jako zákony pravdy, ale budeme v nich hledat fakta, která pomohou dát směr našim úvahám. Po nekonečných společných debatách a diskusích možná společně dojdeme k některým poznáním.“

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s