Jsme na počátku doby ledové

Otepluje se. Ledovce zaplavují oceány. Ochlazené oceány pak ochladí Zemi.

Matěj říkal, že za čtyři miliardy let Slunce spálí Zemi. Učí astrofyziku. Řekl to nevzrušeně.

Vrátila jsem se z hor. Kvetou tam sedmikrásky. Všechny stromy jsou směrem na sever obrostlé nezvykle hustými lišejníky. Každá jejich větvička.

Myslivci střílejí na srnky. Letos neumrzly.

Atanášek včera náhodně zahlídl scénický obraz v televizi. Vstřícná ruka Marťana se plíživě blížila k ruce člověka. Paralyzován v pohybu, začal tiše plakat. Nikdy jsem ho takhle plakat neviděla.

17 comments on “Jsme na počátku doby ledové

 1. Mamkataťka píše:

  V pražské Krči na zahrádkách kvetou stromy a kolem nich je sedmikráskový koberec (už tři týdny). A v Jeseníkách minulý týden místo na lyžích jezdil mladej na kole. Já to chápu tak, že nás příroda trestá za to, že jsme se k ní léta nehezky chovali.

 2. sunfreedom píše:

  No jo. Klima se nám mění. Osobně proti tomu nic nenamítám, pokud z našeho harmonogramu zmizí zima, budu nejšťastnější člověk pod Sluncem. Viděl bych to tak, že léto se posune sž do října, prosinec a půlka ledna připadne na podzim. V lednu max dva tři dny mrazu abychom nezapomněli, pak hned jaro, léto, podzim, jaro… Co se zimou? Bílo. Bije to do očí, lidi kloužou, víc lidí umírá na silnicích, všechno spí, méně se točí ekonomika. Je na čase, aby lidstvo s tímto ročním obdobím zatočilo :-). Jinak co se týká těch 4 000 000 000 let do posledních červánků, někde jsem četl, že je to o miliardu více. No pravda bude asi někde uprostřed. V každém případě mě mrzí, že u toho nebudu. Ale do té doby budeme bydlet stejně někde jinde. Nejspíš na Marsu, ten by prý Slunce mohlo nechat na pokoji, je dost daleko. Nebo někde jinde. Ať žije brukev!

 3. Gomba píše:

  to sunfreedom:Já bych zimu nechal. Jednak rád lyžuji, a jednak – bez zimy bychom časem mohli být bez chleba. I když – Teď máme skleníky na teplomilné plodiny, kde je řečeno, že nemohou být antiskleníky pro ty studenomilné …

 4. Magrátka píše:

  Myslivci střílejí na rysy, aby nežrali srnky. Pak střílejí na srnky, aby jich nebylo moc a nežraly stromky, asi … Není nadbytek myslivců ?

 5. sunfreedom píše:

  Já se teď zachovám jako jídelmě-rostlinný analfabet, ale… na co potřebuje chleba zimu??? :-)A pokud opravdu ano, nedá se chleba koupit jinde?

 6. haask píše:

  Zimní radostZměna klimatu se mi líbí. Chtěl jsem se podívat do Afriky, ale prý se to přesune a Afrika bude tady. Tak se alespoň nikam nebudu muset trmácet. Bylo by nemoudré si myslet, že tu konec civilizace na zemi nezažijeme. Budu u toho, tělo bude trochu jiné, ale jak se říká, nikdo není ostrov. Jsme jeden celek a lidé jsou buňky, které tento celek tvoří. Obměňují se, „recyklují“ se. Letošní zima mi dělá velikou radost 🙂

 7. Mirka píše:

  Střídání ročních období…taky ho mám ráda.

 8. Sejra píše:

  Hmmm,když už teda debatujem o klimatických změnách, já z toho takovou radost nemám – 15. prosince jsem dostal žihadlo od včely, dům mám plnej probuzenejch komárů a to zas taková paráda není:-))

 9. Mirka píše:

  Sejre…na mně zase na horách po celou dobu dosedal motýl. Ale to zase není nic neobvyklého.Vždycky je probudíme, když roztopíme chalupu. Spící motýly.

 10. Mirka píše:

  Magrátko …před čtrnácti dny, den před Silvestrem, chtěl André volat na lovce policii.Obklíčili malý lesík ze všech stran a čekali, až vyběhnou.Vyčítal mi, že nikoho nechci volat.

 11. haask píše:

  LovciZa mého života v Plzni míval jsem souseda, který mi vyprávěl, jak se mu v očích objevila slza při sledování gorily a mláděte. Měl pejska a tak začal prodávat krmivo pro pejsky, vždycky jsem ho vídal, jak přijel domů, přinesl něco „svému“ pejskovi, šel se s ním projít do parku…V sobotu potom vyrážel s puškou na rameni na lov do lesa. Zabíjení čehokoliv se mi příčí. Nicméně chápu to tak, že je-li člověk dravec, je-li schopen zabít, má právo na svou kořist, tak jako lev nebo šakal. Problémem jsou lidé jako já, kteří v obdobích masožravosti delegují zabíjení na masokombináty. Ale vraždění v těchto továrnách na smrt není vidět. Děje se za zdmi a policii tedy volat netřeba. Myslivci jsou vidět a vzhledem k společenskému uvědomění jim zvoní hrana. Jednou bude zvonit i těm řezníkům 🙂

 12. Sára píše:

  otázka je..Haasku, co je pro zvířata lepší.Být střelen neočekávaně v přírodě nebo umírat hrůzou v masokombinátu.Myslivce ovšem také nemusím,připadají mi tupí a hrubí.Hlavně tupí.Asi jsem nesnášenlivá.

 13. Mirka píše:

  Já…musím se vždycky v duchu smát, když si takhle hravě konverzujeme. My dospělí.Něco dělám a třeba se mi nedaří, nebo na mě padá horší nálada, nebo začínám pociťovat únavu a pak zaskočím. A je to skutečně uvolňující si jen tak něco přečíst a nezávazně reagovat.Někdy vážně a někdy nevážně.

 14. Mirka píše:

  Tak teď vážně…i když mám hodně ráda proměny ročních období, přiznám, že mě podivně zvráceně přitahují i ty nečekaně výkyvy přírody.Snad i proto, že mě vedou k většímu uvědomění si, že nic není dané a trvalé a neměně se opakující. Což mě dokáže zčásti oprostit od nechtěných úzkostí nad výčitkami, že často nedělám, co bych dělat měla.Že nedělám to, co se ode mně očekává, protože takové jsou už zvyklosti.

 15. Sára píše:

  Zima nezimaMožná se otepluje.Možná i globálně.Pravdou je,že po lOti letech života na horách a po několika překrásných zimách, které zbožňuji ,tu letošní vítám. Je tak zvláštní, jarní vzduch s noční meluzínou, slunce s temnými mraky..je to zkrátka úplně jiný zážitek..a mě se náhle ani po sněhu nestýská..to bylo vážně

 16. Lily píše:

  Z toho, co se tu teď na Zemi děje mám smíšené pocity.Na jednu stranu, je mi to líto, protože mám ráda tu přírodní mnohost tváří…sníh v zimě, barevné listy na podzim, kvetoucí všechno na jaře a rozpálené slunce v létě. Čím víc toho můžeme zažít, tím líp.No a na tu druhou stranu, jsem děsně zvědavá, jak se s tím lidstvo popere. Takže si přeju jen houšť. 🙂

 17. Mirka píše:

  Lily…vnímám to stejně. Baví mě to. Jen to: „jen houšť“ bych si netroufla dodat, aby to pak nebylo na mně. Jsem nejspíš tak trochu alibistka.Zvláštní, jak najednou vnímám psané jinak. Teď večer je všechno jiné, než přes den mezi prací. Tedy mezi hlídáním Atanáška. Ori má zkouškové období. Tak hlídám. A hlídám ráda.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s