Může člověk žít odtržen od reality?

Realita je nejspíš opravdu relativní.  Je jen otázkou našeho výkladu.

 

Vnímám sebe a svět kolem. A vnímám ten svět optimisticky, po svém. Nevadí mi směr, kterým se svět ubírá. I přes všechna násilí, kterým nikdy neporozumím a nepoznala jsem nikoho, kdo by jim porozuměl.

Je těžké nenechat se vtáhnout do mediálně určujících pohledů na sebe, na svět, vnímat realitu svým vlastním pohledem žitých skutečností.

Jednou bych chtěla žít tak, jak já to mám ráda. Na chalupě v horách. Bez televizí, rádií a novin. Lidé budou ke mně přicházet a budou mi říkat: „No jo, ty si tu žiješ odtržená od reality!“ Budu opravdu žít odtržená reality? Nebude to můj skutečný život?

Byl můj život reálnější, když jsem několikrát týdně chodila do divadel, kin a na koncerty? Když jsem žila sžitá s městem? Když jsem denně sledovala politické dění?

Je vůbec možné žít odtrženě od reality, když každý žije svou skutečnost, svou vlastní realitu? Nejde. Jde snad jen konstatovat, že někdo žije odtrženě od zaběhlé reality zaběhlého světa.

15 comments on “Může člověk žít odtržen od reality?

 1. TrendSpotter píše:

  jistěje jen otázkou výkladu pojmu „štěstí“ , jak budem v té realitě šťastní.

 2. PJ píše:

  já si teda myslím že na chalupě v horách. bez televize, rádií a novin bych byl mnohem šťastnější :-)ale jak říká TrendSpotter: je to jen otázkou výkladu pojmu „co je to štěstí“ :))

 3. Aja píše:

  Každý kdo si prošel či průběžně ve svém životě prochází neštěstím, má velké štětí. Stačí jen víc vnímat svojí realitu.

 4. Mirka píše:

  Alberto Moravia:Štěstí je být sám sebou, hluboce, opravdově, bez kompromisů, i za cenu neštěstí.

 5. Lenka píše:

  Realitaje skutečně jen v hlavě každého z nás. Čili realitvní, nikoli reálná. Mnoho lidí mi říkalo: žiješ mimo realitu, svět je špatnej a když chceš něco mít, musíš mít ostrý lokty, krást a podvádět. To pak vždycky zvednu obočí a řeknu, no, jsem hodná holka, nelžu a nekradu a vydělávám víc než ty, mám na všechno, co chci a co potřebuji.Nebo mi pořád někdo vnucuje, koho že to vlastně hledám, jakého prince z pohádky, když přece všichni chlapi jsou…takoví. Zatím co já znám muže většinou úplně jiné, než popisuje.Při rozvodu jsem poslouchala sebe a pak manžela. Jeden vyprávěl pohádku O Červené karkulce, druhý Tři zlaté vlasy děda Vševěda. Legrace. Shodovala se tam jenom adresa a pár čísel. Každý si žijeme něco jiného, akorát někdo žije to, co se mu vnucuje skrze media a tomu se pak říka realita (nebo realitka – teď nevím 🙂 )

 6. Ender Wiggin píše:

  Neradil bych se odtrhávat…Člověk může žít odtržen od reality, ale je to proti jeho podstatě-bude mu něco chybět a nebude úplný.Člověk totiž ze své podstaty potřebuje k životu nutně tyto věci: musí mít rodinu, přátele, práci nebo koníčky=prostě možnost seberealizace, nejlépe však obojí. A pokud se dovede s realitou smířit-rozlišit, které věci může a nemůže změnit a ty, které nemůže, prostě přijme jak jsou, tak pak má šanci realitu přijmout a přežít.

 7. Ender Wiggin píše:

  NeštěstíKaždý, kdo v životě prochází neštěstím, si z toho musí vzít maximum pozitivního, s tím negativním se vyrovnat a přijmout to, pokud to nemůže změnit, a maximálně se z toho poučit.

 8. Mirka píše:

  Endere Wiggine…chceš zachraňovat svět před mimozemšťany?Ano, to je šablona, která nám určuje: takhle je to správně. Budete-li to mít, budete šťastní. Ne v každém lidském prostředí platí stejné šablony. A ne každý člověk je šťastný ve „štěstí určujících šablonách.“

 9. Mirka píše:

  Endere Wiggine…samozřejmě Tvým slovům nejde neporozumět a určitě pro většinu lidí platí. Mít to „základní“ vede jistě ke spokojenosti.

 10. Lily píše:

  LenkoMyslím, žes to krásně vystihla.Ano, většina lidí má tu svou skrz média propagovanou realitu a myslí si, že tato jejich většinová realita je ta pravá skutečná nejreálnější právě proto, že je většinová. Mohlo by se zdát, že čím více lidí, tím reálnější…A potom se dočkáváš přátelských rad „neodtrhávat se od reality“ a zůstat ve stádečku, pěkně v teploučku a bezpečí, kde je to jednodušší než si sám určovat cestu mezi zmíněnými šablonami a všemi nálepkami.Nadruhou stranu, člověk jen těžko zůstává úplně mimo…A stěstí s neštěstím? Myslím, že všechno má využitelný potenciál proměnit se v to šťastné. Protože s každého neštěstí se člověk může poučit a zmoudřet.

 11. Daves píše:

  🙂zase se nezmůžu na nic vícc, než ,,krásný článek“ 🙂

 12. Lenka píše:

  Endere Wiggine… „Člověk totiž ze své podstaty potřebuje k životu nutně tyto věci: musí mít rodinu, přátele, práci nebo koníčky.“Hm, jenomže se může stát, že najednou rodinu ztratíš, přátelé nevědí, jak se mají k nové situaci postavit, takže se spíš vyhýbají, a pak ještě navíc onemocníš a pracovat moc nelze. V takových dobách jsou informace, že „člověk ze své podstaty potřebuje k životu nutně tyto věci: rodinu, přátele, práci“ hodně platný, teda. Ale nejsi jediný, který vypráví o nutnosti mít dvě ruce a nohy invalidovi. To jen dokazuje, že každý máme tu svou realitu.

 13. haask píše:

  OhoOhoo. Já tedy rozumím i násilí. Chápu jej. Chápu všechno. Neříkám, že je mi to k něčemu dobré. Nicméně chápu vrahy, chápu zloděje, pederasty, homosexuály, pedofily, defraudanty, vždyť je to tak lehké…Stačí naslouchat, cítit, prožívat 🙂

 14. Sára píše:

  Nevím,zda chápu,ale možná to haask mohl myslet tak, že stejně jako každý z nás vnímá tu svou realitu jako reálnou,tak ji tak vnímá i vrah.Koná tak, jak cítí,myslí prostě jinak než ostatní.Lidé jsou individuality.Společenské dohody říkají, že vrah patří do „jiné řady“.Ale vrah to cítí jinak. Cítí to stejně jako my,když se nechceme podřídit tomu,co nám předkládají např. media a chceme si žít tu svou realitu.Tu „správnou“. On si žije zase po svém.

 15. Sára píše:

  DovětekProstě si myslím, že neexistují „dobří a špatní“ lidé.Jsou jen lidé.A možná právě smíření se s tímto faktem může být cestou z bludného kruhu násilí.Neboť dokud se bude v rámci „dobrého úmyslu“ např. zabíjet,zdá se mi jekékoliv dělení lidí pokrytecké.Je to jako když uzurpujeme své dítě „pro jeho dobro“.Jak se pak cítí v životě?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s