Náhody neexistují

Náhoda není zrovna nejhorší průvodce, protože se obyčejně vyzná v cestách. /J.Verne/

Náhoda je snad pseudonym Boha, když se nechce podepsat./A.France/

Tak to jsem si našla, protože bych jí ráda přišla na kloub. Náhodě. Náhoda neexistuje. Co to tedy je? Když to není náhoda?

Nikdy nikomu sama jen tak nevolám. Pravidelně se mi ale stává, že na někoho pomyslím a on zavolá. A když se moje okamžitě vyhrklá věta: „To je tedy náhoda, právě jsem na tebe myslela“, opakuje často, říkám si ji raději už jen v duchu. Tak nevěrohodně zní i mně samotné.

Koupila jsem dům s lidmi na dožití, ti lidé v něm žili a ve chvíli, kdy jsem potřebovala někde bydlet, dožili.

nebo

Vytoužené místo v Orlických horách. Poprvé ve své zbožněné roubené chaloupce. Očarovaně čtu na štítu chalupy, že ji postavil Josef Hartman, a místní pamětník mi říká, že tu bývala truhlárna. Můj děda Hartman taky vlastnit truhlárnu a můj strýc Josef vždycky o sobě tvrdil že je architekt. A pak se dozvím, že lesu blízku chalupy se říká Langerův les.

35 comments on “Náhody neexistují

 1. Daves píše:

  🙂Ber to tak, jak to je:) štastna náhoda je pěkná věc:)

 2. anina píše:

  Mirko,Já nějak na náhody nevěřím, a to co popisuješ mě v jiných podobách taky potkává…Ale to by bylo na dlouho a je to otázka pohledu na život. Nejsem ani fanatik, ani duše nějaké sekty.To jen abys věděla .Mně pořád ještě spadává net 😦

 3. PJ píše:

  uděláš nejlíp když nad tím nebudeš moc přemýšlet, jinak by se ti mohlo stát, že bys mohla uvěřit v Boha 😉

 4. Mirka píše:

  PJ…uvěřit v Boha? Myslím, že ve chvíli, kdy bych já uvěřila v Boha, věřil by v něj už celý svět. Muselo by se přihodit něco, co by opravdu přesvědčilo.Přesto většina mých přátel jsou lidé věřící. Respektuju jejich víru, stejně tak jako oni můj ateizmus. Nebo spíše agnosticismus.

 5. Mirka píše:

  Anino…i já mám s ním problémy. S tím netem.A těším se, že to „nadlouho“ někdy bude!

 6. muris píše:

  Víš co? To, že o tom dneska píšeš… je teda pěkně velká náhoda… Náhoda neexistuje, přesně tak.

 7. Muris píše:

  Mirka…byla jsem u Tebe…no jo! Tak tedy jo! Ale co to tedy je?

 8. Mirka píše:

  Muris…tak je to správně!

 9. Mamkataťka píše:

  No na náhodu moc nevěřím… tedy, co se štěstí týká. Pokud zrovna něco neztratím… to je náhoda, protože nechápu, jak by třeba mohla moje ztracená peněženka někomu pomoci => proč ji neztratí někdo, kdo má hotovost na účtu :-).Jinak já slýchávala jinou větu:“Strach neexistuje“. Taky pěkná kravina :-).

 10. Mirka píše:

  Taky jsem někde četla: „Strach neexistuje. Stejně jako si ho dokážete vymyslet, stejně rychle jej dokážete z mysli vymazat.“No…něco maličko na tom možná bude.

 11. radka píše:

  nekdy povazujeme za nahodeu, neco conahodou neni. nebo alespon jsme te „nahode zasadnim zpusobem“ pomohli a nevsimli si toho.Rika se: stesti preje pripravenym!

 12. muris píše:

  Mirko,nevím. Ale mám na jazyku jedno takové slovo – náhoda…

 13. Lenka píše:

  Souhlasím s Radkou.To je jedna část náhod – nenáhod. Tou další skupinou jsou zákony, které dosud věda sice nepotvrdila, ale opakované zkušenosti již ukazují, že existuje něco jako empatie na dálku, zákon přitažlivosti myšlenek a činů, synchronní jednání a myšlení atd. Není čeho se bát, je co poznávat. Náhody neexistují, jsou jen skutečnosti, u kterých jsme dosud nepoznali příčinu, pravidla, zákony.

 14. Aja píše:

  náhoda nemá nic společného s bohem, bůh byl jen vymyšlen aby se lidé báli dělat nepravisti. Dnes jej nahrazují kamery ovšem je to trošinku jinak než dřív. Za kameru dnes musíme platit mi, abychom uchránili svůj majetek atd. a všichni ji vidí.

 15. rulisa píše:

  Myslím, Ajo, že bůh byl vymyšlen, aby lidé měli odpovědi na otázky. Pro to, o čem píšeš – aby se lidé báli dělat nepravosti – bylo vymyšleno náboženství. 🙂

 16. haask píše:

  SprchováníKdyž přijdeme k ledové tůňce a skočíme do ní, může to být naše smrt. Fakt, že v tuto roční dobu je pro náš život tůňka nebezpečná dostatečně neoceníme. Když se každý den budeme o pár minut déle podvolovat chladivému proudu sprchového proudu, za několik měsíců vstoupíme s rozkoší do té tůňky děsuplně chladivé. Celý život se sprchujeme, někdo více, druhý méně…Pozor.Zatnout zuby, přichází sprcha. A po ní…už brzo…

 17. Mirka píše:

  Takže?Jsem na prahu? Jsme na prahu všichni?

 18. radka píše:

  asi jsem na prahu. nekdo je osprchovan vic anekdo min. Akorat nevim proc by to melo byt studene. To mi prijde jakoby ta sprcha mela byt neco neprijemneho.Ajo, Co se tyce ovladani masy lidi nabozenstvim, tam souhlasim. Nabozenstvi ale nijak nesouvisi s existenci-neexistenci boha. Nikdo zatim neprisel na to jak vznikl vesmir a z ceho. proc a kam se vyvijei. A jestli vznikl z niceho tak co je to to NIC. A jsme opet u toho.

 19. Mirka píše:

  Jak vznikl vesmír?Zeptám se na to Matěje. Bádá na tom se svým vědeckým týmem. Na tom VELKÉM TŘESKU.

 20. Mirka píše:

  Samozřejmě souhlasím.S Rulisou a Radkou.

 21. radka píše:

  Tak nam to pak prosim te sdel!!! ja mam taky syna ktery se tim zabyva na nejvyssi urovni :o) Nikdo nerekne odkud se ten bod tam vzal a jakou formu mela neexistence v bode nula. Co to bylo. Je to nahoda, ze vlastne vesmir prochazi porad nekonecnymi variantami stvoreni (ruzne konstanty) a tahle se chytla a proto ji muzeme vnimat? :o) Ale porad je tam ten moment, co to je! To NIC a to NECO. Na to da odpoved jen filosof nebo teolog. S tim si fyzik neporadi. Tohle dostali nejlepe pod kridla Budhisti. Nebylo nic a pak nahle bylo neco. Jen dve varianty nula nebo jednicka. Jenze pro ne je to NIC i NECO to same. buh?

 22. Mirka píše:

  Radko…to byl samozřejmě vtip, že se na to zeptám. Diskutovali jsme o tom mockrát.Matěj pracuje a přednáší v Paříži v ORSAY. Třeba se budou znát?

 23. radka píše:

  protoze nemuzu mluvit za dite, sdelim jen tolik ze studuje teoretickou fyziku a pracuje v ustavu zabyvajicim se vyzkumem vesmiru :o) Francie to neni :o)

 24. Lily píše:

  Náhoda – štěstí, Bůh, osud?To je zajímavá náhoda, Mirko, že píšeš o náhodách 🙂 zrovna o tom totiž teď dost přemýšlím, stalo se mi jich v posledních dvou týdnech víc než moc…

 25. Mirka... píše:

  Radko…v Paříži nebo jinde…ale náhoda to je!

 26. Mirka píše:

  Lily…už to vypadá na epidemii. Stejně jako Ty reagují i jiní. Je to vážně docela zvláštní.

 27. PJ píše:

  co bylo na počátku? Snad každý z nás to ví, i když jen málo z nás to opravdu přijímá: Na počátku bylo Slovo, to slovo bylo u Boha a to Slovo byl Bůh. Připadá mi to jako hledání slona v mraveništi… zkoumáme podrobně jednotlivé mravence abychom po nákladném a dlouhém výzkumu mohli říct: „ne, to není on“, a přitom obrovský slon tam stojí, troubí a my ho ignorujeme :))

 28. Aja píše:

  Moc pěkné !!Uvědomuji si ho mnohem víc než dřív i mé sny, které se plní v mnohem kratším intervalu než tenkrát až mě to děsí. Jen nevím co tenktát chtěla mi říct žena s krásně dlouhými černými vlasy Žena, která stála na krásně barevnými květy obrostlé houpačče, upevněné v krásně jasné obloze uprostřed zelené sluncem prozářené louky. Než jsem jí tam v té žáři měla štěstí zahlédnout, znažila jsem se zahřát na seně mezi všemi živými v přístřešku z bláta a kamení. Ženě na té houpačce, krásně vlály vlasy, když hřejivým pohledem a přátelským úsměvem kývala hlavou.

 29. Mirka píše:

  PJ…tak tohleto je opravdu SLOVO do pranice…

 30. Mirka píše:

  Ajo..vždycky mě dostaneš!

 31. Aja píše:

  MirušVždycky ač moc nepíšu mě donutíš to napsat :-)) Musím však přiznat, že pro tentokrát to byl PJ a jeho slon.

 32. Aja píše:

  Také hassk a jeho ledová sprcha.

 33. Mirka píše:

  Ajo..Já vím.A piš tu!!! Rozumím Tvým myšlenkám.

 34. Aja píše:

  ještě pro Rulisua jaké otázky jim bůh zodpovídal ??? Nechci, nevím nečetla jsem, ale cítím jen , že Bůh = pravidla a pokud je nedodržuješ on tě vidí. Myslím , že náboženství a bůh patří k sobě. Když řeknu Franta Tě vidí, dáš si pozor aby u toho nebyl , nebo počkáš až odjede na dovču. Bůh byl celkem supr 🙂 i když ho nevidíš je všude kolem, na hoře dole před i za tebou. Pravidla znáš z náboženství, tak jen se pokus je porušit. Bůh nic nezodpovídá to ten pán co sedí v kostele. Zbytek je na Tobě,Tvé mysli a koordinaci. Ovšem je dobré v něco věřit, jen se nenechat ovládat.

 35. Sara, píše:

  Mirko,musela jsem se sem vrátit. Dnes jsem četla Tvůj krásný příspěvek o Tvém snu. O domě ve snu.Už několik dní mě trápí téma „mého“ domu. A pak jsem u Rulisy četla také nádherný příspěvek o její touze po bydlení..a pak napsala svůj příspěvek..o bydlení..prostě jsou to možná asociace. Pocity, které v sobě lidi navzájem vyvolávají, taková něžná řetězová reakce..ale možná je prostě „něco ve vzduchu“. Je to Velké Tajemství.A všichni cítí ,jak moc je krásné.Dělá nám radostné dny. To tajemství..Sounáležitosti..

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s