André v poutech na kriminálce

Kriminalisté potřebují vykazovat výsledky.

André a jeho kamarádi, všichni patnáctiletí, skončili na kriminálce. Připoutáni v poutech k zábradlí schodiště. Každý na jiném místě. Jeden v cele. Pět hodin. Dopustili se trestného činu. Hrozili jim třemi lety vězení a statisícovými pokutami. Mezi čtyřma očima jim bylo vyhrožováno bitím. Pocity moci bývají omamné. A komplexy ovládají nejednoho muže „činu“.

André, který si nekouše nehty, si okousal ten u palce do krve.

Kdo zná Andrého a jeho kamarády je teď přinejmenším udiven.

Jeden z nich si chtěl vyzkoušet graffitti. Maluje na papír a chtěl vyzkoušet zeď. Tak si to zkusil. Na jednu už pomalovanou. Neznalost zákona neomlouvá.

André dělá se svými kamarády filmečky. Chystali se natáčet. Ze způsobu zatýkání byli sami ti, kteří zavolali policii, pak zaskočeni. Kriminálníci už ale byli v rukou kriminálky. Přímluvy udávajících už nehrály žádnou roli.

Zločin je zločin. Musí být po zásluze potrestán.

Graffitti, street art. Graffitti není vandalizmus.

Je to i můj názor. Graffitti na depresivních šedých plochách se mi opravdu libí, mám je ráda. Útulní nevlídné průchody a podchody. Zbarvují zbytky špinavě šedého socialistického realismu. A odlehčují sterilitu konzumního molochu společnosti. Patří k předměstím velkoměst.

Jenže tahle tvorba je trestný čin.

Nemluvím teď o nesmyslném značkování všeho, co značkujícím přijde pod ruku. Tagy, ducha prosté nápisy, tyhle nesmyslné čmáranice na domech nemám vůbec na mysli. To je čirý vandalismus.

Nepíšu to tu teď proto, že tím chci kluky omluvit. A tuším, že někoho můžu tím svým pohledem zaskočit. Ale takhle to já vnímám. Bez ohledu na to, co se přihodilo.

Seděli včera naproti mně tři z nich. Dva tváře skoro andělské, jeden mírně rošťáckou. Odřená zápěstí od pout. Byli zabílení od barvy, jak nejdříve smývali malované a pak bílili. To jejich „gaffitti“ bylo malované barvou ředitelnou vodou. Ale vybílili majiteli k jeho radosti celou plochu.

Chovala jsem v náručí desetidenního Hanuše a cítila k těm třem klukům stejnou něhu, jako k tomu novorozeňátku.

Na ty policajty nenadávali. Klidnými hlasy mluvili o tom, že ti kriminalisté s nimi takhle zacházeli proto, aby je zastrašili před eventuelními dalšími akcemi. Chápou to. I když nemají ambice stát se sprejery. Nikdy jimi nebyli.

Nemám teď vztek na ty muže zákona, že připravili klukům ten prožitek. Koneckonců je to jistý zážitek. A jistá jistota, že žádný jiný zločin už asi neprovedou, když teď mají na kriminálce otisky jejich prstů

Jen cítím trapnou ubohost nad kriminalisty v akci. Jak umí zatočit se zločinem!A jací jsou to skvělí psychologové!

Bylo vlastně štěstí, že jsem na tu kriminálku předevčírem večer pro Andrého nejela já. Nejspíš bych dostala už druhou pokutu za urážku veřejného činitele.

25 comments on “André v poutech na kriminálce

 1. sonja píše:

  hanbastrážcům zákona!!!

 2. radka píše:

  Myslim ze i pro tyhle zážitky to delaji. Ono jim to neublizi. Ja jela v Normberku novym vagonem ktery byl rano pomalovan grafiti komplet vcetne skel, takze jsme sedeli praticky ve tme. Vlastne jsem si myslela jedinou vec. KOlik to muselo dat prace. A takova blbost :o) Novy vagon musel vyjet na prvni jizdu a pak hned jel na prelakovani.At si to kluci delaj kdyz je to bavi. Ale musi pocitat s tim ze je muzou chytnout. V tom je to kouzlo. Kdyby to bylo legalni tak by je to snad ani nebavilo. Myslim ze poradne je vydesit patri k praci kriminalistu. Delali to co meli v predpisu. Nevidim na tom nic divneho. Treba maji doma taky takove kluky.

 3. Lída píše:

  Ad radka: pokud by se policie obecně ke všem lumpům chovala takhle – drsně,nekompromisně a spravedlivě, pak proč ne. Měla bych pocit, že lumpové v tomto státě mají to co si zaslouží. Pokud se ovšem takhle chovají k partě v podstatě slušných malých kluků a před skutečnými mafiány a lumpy včetně vrahů si sednou v podstatě na zadek, protože se jich buď bojí, nebo se nechají podplatit (viz. Krejčíř), pak lze myslím s úspěchem pochybovat o relevantnosti tvého komentáře. Já na tom vidím divného až dost.

 4. radka píše:

  Lido: Ja ty kluky nesoudim a o policajtech ci zakonech nemam iluze. Akorat vim, ze kdyz nekdo hladi hada bosou nohou tak muze byt ustknuty. Kdyz nekdo testuje hranice tak musi pocitat s tim, ze to nebude jen prijemne. To neplati jen o tehle „zabave“ To plati temer ve vsem kdy testujeme vlastni hranice. Grafiti se mi libi. Na ruznych betonovych zdech, podjezdech ci nadjezdech. Kdyby to bylo nastrikane na mem vlastnim dome, tak by se mi to asi nelibilo (to by zalezelo na vyslednem dojmu). Ja fakt nikoho nechtela soudit. Ale at si vylize co si navaril. Treba mu to neco da. Zkusenost. A myslim ze i o tom Mirka psala.

 5. @Teo píše:

  Si nemohli najítnějaké opuštěné místo? http://ateo.cz/frame/phpgal/pict//4.550.jpg

 6. sunfreedom píše:

  Mno. Takže asi tak. Šedivá je dost možná nudná, šedivá se dost možná nelíbí spoustě lidí, ale šedivá je toho majitele, a majitel to chce mít tu bíle, tu šedivé… a nikdo mu do toho nemá co mluvit. Průchody jsou města, msto je chce mít šedé, tak mají být šedé. Kdy se to někomu nelíbí, tak má jít na město, zažádat o růžový podchod, udělat petici aby to mohl někdo třeba posprejovat… není v tom problém. Jsem zásadně proti všem, kdo čmárají po plochách cokoliv – tagy, umělecká díla… je to celkem jedno. Jen to, že je to umění (dost možná) z toho nedělá legální akci kdekoliv.Chování policistů… věřím tomu, že bylo nepřiměřené, ale až se někdo vrátí ze služebny s modřinama, pak to začneme řešit ne? Ale to neznamená, že bych se jich zastával…

 7. Mirka píše:

  Sunfreedome,ano. Vždycky jsem Ti věřila!!!Budeš dobrý. Ale opravdu dobrý politik!A tohle není ironie.Jen…tady nešlo o graffitti, to jsem já jen přidala k tomu svůj názor k nim.Protože já, ačkoli jak patrno z mého blogu, mám ráda šedou, tu prázdnou betonovou socialistickou šeď bych pomalovala všechnu. A nejen tu. A to by mi byrokracie žádného města nepovolila. Je směšná ta Tvoje zmínka o povolení, i když správná.Tady šlo o to, že ti kluci, až na maličký obrázek jednoho z nich, nic nenamalovali. Byli nevinní. A ti policajti to věděli!!!Vyhrožovat vyděšeným klukům bitím, o kterém se nikdo nedoví!!! Tohle bych spíš já měla řešit, kdybych na to měla dost energie.A tohle jsou navíc kluci, kteří třeba pravidelně jezdí za dětmi do dětského domova.Tvá zmínka o modřinách, to, že to připouštíš, to už je pro mě nemyslitelný horor!!!

 8. ann píše:

  tak jsem přemýšlela, jestli se vyjadřovat…vím, že hlavním tématem je, že policajti zmlátili kluky.Chci se ale vyjádřit ke graffity. Mám dojem, že se o graffity píše už tak dlouho jako o umění a v poslední době tak hodně (není o čem psát?), až všichni vzali na vědomí, že všechno, co se tak nějak líbí oku, je umění. Graffity je podle mě pouze výtvarný projev. Co je pak z toho umění, patří do diskusí. Z původně undegroundové záležitosti se stala věc, kterou redaktoři teenagerovských časopisů cpou do svých plátků pomalu i s návodama. ABC nedávno vycházelo dokonce s předem vyrobenýma „street art“ samolepkama – lepte samolepky, budete in! Vlezdoprdelismus… Mno a k těm šedím, který se umělcům nelíbí…mě se taky mnohdy nelíbí. Ale chápu, že ta zeď je něčí. Zrovna tak jako ty nosíš něco na sobě, třeba šedivý šaty, a když se to někomu nelíbí, taky ti šatičky neposprejuje. Hranice vlastního prostoru jsou jaksi viditelnější, ale je to úplně stejné jako s vlastnictvím zdi. Nelíbí se mi hodně lidí, jak chodí na veřejnosti upravených, nemají žádný vkus a hyzdí veřejný prostor. Zrovna tak jako některý baráky. Ale to jen můj osobní názor. Jiným se zase nelíbí určitý výtvarný projevy. Mě osobně se na graffity obvykle nelíbí to, že vůbec neteflektuje, kam se co hodí. Dílo samotné může být užasný, ale na plátně. V krajině většinou působí jak pěst na oko.

 9. Mirka píše:

  Ano Ann,takhle to je.Já v tomhle případě ale dávám přednost těm zdem před plátnem.Ale je jasné…že tohle umění patří do omšelých koutů velkoměst.Ne už do té krajiny. Ani na vesnici ne a možná ani do malých měst nejspíš taky ne.Tohle si tedy myslím.Ale jinak o tom vím jen málo…to jen že tak náhodou…setkala jsem se s tímhle „problémem“.

 10. Mirka píše:

  Třešinka na dortu.Blesk prý dnes /nebo včera?/ napsal:Sprejeři dopadeni v Kobylisích!

 11. radka píše:

  Jinak chci jeste dodat ze je to neopmluvitelne, pokud je policajti bili. S tim zasadne nesouhlasim. Ale o tom jsi nepsala. Akorat ze je dali do pout.

 12. Mirka píše:

  Radko,nebili.Jen stresovali vyhrožováním zbití mezi čtyřma očima. Jen jeden z nich.Na bití byli ti kluci příliš děcky poslušní, vyplašení a vyděšení.Ale pět hodin v poutech…?

 13. radka píše:

  To je fakt drsny. Ja bych to urcite obrecela a jeste by me vlastni decka musela utesovat. Ale nakonec jak pisu nahore bych to spolkla. Protoze jak pisu nahore, jsou horsi veci. ja zrovna s jednou takovou zapasim. A ta muze byt na cely zivot.

 14. sunfreedom píše:

  Ještě pár poznámek:1) Malý obrázek, je pořád obrázek, i kdyby to byla jen čená čára dlouh jako pravítko…2) Ano, připouštím modřiny, a je to pro mě stejný horor jako pro tebe, nicméně chyby děláme každý. Pokud by se tak ale skutečně stalo, pak bych byl jednoznačně pro potrestání policisty přímo zodpovědného, tak jeho nadřízeného, že takovéhoto muže ve své jednotce trpí, resp. ho neodhalil.3) Pět hodin v poutech. Zní nám to hrozně že? Zní to hrozně, protože jsme byli relativně nevinní, tedy nic, pro co bychom museli vzdorovat jsme neprovedli. Ale až zase jednou uteče jeden výrostek, co právě přepadnul babičku na chodníku ze stanice, všichni se sesypeme na policisty. Z jejich úhlu pohledu to byli maldí kluci, bůhvík odkud a bůhvíkdo… Takže…

 15. Mirka píše:

  Jistě.Pravda je ale taková, že si trochu hráli. Policajti.A že vyhrožovat zbitím mezi čtyřma očima…to je překročení pravomoci. I vůči delikventovi.Ovšem nahlášení do Blesku bylo bleskové.Navíc se mezi sebou dohadovali oni sami, zda je tak můžou nechat připoutané, nebo ne. Vzhledem k jejich věku si nebyli jisti. Nevěděli takovouhle věc!Ale já nemám na nikoho vztek. I takovéhle setkání s „blbostí“ patří k životu. Tak se kluci setkali.

  • spoon píše:

   Prosimte Mirko a na zaklade ceho se usnesli ti policajti (kriminalisti nebo spis asi pochuzkari ne?) ze je propustej? Nekdo slozil kauci?

 16. renee píše:

  Bohuzel, graffitti je kriminalni prestupek. Vetsinou, nezadouci malby na zdech nevadi tem, kteri v jejich blizkem okoli neziji; nicmene, ti co tam ziji, si preji, aby tito „street artists with spray cans“ si malovali sve umeni na jejich ulici, na jejich domech. Pak by jsme je zase obdivovali my, zatimco vy by jste volali policii. Mam rad art, ale v kontrolovanem prostredi…

 17. Jan Glozar píše:

  Myslím, že byste způsobenou škodu měla zaplatit, a k tomu mastnou pokutu.
  Evidentně svého syna nedokážete vychovat, nejspíš je to již feťák, vy asi chlastáte.
  Nepřejte si vědět, co bych mu udělal, kdybych jej chytil…… Honza

  • Mýlíte se ve všech bodech, milý Honzo Glozare.

   Ovšem setkání s Andrém by Vás možná vyléčilo. Stavte se u nás, popovídáme si a uvidíme, co to udělá s Vámi.

 18. aztli píše:

  Dobrý den, těm dětem, jestli jim bylo méně než 15 let , tak je nesmí poutat vůbec, a pokud by jim přesto bylo více než 15 let ale méně než 18 let, tak maximálně na dvě hodiny a stejně musí tak do dvou hodin hledat zákonné zástupce , a myslím, že by bylo dobré na ty kripl fízly podat trestní oznámení, jelikož jejich jednání jž splnilo znaky mučení a nelidského zacházení. Asi by bylo dobré, kdybyste spolu s ostatními zala k lékaři, aby byly zpráva a zdokumentovat stav rukou, dále u nějakého rozumného advokáta , co se zastávají osob poškozených policií (je to bezplatné) a sepsat s těmi kluky výpovd a podat tr. oznámení na státní zastupitelství . Oni si to sivce budou záměrně předávat následujícm způsbem :
  nejdříve na jeíno ze čtyř pražských ředitelstvá policie, kde je jakási madam judr. asi podplukovníková, která však to bude řešit maximálně jako pochybení pracovního postupu.
  Pak, když se nedáte, tak to předají na tu „nezávislou“ generální inspoekci, která je profízlovaná. , takže ani tam to nefunguje, takže pak jedině na vrchní státní zastupitelství .
  Oni by teprve došli fízli k rozumu, když by se absolvovalo několikaleté martyrium, které by spočívalo ve výzvě na odškodňovací oddělení MV (kachlíkárna), ale i tam je moráně zdegenerovaná justiční kurvička a pak jedině civilní žaloby , bohužel až k nejvyššímu soudu a pak terpve , když by tyto nechtěli uznat chybu a odškodnění, pak teprve ESPl a tam by to bylo asi bez problémů .
  Ale je to tak na 3 roky , s tím že ten espl by samozřejmě uznal i odškodnění za morální a časové újmy včetně zákonných zástupců.
  No fízli jsou dobytek spolu s justicí, o tom by Vám mohla vyprávět 14 letá Eva Waldsteinerová, kde slyšení ve věci poškozen z draví fízly , bylo až v jejích 20 letech .
  Nebo slečna Romana Krátká .
  No jsem zhnusený tím justičním a fízláckým dobytkem .
  Dodnes neodškodnili například překladatelku z německého jazyka jménem Mgr. Jana Zoubková, kterou zmálitili surově tři fízli, když je okřikla, aby nemlátili asi 16 letého kluka ve Vodičkově ulici, tam co je , kdysi se říkalo asi „dívčí škola“ , když čekala na zastávce tramvaje, nebo vysokoškolský asistent Pchjong Čong z dnes Akademie věd , dříve fakulty sociálních studií, kdy jej surově zmlátili
  , když se vracel ze svého pracoviště v ulici Politických vězňů co je ten institut , do svého vydlení, které měl asi co jsou budovy na Alebertově .

  Tak prý řes 600 stran má spis a stejně do bylo k nučemu, protže fízly a justiční kurvy se chovají jako morálně zdegenerovaný dbytek , nechtšjěí připustit, že se to stalo.
  Takže až se to stane nějaké přímo z nich, že ji zmlátí fílz a nebude mít čas říci, že je „od fízlů , či st. zastupitelství“ tak to pozná a potřeboval\ by to jako pes drbání .

  Je tam buhužel těch , a to mne nejvíce štve , ženských v té justici , co se chovají jako vyslovené kurvy a naopak poškozeného člověka ještě druhotně tyto kurvy viktimizují .

  Musil jsem je takto označit, protože lepší označení pro ně bohužel není . Není v nich ani stopy lidskosti a lítosti .
  Takže také nevím, kde se to tyhle justiční doroty tyhle kurvárny mohly naučit, viděl jsem leccos, ale tohle bych nesvedl., To proto, že si umím vážit života .

 19. aztli píše:

  Dobrý den, omlouvám se, v té době jsem ještě neměl internet, ten mám teprve od října 2008, takže jsem si vůbec nevšiml, z jaké doby je článek .
  Ale i tak to vypadá, že se u policie a justice nic nezměnilo, takže mi není jasné, jak mohou mít autoritu, když i v očividných případech lžou a kryjí tyto policejní excesy. Tím je pak jasné, že jejich práce podle toho vypadá a míjí se účinkem .
  Porušili co mohli, mne tohle zajímalo, tak jsem ze zvědavosti si přečetl policejní předpisy ohledně těchto věcí z více zemí .
  Musím říci, že chování policie není ani v zahraničí o mnoho lepší , dokud o nic nejde, tj. o život a ten člověk se nakonec vrátí jakž takž v pořádku, to ještě jde.
  Ale o to horší je, když se naplno projeví policejní a justiční zvůle , když třeba i zabijí nevinného. Třeba Ian Tomlinson , murdered by UK police, Jean Charles de Menezes , muredered by Scotland Yard a dlouhá série naprosto nevinných lidí a neuvěřitelné justiční lhaní .
  Ve věci toho prvního se naplno projevilo neuvěřitelné lhaní britské justice, přestože je nespočet očitých svědectví.
  V případě Brazilce, tam zapůsobila velikost Brazilské federace a její nerostné bohatství , na kterém je Británie naštěstí závislá, takže se Británie musila „domluvit“ s poškozenými , ale justice tak jako tak sehrála špinavou a prolhanou roli .

  Takže tím je mi jasné, že když k tomu má justice sklony, ke zločinnosti, tak jak potom může rozlišovat .
  Takže je otázka, kdo je víc zločinec .
  No v poslední řadě se „projevila “ justiční“ zvůle v případu zabití 24 leté dívky v autě střelbou u Zlíchova, tedy loni .
  Ale fízlové si nedají pokoj nikdy, málem se jim to podařilo o pár týdů pak znova , opět žena na místě spolujezdce a opět debilní policejní střelba na auto , jako by potratili rozum a nechtěli brát na vědomí, že nesmí svým zásahem ohrozit spolujezdce a okolí .
  A tak z těchto lumpáren vidím, že je to jen horší a horší a na vině je také vláda samozřejmě, která to silácky bagatelizuje .

  Takže vidím-li justici či policii, tak nevidím velký rozdíl mezi zločinci skutečnými , navíc zde o mnoho nebezpečnějšími .

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s