Rasizmus a rasismus.

Ať jdou ty dva strašáci taky.

Píšu si je pokaždé jinak, s a z. Vždycky podle svého momentálního cítění. Tak třeba jednu debatu nazvu diskusí a druhou tvrdší diskuzí. Poesie nikdy nenapíšu se z. A orgasmus taky ne, i když někdy prožiju orgazmus. A dělám správně. Protože orgazmus mi právě počítač podtrhl jako chybně napsané slovo. Přesto, že akademický slovník cizích slov ho se z píše.

A rasizmus píšu vždycky se z.

Ale já právě teď chci mluvit o takovém jiném, maličkém, rasismu. Ze kterého podezřívám i svou vlastní maminku.

Maminka hodnotí lidi podle jejich vzhledu. A podle svých kritérií si je zařazuje. A ani celoživotní soužití se mnou a mými lidmi ji nepoučilo. A nebo alespoň dělá, že nepoučilo.

Tak například. Jen těžko snáší muže "vlasatce". Ale taky "holohlavce". A celý život jí doprovázejí právě ti vlasatci a teď nově i holohlavci.

A to je pro ní těžký boj, protože ona miluje svoje vnuky. Jenže jeden má dredy do pasu a druhý se češe holicím strojkem. A třetí a čtvrtý "maj ty svoje dlouhý pačesy". A tohle ona si jen těžko srovnává se vzorností a úspěšností.

A takoví by to mohli být velcí fešáci! A ve svých snech je vidí jako zastřižené kudrnáčky.

Celková úspěšnost jejích vnuků a to, jací jsou milí a moudří, přebíjí tedy snad její odpor k "těmhle výstřednostem". Jenže. Nejspíš jen u těch jejích vnuků.

A tak tuhle zvala k sobě na kávu kamarády Martina:

"Ať jdou ty dva strašáci taky."

A za touhle její větou zněla ještě další nevyřčená. Co to může bejt zač, když takhle vypadaj…

Reklamy

6 comments on “Rasizmus a rasismus.

 1. Janek píše:

  Mě se ve stejnej den ptali v hospodě na vandru, jestli mám na zaplacení a pak mi večer otvírali dveře, když jsem měl frak. Mě to baví.

 2. sonja píše:

  maminku nechapu. stejne, jako obcas nechapu svy rodice, ale deti nejsou vod toho, aby chapali svy rodice. prave navopak, nebo ne?

 3. natálie píše:

  stejně z toho kluci vyrostou, taky jsem si prošla snahou „vybočovat“ ze společnosti

 4. Sára píše:

  Mirko.Všechna slova jsou nádhera. S a Z i vlasy. Tenhle lidský rys jsem vždycky s údivem pozorovala..myslím to hodnocení podle vzhledu, hlavně rozdělování na správné a špatné, nepochopení krásy lidské jinakosti. Ale kdoví..snad tím taky trochu trpím. Protože mě se líbí ta „jinakost, zvláštnost, odlišnost“..a vzdálená je mi průměrná „zařazenost, styl“. Ty první obdivuju, fascinovaně pozoruju..ty druhé trochu lituju.Možnná je to také nějaký ten ismus..

 5. Kaj píše:

  Maminka tedy bude vlasistka 🙂 A kdyz uz si nekdo tu hlavu holi, nebo se naopak strojku vyhyba obloukem, je to jeho vec, kecat by mu do toho nemel nikdo…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s