7 comments on “CHVÁLA BLÁZNIVOSTI!

 1. rulisa píše:

  Asi nic. Začínám mít pocit, že vůbec nezáleží na tom, co je omyl a co ne. Nešťastný ze zakořeněných omylů je jen ten, kdo proti nim bojuje. Kdo jim nevěří. A stejně se úplbně nevyvaruje zakořenění zas jiných omylů u sebe. Ale ten, kdo jim věří, může být s nimi docela šťastný.

 2. rulisa píše:

  Aneb, záleží, jak si nastavíme vlastní život. Můžem si ho nastavit i tak, že i některý pro některé lidi hluboký omyl pro nás není omylem.

 3. fousek píše:

  co si počít se zakořeněnými omyly? Přece uživat si ten skvělý nadčlověčí pocit výlučnosti – „já to vím a oni ne“ …

 4. radka píše:

  Pocit vylucnosti je skvelou utechou :o) Jak pozna ten co objevil hluboce zakoreneny omyl, ze sam neni obeti hluboce zakorenenho omylu?Lze vubec ukazovat prstem na hluboce zakoreneny omyl nekoho jineho a sam nebyt v hluboce zakorenenm omylu? Prijde mi to tak trochu jako kdyz sedim ve vlaku a divame se na pohybujici se vlak. Pokud jsou koleje bez hrbolku tak nepozname ktery vlak se pohnul. Je to pak 50 na 50. Muzeme si hodit korunou na ci strane je „pravda“.

 5. Sára píše:

  No hlavněkdyž je nám v tom našem „omylu“ dobře . ne?

 6. Mirka píše:

  To ten 17. listopad.Chválu bláznivosti napsal Erasmus Rotterdamský v roce 1509.Od té doby některé ty kořeny vrostly jistě do ještě větších hloubek. A některé byly možná vyvráceny.Myslím, že úsilí by nemělo být postaveno „člověk versus člověk“, ale „lidstvo versus ty kořeny“. Jen blázni prý ale šíří moudré myšlenky moudrých.Ale i takový moudrý blázen, jako třeba Švejk zmůže divy. I Hašek sám by se nejspíš divil, jak dalece ovlivnil české povahy.To si myslím.Ale všechny komentáře nade mnou jsou pravda. Zvlášť ten Fouskův, co na mě paradoxně působí optimisticky.V každém „omylu“ se jistě člověk může uvelebit. Může v něm být šťastný. I třeba jako velitel koncentračního tábora.To není reakce na Sáru, samozřejmě chápu, jak to myslí.Taky si říkám, že nejdůležitější je to osobní štěstí. A je jisté, že každý ho vidí v jiném.Já jistě nepatřím mezi ty, kteří by se trápili jen tak. Když tedy nejde zrovna o život, tak já se trápit vlastně ani neumím.Jenže, někdy si říkám, jestli ono právě nejde zrovna o ten život.Ale jen si to řeknu. Nic neudělám. Jen se dívám. Protože já jsem jen divák. Jen někdy, ten, pro mě často až neskutečný, divadelní kus naivně okomentuju.

 7. radka píše:

  Mirko, jsem taky divak. z ruznych duvodu mam problem se iniciativne zapojovat do dulezitych a zasadnich veci. Vetsinou delam s nadsenim veci, ktere jsou dulezite a zasadni pro me. A ty pro jine zasadni a dulezite delam taky, jenze napul a neporadne. A vim ze je to spatne. Ale rikam si nakonec, ze treba je pro me vykoupenim jiz vedomi ze to vim. A treba jsem v omylu. A treba jsou v omylu ti druzi. A treba vubec nikdo. Ja jsem ti porozumela. Neumim se zaradit. Ani k tem dobrym, ani k tem zlym a ani k tem zadnym. A neumim se tak krasne a poeticky vyjadrovat jako ty. I kdyz to sdeleni citim a chapu. A pokud ty naivne komentujes, tak ja taky. Jeste naivneji :o)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s