SÍLA KLENOTŮ

Snad se mi zdálo, že zlato mé dozlatova opálené šíji sluší.

Jak jsem jimi byla obdarovávána, navlíkala jsem kolem svého krku další a další.

Pak přišel jeden a ztrhal je ze mě.

Osvobodilo mě to.

Scházím Václavským náměstím k luxusnímu zlatnickému obchodu. Ze zlatoskvoucího vstupu do toho bohatství se vysune vyzáblá, stařecká ruka. Za ní strhaná, pohublá žena. Se zlatníkem za zády. Vytrčí svou únavou proměněnou ruku proti slunci a obdivuje v jeho záři zlatý prsten s obrovským zeleným kamenem. Na narudlém pokřiveném prsteníčku.

Ten obraz na mě silně zapůsobí. Uvědomuju si jistý půvab lidskosti té ruky, který ale ten zlatý prsten se svým zeleným kamenem mění v ubohost.

Později ji spatřím znovu. Dosedá na kamennou lavičku Václavského náměstí. Vytahuje z tašky housku. Láme jí a vkládá do úst sousto za soustem. Prsten znovu nastavuje slunečním paprskům.

Je poledne.

3 comments on “SÍLA KLENOTŮ

  1. Vert píše:

    Je kouzelně.Najednou se však slunce schová za oblaky. Strhaná, pohublá žena se zamračí, rychle dojí housku. A pak vytáhne z kabelky malinkou pozlacenou baterku. S patřičným šmrcem a grífem, podobným dlouholetým kuřákům zapalujícím si svoji miliontou cigaretu, tu baterčičku rozsvítí a nasměřuje na únavou proměněnou ruku. Žena se náhle spokojeně usměje, jakoby ožila zvláštně hrozivým kouzlem. Zcela jiným, jakým pod sluncem rozkvétají smogem a ruchem obklopeny růže na Václavském náměstí. Nemohu jinak, stojím, dívám se na ní z povzdálí a přemýšlím, zdali ji potěšila zář toho zlatého prstene se zeleným kamenem nebo fakt, že ta malinká pozlacená baterka není na solární energii.

  2. Mirka píše:

    Tvoje jméno.Mohlo by znít MIRČIN STÍNOVÝ BLOGGER.

  3. Happy píše:

    měla radost, určitě… starý lidi se umí dojemně potěšit… je to zároveň až děsivě smutné…nevím…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s