Smutně vetchá sukýnka z ostrova Mallorca

 

 

suknicka na lampe

S večerní lampou rozsvěcím svoje letní vzpomínky.

V zimě místo mých boků obtáčí lustr v kuchyni. Je kusem mě samé. Stala se svědkem mnohého. Zakrývá mé boky už mnoho lét. Kdekoli, kde v teplých létech žiju.

Smutně vetchá sukýnka z ostrova Mallorca.

Koncem jednoho sukýnkového léta zůstala jsem sama se třemi psy v malém osamělém údolí hor a sázela smrčky.

„ V téhle době se smrčky nesázejí,“ varovali mě dva dřevorubci. Smrčky se ale ujaly. Docela všechny.

Po prvním celodenním sázení bez jídla, jen s lahví vína, vyšla jsem cestou do kopce, ke kapličce, abych pak pomalu scházela dolů a abych, jako nějaký náhodný turista, na sobě vyzkoušela efekt, jaký můj nový smrčkový plůtek v náhodném turistovi vyvolá.

U kapličky, obtočena sukýnkou, obkroužena psy, přisedla jsem do trávy. A do té trávy, pozorujíc okouzleně na kopci se pasoucí vlnivé stádo krav, tiše čůrala. V tom jsem si všimla, že místo třech psů krouží kolem mě psi čtyři. Představa psího páníčka ve chvíli, kdy znesvěcuju svatostánek…

Povstala jsem hrdě. Dlouho se rozhlížela, ale nikoho nespatřila. Jen ten pes navíc. Jezevčík. Utekl týrán výcvikem nějakého myslivce, pomyslela jsem si.

Scházela jsem dolů, kolem opuštěné sousedovy chalupy a…k mému zděšení vyšel z ní svalnatý muž s vyholenou hlavou. Do pasu obnažený. A s nožem v ruce.

Zloděj! Skinhead!

Pro skinheady je typická nenávist vůči Hippies, napadla mě okamžitě odněkud vyčtená věta.

Polkla jsem naprázdno. Třásně mé sukýnky, jen tak naostro uvázané, se zachvěly. Ňadra, zakrytá černým hedvábným šátečkem jen zpola, nadouvala se zrychleným dechem.

Vyšla jsem muži vstříc. Černé vysoké pracovní holinky umocňovaly ráznost mých kroků. Vyslovím-li svoje jméno a stisknu-li jeho dlaň, nezabije mě.

Rozhodným gestem odhodila jsem dlouhé vlasy z tváře a napřáhla paži k pozdravu.

„Jmenuju se Mirka Langerová. Jsem z té chalupy…tam dole. „

Psi, kteří byli doposud mým stínem, teď v dálce dovádivě skotačili s…jeho psem? Ve společnosti svého psa nikdo nevraždí. Určitě ne.

Muž, obě zápěstí omotána zašpiněným fáčem, přendal nůž z pravé ruky do levé. Úleva. Pravicí stiskl moji pravici.

Ten mladý muž byl farář. Na chalupě přítele si léčil zranění na duši i na zápěstí, které způsobila jeho nedovolená láska k mladému básníkovi.

Pokus opustit tento svět mu nevyšel. Tedy…tentokrát ještě ne.

Tehdy vyřezával nožem Panenku Marii s Ježíškem v náručí.

Jeho Marie zdobí kapličku v údolí.

Mladý farář z údolí živých už ale navždy, ze své vlastní vůle, odešel.

A já už druhým rokem zastřihávám smrčky. Tak divoce rostou.

***

Veselé Vánoce!

 

7 comments on “Smutně vetchá sukýnka z ostrova Mallorca

 1. Vojtěch píše:

  Krásně napsané…Není co dodat. Dodám přesto, že se mi to tak líbí proto, že jsi tu malinko zvedla „objektivní dramatičnosti pomyslnou laťku“ (cituji vlastní hlavu)… Hezké svátky.P.S. Novoroční předsevzetí jsou jasně „kách“, ale stejně si přej, aby Ti v Novém roce z těchto nablogovaných črt vyšla regulérní knížka.Určitě si to Tvé psaní zaslouží.Ať už máš názory na cokoli jakékoli,z Tvých příspěvků přede-vším cítit, že máš ráda Život v původní kráse, a nepodléháš zatrpklosti… A to je zřejmě pro mnohé (včetně mne) TEN PRAVÝ BALZÁM NEJEN O VÁNOCÍCH

 2. Roj píše:

  Smyslne vanoce preji i ja Tobe 🙂

 3. Klára píše:

  Tak to na mě působí nějak smutně, ale komentář Vojty mě potěšil, že už jsme minimálně dva, kdo by si přál, aby všechny tyto poetické myšlenky a nálady vyšly v knížce. Bude to krásný dárek pro Mirku, Vojtu, mě, každého, i toho, kdo ještě od Mirky nic nečetl, pro potomky všech, pro potomky potomků všech, bude to i památka na psy, Ti se objevují téměř v každém příspěvku, což se mi také líbí.Prostě si přeji at to dopadne….

 4. jenia píše:

  Děkuji, dáváš mi většinou nádherné dárky svým psaním. Přeji ti, aby sis zachovala tu schopnost okouzlovat svým slovem.

 5. Janek píše:

  Buď šťastná, veselá a radostná! Janek

 6. Inka píše:

  Přeji ti také krásné svátky, přesně takové, jaké si je představuješ a do nového roku 2008 hlavně zdraví. To ostatní pak přijde samo. Měj stále tak mladou duši navzdory všemu a všem.

 7. Gomba píše:

  Pražačko Mirečko, rád přicházím ze svého sešněrovaného života obchodníka sem, do rozevlátých krajin.Čerpám u Tebe Život. Ne, že by mi můj chyběl či byl nedostatečný. Jen jej přímísením kapky ohnivé rudé krve zušlechťuji.Děkuji Ti a přeji Ti nádherný čas vánoční, silvestrovský i novoroční.A já budu i nadále přicházet pro svoji kapku životadárné tekutiny …

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s