JÁSAVĚ SLAVIT ODCHOD STARÉHO ROKU A VÍTAT ROK NOVÝ

To už nedělám ani ze zvyku.

TOHLE JE MOJE POUR FÉLICITÉ

Mějte to štěstí a potkávejte samé dobré lidi.

Je to pro život to nejdůležitější.

Během noci jsem se třikrát probudila zoufalým siamským mňoukáním. To, jak Dizi Biskup každou noc pláče přede dveřmi Martinova pokoje. Od toho dne, co Martin odejel do Afriky. Protože ale této noci mňoukat nepřestávala, vstala jsem, abych překontrolovala, jestli nepotřebuje pít nebo jíst. Nepotřebovala ani pít ani jíst. Potřebovala Martina. Zvykne si. Protože nejen lidé, ale i kočky si nakonec zvyknou na všechno.

I já se probudila se steskem. Po mé dětské domácí školní lavici. Zdálo se mi o ní, jako kdyby byla živá.

Ta lavice, tedy sedátko s opěradlem a úložným prostorem, spojené se stolkem s lehce nakloněnou odklápěcí deskou, dole se zarážkou, aby nesklouzával sešit nebo kniha, nahoře s vodorovnou plošinkou s otvorem pro kalamář a pero, byl děděný starodávný kousek nábytku. Snad jediný náš nábytek, který nevyrobil děda sám. Zato ho v jednom kuse musel šmirglovat a znovu mořit, tak, jak jsem ho k tomu nutila. Děda nedokázal neplnit moje přání. Tak šmirgloval a mořil, i když si byl vědom toho, jak tu starožitnost ničí. Jenže já neuměla jinak vyčistit skvrny od inkoustu, kterými jsem ten starobylý skvost v jednom kuse třísnila. Nevěděla jsem tehdy, že ty skvrny tam vůbec nevadí. Že skvrna je jenom skvrna a že si může být kdekoli a na čemkoli. Že taková skvrna dokonce může nejenom dodat patinu, ale i oživit.

Jenomže já tehdy myslela, že dokonalá vzornost je nějaká důležitá lidská vlastnost. Možná ta nejdůležitější. Tak jsem chtěla mít všechno dokonalé a být vzorná. V jednom kuse jsem přerovnávala všechno to voňavé školní v mé aktovce, která visela na háčku, po straně té lavice. A přerovnávala i všechno v té lavici, jak jsem tam měla naskládané, pod tou odklápěcí deskou, všechna pravítka a kružítka a úhloměry, i když jsem je v té době ještě ani nemohla potřebovat.

Já jsem z té lavice vyrostla. I z té touhy po školní vzornosti. Tu vzornost vystřídala, naštěstí, v té době skoro povinná, něžná vzdornost.

Ale po té lavici se mi zastesklo. A tak místo, abych v noci před Silvestrem nabírala sílu k Silvestrovským oslavám, bděla jsem se svými myšlenkami nad svou ztracenou lavicí.

Silvestra stejně slavnostně neslavím.

I tak se ale, tradičně, o půlnoci, vykloněna ze svého střešního okýnka nad Prahou, rozpláču nad lidským rachejtlovým šílenstvím. Budu při tom klidnit psy.

Nebojte se, to se neblíží žádná katastrofa, se kterou byste si nevěděli rady. To se jen lidé společně radují, v šťastné, a v době míru tak ojedinělé, chvíli své lidské pospolitosti.

JSME TADY! PŘEŽILI JSME DALŠÍ Z ROKŮ!

A jejich ohňostroje jsou rok od roku mocnější a mocnější.

5 comments on “JÁSAVĚ SLAVIT ODCHOD STARÉHO ROKU A VÍTAT ROK NOVÝ

 1. felixa píše:

  Hezké:-)Ta poslední věta je velmi silná, je mi z ní úzko, jako ze všeho mocného. Ať tak nebo tak, přeji krásný a pohodový nový rok:)))

 2. Bergfeld píše:

  Nezadržitelně nadchází čas, kdy se okolí, lidé a svědomí přestávají ptát na to, jaké máme ideály a cíle, čeho chceme dosáhnout a jak chceme vše změnit. Naopak se nás začínají ptát, jaké stopy a jaký svět po sobě zanecháme.Náš osud půjde dál svou cestou, než přijde chvíle, kdy mu existence nás samotných podlehne.V zajetí všedních dnů, pevných řádů a pravidel. Ale naše perspektivy nebudou nikdy omezené, vždyť vesmír je tak nekonečný. Stále v nás je odvaha hledat osobní smysl věcí.Je v každém z nás a putováním za ním se pak i my staneme jeho součástí.Dovolte, abych Vám všem popřál vše nejlepší v novém roce, aby byl rokem klidným a úspěšným. A tobě Mirko……..tobě děkuji za vše.

 3. jirka píše:

  Také nejsem příznivcem velkých oslav. Přeji Ti úspěšný nový rok.

 4. Sára píše:

  Milá Mirko.Mám ráda čas s Tvými slovy s Tvým světem.Tenhle rok má dobrá čísla takže se jistojistě vyplní leckteré třeba i to tajné přání.Těším se na Tebe..někdy.

 5. Mirka píše:

  Děkuju!Děkuju všem za všechna vánoční i novoroční přání!Za všechna ta krásná slova, kterým věřím…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s