DĚSIVEJ OCEÁN VESMÍRNÉHO SMUTKU

Pro Sáru, která napsala nejen tahle čtyři slova.

Sáro milá!

Nejsem náladová. Přesto…propadám náladám. Jejichž příčinu můžu jen tušit.

Propadám-li melancholii, pokouším se svalit vinu na něco konkrétního, na něco ve mně, v mém okolí. Dává mi to totiž naději, že najdu příčinu. A najdu-li příčinu, kterou dokážu pojmenovat, dává mi to naději, že se zbavím svého úzkostného smutku.

Není to žádné dno, do kterého bych padala, jen se nořím těsně pod hladinu temné melancholie.

Hledám příčinu, přesto, že dobře vím, že tohle moje smutnění z toho, co dokážu pochopit, nepramení. Pramení z toho, co pochopit nedokážu.

Mé stěžování si bývá tedy směšné a rouhačné zároveň.

Žiju láskou, kterou jsem si nedokázala ani představit. Moji synové se ke mně chovají tak, jak jsem nikdy neviděla chovat se syny k mámě. Mám nevšední lásku muže, mám i bratra, který se mi čím dál víc přibližuje. Mám maličké chlapečky svého nejstaršího syna, kteří mě zbožňují, stejně jako já je i jejich úžasnou maminku.

Mám ještě svoji mámu. Mám přátele.

Mám čas, se kterým, navzdory tomu, že si stěžuju na jeho nedostatek, volně disponuju, jak sama chci. A dělám, co jsem dělat chtěla.
A mám sebe, se kterou si, ještě pořád, můžu dělat, co se mi zachce.

Jenže…a teď opět Tvoje slova, protože výstižněji bych to nepopsala „v jednu chvíli, jakoby se mi v duši rozprostřely všechny bídy světa…takové nějaké celosvětové dno…jakoby všechno byla jen beznaděj a nicotnost…“

A pak zčistajasna procitnu…a znovu Tvoje slova…pocítím „návaly nekonečného úžasného zázraku života“.

A to se mi stalo právě dnes ráno, probudila jsem se a všechno bylo jinak. Melancholii mých posledních dnů jakoby rozfoukal vichr a já se probrala do své jásavosti nad životem.

Cítím takový nával štěstí…a nic se nezměnilo. Všechno je stejné jako ve chvíli, kdy do mě vstoupila melancholie, nečekána, ve společnosti přátel v mém snovém údolí.

Taky znám ten vesmírný smutek.

8 comments on “DĚSIVEJ OCEÁN VESMÍRNÉHO SMUTKU

 1. Mirka píše:

  Děsivě bouří.Hřmí. Blýská se. Padají kroupy.Je nádherný den.

 2. jenia píše:

  U nás – my jsme za vodou, my na to koukáme za zdmi a nic moc nám nehrozí. Psali známí, uneslo jim to střechu domu.

 3. runy píše:

  a mě přistál počítač v klíně:))

 4. Mirka píše:

  A mně,udělalo se hodně slabo. V té době, kdy jsem tak nadšeně psala, jen pár klilometrů od nás… V Líbeznicích u Prahy spadla větev na 11letou dívku, která byla s babičkou na hřbitově.

 5. jenia píše:

  jenomže my nezodpovídáme za tragédie okolo nás, jakkoliv nás to zasahuje.

 6. Mirka píše:

  Jenio,děkuju.Je to jen pár slov, ale jako by mi spadl kámen.Protože já se ve své právě žité zmatené přecitlivělosti, dané nejspíš biologickými procesy mého těla, právě probudila s pocitem jakéhosi provinění. Možná ho umocnilo i to, že jsem už včera těsně po spontánním napsání té věty, tak, jak jsem právě prožívala to radostné ráno a my se dívali do zahrady pod krupobitím s blesky a hlesali: „To je nádhera!“ zaslechla ty hrůzné sirény rychlých vozů.Navíc naše tramvajová stanice, ve které nastupujeme a ze které vystupujeme nese jméno Líbeznická.

 7. Sára píše:

  Mirko,čtu až dnes..Tolik mě těší, když někdo vnímá podobně jako já.Posílí mě to..a stále si říkám, že nebýt temnot melancholií, nezažívala bych zářivost vrcholů.Jen po jediném toužím. Všímat si a prožívat víc ty vrcholy.Protože jsem přesvědčená, že úhel pohledu, to čemu věnujeme svou pozornost ( z toho labyrintu dění) je návyk.A návyk se dá změnit.Chtěla bych získat závislost na výšinách.A občas se jen tak otráveně vracet do propastí.Zatím to mám na pomyslných váhách lehce ve středu trochu směrem k propastem ..

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s