Kýč není trpaslík na zahrádce, ale Helenka Vondráčková

Zaslechla jsem tuhle větu v televizním pořadu o kýči.

Přes veškerá nadání H.V., přes  veškerou její snahu, píli,  vytrvalost, houževnatost a to všechno…taky to tak trochu vnímám.

Jinak mi pořad unikl, což mě mrzelo, protože KÝČ, tenhle pojem, ten mě provokuje.
Před Velikonocemi nebo Vánocemi víc než jindy.
Provokuje mě, protože já bych ráda, vzhledem ke své životní filosofii /NEVADÍ MI A NEPŘEKÁŽÍ MI NIC. JEN NÁSILÍ. JAKÉKOLI./ existenci kýče ráda popírala.

Ale proč o tom píšu. Ne proto, že bych se chtěla dopátrat definice kýče /už proto, že bych se jí  nedopátrala/, nebo se zamýšlet nad „morálním kýčem“, ale jednoduše proto, protože  se chci té věty zbavit.

Ze své mysli přemístím ji jednoduše do blogu. A zbavím se jí tím. Tenhle psychologický trik jsem si pro sebe vymyslela a on funguje!

Jako s tou bradavicí, co ji dítě prodá doktorovi za korunu.

Někdy prostě zaslechnu nějakou větu a ta věta se mi pak obsedantně připomíná.

Reklamy

13 comments on “Kýč není trpaslík na zahrádce, ale Helenka Vondráčková

 1. radka napsal:

  umeleckym kycem muze byt i cely zivot

 2. radka napsal:

  a trpaslik neni kyc :o)je to brak, protoze jasne a srozumitelne demonstruje kam patri. Kyc svoji prislusnost rafinovane schovava. Nechce aby byl odhalen. Chce vypadat jako opravdovy („jako ze skutecnosti“:o)).

 3. Mirka napsal:

  Měním své pohledy.Jednou jsem napsala:“Lidé také dělají divné věci. Třeba kupují trpaslíky. Sádrové. Viděla jsem tam, kde pravidelně vídávám nehybně sedět, mezi nehybnými trpaslíky, nehybnou ženu, čilý pohyb. Obchodní ruch. Ono to opravdu funguje! Ono to není jen nehybné divadlo pro kolemjedoucí.Lidé opravdu kupují trpaslíky!Nevinné děvčátko dychtivě vybírá, povzbuzováno rodiči. Nevinné děvčátko, skloněné nad trpaslíky. Učí se vkusu.“Ale od té chvíle, kdy jsem zaslechla tu větu s tou Helenkou, mám i já nějak k těm trpaslíkům blíž.Jinak jsem si pobaveně všimla svého freudovského překlepu. Tak, jak je v těch svých textech často mívám, protože ty brýle jsem si pořád ještě nepořídila.A jak je občas ani nemažu.Jako třeba dnes ho neumažu. Protože…Provokujeme mě…to je přesně ono…jsem to já a něco, co mě provokuje. Samo o sobě by mě to neprovokovalo.Ale taky jsem si uvědomila, že i já mám své druhé jméno…to, co mi dali po babičce při křtu a to jméno je Helena.

 4. radka napsal:

  o vkusuCasto jsem premyslela na rakouskymi nefunkcimi zahradkami a okynkami s nefunkcnimi zaclonkami. Pro me vrchol nevkusu. Ale zmenila jsem nazor. Pro ne je to autenticke, tradicni. Skutecne. Kdybych si to dala na okna ja tak je to kyc. Kdyz si to daji na okna vesnicti Rakusaci tak je to tradice. (myslim, snad)A tak je to uplne se vsim. Kdyz budu zit svuj vlastni „nedokonaly“ zivot tak je to umeni-skutecnost. A kdyz budu zit abych udelala dobry dojem tak je to kyc-nahrazka.Tak nejak si to predstavuji a snazim se dle toho zit. Oprostit zivot od predstirani a balastu. Od delani dobreho dojmu.

 5. Mirka napsal:

  Tak dobrý dojem,ten bych tedy dělala moc ráda.Jenže udělat takový dojem, to dá spoustu dělání!A tak například teď. Začali jsme s písní na rtech: „Dělání, dělání, všechny smutky zahání…“ „velikonočně“ uklízet neukliditelné.Dokonce jsem dala na stůl dva velmi kýčovité velikonoční keramické svícínky.Tak nevím, jestli to dneska na mojí maminku nějaký dojem udělá.Odpad je roztříděn, po prázdných lahvích ani památky.Maminka mi nese funkční mobil. Když jsem si ho sama nebyla schopna zajistit. Už mi bude moct telefonovat. Protože koneckonců…nakonec jsem to já…její nejlepší kamarádka.

 6. radka napsal:

  u me je to naopak :o)Pripadam si pak nepatricne snaziva :o)

 7. radka napsal:

  odkazhttp://www.novinky.cz…-sneni.html

 8. Mirka napsal:

  Milá Radko,nepatřičně nebo patřičně…snaživá jsem byla naposledy na základní škole. Kdybych ve své snaživosti vytrvala, mohla jsem to třeba „někam v tom životě dotáhnout“. Ale zase bych nemohla „táhnout životem“, jak opojným nekončícím flámem. Z kterého jen občas mívám kocovinu.

 9. Janek napsal:

  Chci vyřezat květ šípkové růže. Ale prý by to byl kýč. Protože růže je růže a ze dřeva nevyřežu růži, ale kýč. Ale mě baví zkoumat, jak ten květ funguje, vypadá. A když ho vyřežu, bud se mi povede, nebo ne. Dělám to pro ten proces, i kvuli tomu, že se pak na ten květ dívám jinak, i na znak Rožumberků. A mám pak na stěně něco, co není z Ikey a hodí se to ke všemu ostatnímu. Ale odkud se na to probůh dívá ten, kdo v tom vidí kýč?Helenka ano. Gott ne, je úžasnej. Ale co když má někdo opačný názor?

 10. Mirka napsal:

  Janku,napsal jsi komentář, ze kterého mi naskočila husí kůže.Já…v jednu chvíli jsem chtěla ten článek, jak jsem ho spontánně napsala, opravit, nebo i vymazat, jak jsem si začala připadat hloupě a urážlivě tvrdě.A taky jsem přemýšlela nad tím, proč k té Helence, tak, jak jsem si jí pro sebe zařadila, nemůžu přiřadit právě Karla Gotta.A přemýšlela jsem o tom dlouho. A přišla jsem na to.

 11. Janek napsal:

  Protože to tak je:). Proč husí kůže?Kýč může být něco, co se vydává za něco, co není. Ale každý chápe písničku po svém. Zklamalo by mě, kdyby Yesterday bylo složeno náhodou volbou tónů v počítači? Ne, mě je to jedno, jak to myslel. Mě při tvorbě je jedno co je kýč a při konzumaci taky. Jen se občas při konzumaci směju:). Jak se někomu může líbit takovej kýč:)).Jenže já to neumím. Ještě, že tak. Ale někdy mě to mrzí.

 12. Mirka napsal:

  Janku,proč husí kůže?Protože tohle se mi stává…stačí mi k tomu málo…třeba nějaké souznění.Moje tělo reaguje přemrštěně citlivě na moje myšlenky a kůže právě tou „husí kůží“ a to tak, že na každé emoce…a na ty pozitivní zvlášť.Vlastně si vůbec neuvědomuju, že by mi někdy naskočila husí kůže ze strachu, třeba. I když tomu tak asi nejspíš někdy bylo.

 13. Janek napsal:

  To mívám taky často, často něco nadšeně popisuju a do toho stav svého povrchu komentuji…“uplně mam husí kůži, když na to zase myslím“…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s