KOČIČÍ ROZKOŠE

A zoufalství ptáků.

Mám ji ráda, tu stračí rodinku, co bydlí na sousedově jabloni. A naši kočičku, naší Dizzy Biskupa, tu mám taky ráda. I když je tak trochu šílená.
Vždycky jsem si myslela, že by Dizzy neulovila ani myšku. Navyklá na své dávky granulí se lovu nikdy neučila. Jenže takové věci se asi kočičky učit nemusí.
A granule došly.

Slyšela jsem ten zoufalý stračí křik. Jeden strašidelně prosící a několik strašlivě útočných.
V trávě, jen velmi lehce ostražitě, s pro ni netypickým klidem, čekala Dizzy, až zmlkne hlas deroucí se doširoka otevřeným zobáčkem z hrdélka, které svírala v zubech.
Ten modro bílo černý velký pták umíral dlouho. Jeho křik stával se víc a víc odevzdaným, zatímco křiky zbylé útočící stračí rodinky nabíraly na síle a agresivitě. Marně.
S Dizzy to ani nehnulo. Jen jí snad trochu víc bušilo její kočičí srdíčko. Vzrušením z lovu.
A mě bušilo taky. Umři už, umři už…bránila jsem se nutkání zachránit nezachranitelné.

Stračí prosebný křik konečně umlkl. Doufala jsem, že v tu chvíli umlknou i ty křiky útočnické. Jenže neumlkly. Bylo do děsivé v tom podvečeru, ve kterém Dizzy zvolna ukusovala svoje sousta, za čím dál hlasitějšího útočení nevzdávajících se strak.
Ten křik neumlkl ani po té, co z ptačí mrtvolky zbylo už jen málo a Dizzy ji lenivě opustila.
Stračí rodinka neúnavně, s křikem zoufalců, nalítávala na větve třešně a slítávala dolu k ohlodané družce, které už bylo všechno jedno.
Pak jejich křik nocí na chvíli utichl, aby k ránu, nad pár zbylými peříčky, proměněn na zoufale pohřební, pronikl do mého neklidného spánku.

5 comments on “KOČIČÍ ROZKOŠE

 1. Lindushka píše:

  To si moc neber, kočky jsou od přílody lovci a ani domácím životem se svých loveckých pudů zcela nezbaví… Mně připadne horší, když někdo za to kočky zabíjí! :-(((

 2. TS píše:

  tak si říkám, jak se asi vyslovuje straka po latinsky?

 3. Klara píše:

  Opět je celá scénka, dění několika minut, popsáno krásně, obrazně. Představila jsem si to tak, až mi je z toho smutno.Kočky to dělaj, jen jsem si vždy myslela, že výsledkem je jen usmrcení, že to nakonec nejedí.Nebylo by lepší obstarat granule?

 4. Anonymní píše:

  ad Klara: i nasycená kočka občas zabíjí, jen potom nežere. Sice jejich pudy chápu, je to příroda, ale sympatické mi to osobně není. Nejhorší je pomalé mučení myší. Viděla jsem to mnohokrát a nebylo mi z toho nikdy dobře, občas jsem i zasáhla a ještě nepříliš zraněnou myš, ke zlosti lovkyně kočky, osvobodila. Prostě jsem se na to nemohla koukat, příroda nepříroda.

 5. Anonymní píše:

  ještě odkaz na článek na jiném blogu, který to hezky vysvětluje: http://www.zelene.cz…-vazi-vazka/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s