Rozkoš zahálky

„Mám toho moc!…Jsem v jednom kole!…Ne…stííí…hááám!!!“ vyhrkla na mě v zbrklém chvatu moje známá, ve tváři ten výraz, co ho mají ti všichni šťastně a důležitě „busy“.

Je to nejspíš dobře, že nestíhá, že nestíhá myslet na své osamění, na zrychlující se běh času…na konečný cíl…na všeho konec.

Lidstvo propadlo přesvědčení, že lenošení je vlastnost záporná a pracovitost vlastnost kladná. Jsem přesvědčená, že nejmíň z osmdesáti procent je přílišná pracovitost neužitečná, ba dokonce až škodlivá.

Třeba těch zbytečně vyráběných předmětů, tisíce tun s úsilím vytvářeného budoucího odpadu k znečišťování Země…a přitom, jak známo, člověk potřebuje k životu tak málo.

Já si zjednodušuju všechno. I letos nechávám pod sněhem zetlít podzimní listí, bezpracně rovnoměrně hnojím zemi, nepotřebuju anglický trávníček, nepotřebuju ani vyžehlené tričko, ani čerstvě vymalovanou kuchyni…byl by toho nekonečný seznam, toho, co všechno nepotřebuju. Láska by v tom seznamu ale nebyla.

Miluju zahálku…nejen proto, že činí člověka citlivějším a moudřejším.

Možná mě k té zahálce dovedla moje maminka, ta je tak nesnesitelně činorodá, že jet s ní chalupu je pro mě doslova peklo. Ta když relaxuje, tak zase prací.

A protože některé vlastnosti se dědí ob generaci, připadám si občas jak mezi mlýnskými kameny.

Reklamy

15 comments on “Rozkoš zahálky

 1. Kashika napsal:

  Milá Miruško!Hle, další vlastnost, pro kterou jsi mi blízká. Zahálka! Božínku, ráda bych jí měla kopec, a aby mi ho nikdo nezáviděl!Pak máme taky patrně stejné matky – trpějící čínorodostí; naše navíc ještě syndromem PRN, jak jsem už někde psala = překotná realizace nápadů = teď, hned, okamžitě, kafe vestoje, žádný sezení, času málo, prádlo vyžehlit pomalu ještě mokrý a hrc na nádobí, a co kytky, zalejt kytky, máš to suchýýýý! Když přijde na návštěvu, většinou má ještě kabát a prst má už zarytej v hlíně květináče a oči jí švidrají po láhvi s odstátou vodou :-)) Je teda pravdou, že jen díky téhle "úchylce" máme konečně po roce vyžehlený všechny hadry (včetně Zuzčiných ponožek!!!), a že nějakou chvíli jsme měly umytý všechno nádobí.Jinak mě pracovitost jiných nechává zcela lhostejnou – pokud se nedotýká mých zahálčivých jistot.V posledním období je ale fakt, že příliš nezahálím, jsouc mleta a tlačena okolnostmi do neustálý a nenáviděný činorodosti. :-))Tak, a ještě Ti jdu okomentovat posvátný místo, to si nenechám ujít. :-))

 2. Mirka napsal:

  Milá Kashiko,jedinou markantní odlišnost mezi Tebou a mnou vnímám já v tom že:Ty v zrovna právě čerstvě napadaném sněhobílém sněhu vidíš…budoucí břečku už.A!P.S.Tvá činorodost…to je umělecká tvorba. Tu tak trochu počítám do "aktivní zahálky".

 3. zahálkanevím jestli mě má utěšit, že nejen moje matka je workoholik :) a já lenoch nad lenochy našeho rodinného klanu, ale opravdu se nesnesu, že žádným workoholikem a tak mě potěší, že stejně postižení a k pohlazení jsou jako ty :)

 4. sara napsal:

  to je téma!klidně posté..vždycky si to ráda přečtu.On kdekdo, koho znám vlastně zahálí..ale ty procesy co ta zahálka vyvolává..výčitky, to hlavně, kritiku okolí, rodiny, obecně..zahálející mnohem víc iritují než pracující, to je s podivem, čím to je?Zahálka je tém pádem mnohem aktivizující téme než pracovitost.Možná je to tím, že je to takový lenivě se protahující , ale neporazitelný útok na celý tenhle prapodivně nesmyslně pracovitý svět..a to je pro mnohé velké ohrožení.

 5. sara napsal:

  já takystrašně ráda zahálím..ale dost to řeším, protože já u toho navíc ráda jím , popíjím a tak a tloustnu, pak mě to už přestává těšit. Moje maminka je taky ta pracovitá..takže i já mám často uklizeno, je to naše tichá dohoda, protože ona je skutečně nespokojená, když nemá práci..mě zkrátka nebaví domácnost, to už je jistý.

 6. Lenka napsal:

  Jsem, Mirko, aktivní člověk. Nerada zahálím, ale ráda lenoším. Ne, to si neprotiřečím. Lenošit je smyslné. Lenoší se svůdně. Lenoší se s knihou, vínem, chlapem, ve vaně plné až po okraj… I tím lenošením umím vyplnit den. Ale nezahálím nikdy. To mi připadá jako marnit čas. Je to rozdíl. Požitkář to pozná…

 7. Anonymní napsal:

  hmtak to já spíš zahálím, lelkuju apod..ale úplně chápu Lenku, třeba pro mojimaminku by byl dar naučit se aktivně lenošit. Odpočinula by si..ale byl by to asi pro ni zase tak trochu splněný další úkol :o).Bylo by to správně.(ale to nemyslím zle, já sice zahálím, ale neužívám si to až tak moc.Jen..asi jsou mi slabosti bližší než správnosti.)

 8. Sára napsal:

  to psala

 9. Mirka napsal:

  Lenko,opravuju tedy název na ROZKOŠ LENOŠENÍ.Je pravda, že slovo zahálení rozkošnicky nevyznívá.

 10. Mirka napsal:

  Sáro,slabosti a správnosti…kdo určuje, co je slabostí a co správností. A proč to tak určuje.A lelkování přináší myšlenky. Sáro, Ty nikdy ve své zahálce nezahálíš…vím to.Stejně jako já ne.Rozdíl je v tom, že já si ji užívám naplno rozkošnicky. Ta rozkoš maže každou případnou výčitku. Jako třeba teď.To, co my dvě prožily spolu?…ten den a noc…taková zahálka přinese víc, než jen vzpomínku, která se nezapomíná.Nedělat skutečně a doslovně nic…to snad ani nejde.Za tím je už smrt.

 11. Sára napsal:

  no to je pravda.vždycky na to zapomenu,vycházím z takového toho všeobecného názoru co je dobře a co špatně:o)..a to je právě ono. Jak málo lelkuji, mozek se vrací do zaběhaných cestiček. Lelkování, zahálka a lenošení..prostě všechno, co je "jen tak", mi přináší obzory.Ale dost nepopsatelné.(Jako třeba ten náš den a noc.)

 12. Mirka napsal:

  Lenko,já taky bývám strašlivě aktivní.Všechno se snažím udělat co nejrychleji a nejjednodušeji, abych se pak mohla věnovat svojí slastné zahálce./Irenka by mohla vyprávět! Třeba jak rychle vytvořím rajskou. Dobrou./Často žasnu nad tím, jak lidé si činnosti komplikují a jak pilné hospodyňky, vyhlášené svou činorodostí, naprosto časově neúsporně a komplikovaně plní i ty nejobyčejnější hospodyňské úkony.Půl dne pracují na tom, co by mohly mít ve chvíli hotovo…rukcuk.

 13. ratka napsal:

  moc hezky se to cte a ja se pridavam taky k tem co rady lenoší. MOc rada lenosim i zahalim. Pokud je to ruzne tak oboje. Vydrzim dlouhe hodiny nedelat nic, jen se povalovat..Presto ziju ted ve zvlastni dobe kdy nemam na lenoseni cas. Zejmena jak se ted blizi vanoce tak vnimam silne urcenost meho casu. A podrizuji se ji.Denni zamestnani, to je asi nejvetsi ukrajovac casu. A pak vztahy, kterych mam tolik ze ve volnem case misto zahalky jdu a venuju se. mamince, tatinkovi, jednomu, druhemu, tretimu synovi, pritelkyni jedne druhe, partnerovi. A do toho si jeste varim jidlo a peru. Zvlastni. Je to zvlastni. Citim se uvnitr jako lina a pohodlna osoba. Takhle me oznacuji i lide kteri me znaji. Ale tim ze chci byt samostatna (samostatne se financne zajistit) a mit deti, ze chci zajistit rodice, ze mam zaliby a pratele tak si rezu pod sebou vetev. A tak nejak uvnitr doufam ze az si ju urezu tak zustanu dole pod tim stromem lezet a budu jen zahalet. Sama ze sveho rozhodnuti to nedokazu. Oklestit.

 14. Mirka napsal:

  Ratko,"Denni zamestnani, to je asi nejvetsi ukrajovac casu" Já tímhle žila ve dvou zaměstnáních. V každém jsem vydržela něco přes dva roky. V tom jednom byly dokonce píchačky. A přes dobrý plat a slunnou kancelář, kterou jsem měla sama pro sebe a práci, kterou jsem si víceméně určovala sama, dodnes si pamatuju ten pocit u žaludku, když jsem každé ráno schod za schodem stoupala k té mé kanceláři. Každý jsme založený jinak a pro mě pevná pracovní doba rovná se ÚZKOST!!!Naštěstí měla jsem štěstí. Ve formě volné pracovní doby v relativně zajímavém zaměstnání. Nicméně, a o tom už jsme si myslím jednou spolu psaly, všechny mé tři zaměstnání, kdyby je zrušily, nic by se nestalo. Jen…neměla bych peníze. Ale znám jednoho, co vykonává práci z mého hlediska strašnou…jak na čas, tak všechno ostatní A!!! děsí se volna!

 15. ratka napsal:

  to ja ne. ja volno miluju. kdyz se nedela nic. a nic se neplanuje. anikam se nejde. nevstava. neorganizuje.kdysi jsem vyuzivala nemoci k tomu abych mela cele dny volno a lezela. Ted jsem zdrava. Uz cela leta. furt. takze furt v pohybu. uzkosti nemam ale mela jsem. dost velke. TAky z prace :o))

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s