NEHŘEŠME SLOVEM (BLOGGEŘI)

Už pět let hraje Jaroslav Dušek v klubu Lávka divadelní představení založené na knize Miguela Ruize Čtyři dohody.

A já tam ještě nebyla!

Když jsem knihou Čtyři dohody listovala, hned mě napadlo, že jedné z mých babiček byla moudrost starých Toltéků nejspíš vrozená.

Upravený (zkrácený) výňatek z knihy:

 

PRVNÍ DOHODA (ZE ČTYŘ)


Nehřešte slovem


Zní to prostě, ale je v tom obrovská síla.

To, o čem sníme, co cítíme a co skutečně jsme, je vyjádřeno slovem.

Slovo není jen zvukem nebo psaným symbolem. Slovo je síla; je to moc, kterou máme k vyjadřování a komunikaci, k přemýšlení a tudíž i k vytváření situací v našem životě.

Slovo je nejmocnějším nástrojem, který jako lidé máme; je to kouzelný nástroj. Dokáže vytvořit ten nejkrásnější sen, anebo vše okolo nás zničit.

V závislosti na tom, jak je užíváno, může nás slovo osvobodit anebo zotročit.

Taková je síla slova.

V průběhu našeho ochočování vyslovují naši rodiče a sourozenci své názory o nás, aniž by o nich přemýšleli. Uvěřili jsme těmto názorům a žijeme ve strachu z nich.

Někdo vyjádří svůj názor a řekne: „Ta je ošklivá!" Dívka to slyší, uvěří, a vyroste s touto představou. Nezáleží na tom, zda je nebo není krásná, protože jakmile je tento soud vysloven, uvěří, že je ošklivá.

Upoutáním pozornosti může slovo vstoupit do naší mysli a změnit vše k horšímu nebo lepšímu.

Hřích je vše, čím se proviníme sami proti sobě. Nehřešit znamená, nejít proti sobě. Přebíráme odpovědnost za své činy, ale nesoudíme se ani neobviňujeme.

Nehřešit slovem znamená nepoužívat slovo proti sobě. Potkám-li vás na ulici a řeknu vám, že jste hloupý vypadá to, že jsem použil slovo proti vám. Ale ve skutečnosti jsem použil slovo proti sobě, protože mě kvůli tomu začnete nenávidět a vaše nenávist pro mě není ničím dobrým. Budu-li mít rád vás, budete i vy mít rádi mne. Urazím-li vás, urazíte mě také. Budu-li vám vděčný, budete vděční i vy mně. Budu-li se k vám chovat sobecky, budete se chovat sobecky ke mně.

Navykli jsme si při komunikaci s jinými a především sami se sebou lhát. Jediné, co nás může osvobodit, je pravda.

Pohlédněme na každodenní lidské kontakty a představme si, kolikrát asi začarujeme někoho jiného svým slovem.

Lidská mysl je jako úrodná půda, do které jsou neustále zasívána semena. Semeny jsou názory, ideje a pojmy. Zalijete semínko, myšlenku, a ta roste. Slovo je jako semínko a lidská mysl je tak plodná!

Pomluva je černou magií v té nejhorší podobě, protože je čistým jedem. Když jsme byli dětmi, slyšeli jsme, jak dospělí kolem nás neustále někoho pomlouvají a otevřeně vyjadřují názory o druhých lidech. Vyjadřovali dokonce názory na lidi, které vůbec neznali. Emocionální jed byl předán společně s názory a my jsme se naučili pokládat to za normální způsob komunikace.

Pomlouvání se stalo v lidské společnosti hlavní formou komunikace.

Jedna zavádějící informace může zničit komunikaci mezi lidmi, způsobit, že každý člověk, kterého se dotkne, bude nakažen a nakazí další. Představme si, že pokaždé, když před námi lidé někoho pomlouvají, propašují do naší mysli nějaký virus, který způsobí, že myslíme stále méně jasně. Abychom se zbavili svého zmatku, pomlouváme a šíříme virus dále.

Ještě horší jsou černí mágové kteří šíří viry záměrně. Vzpomeňme si na dobu, kdy jsme my sami nebo někdo, koho známe, byli na někoho rozzlobení a chtěli se mu pomstít. Ze mstivosti jsme tomu člověku něco řekli nebo něco jedovatého o něm rozšířili s úmyslem, aby o sobě smýšlel špatně. Jako děti to děláme zcela bezmyšlenkovitě, ale jak stárneme, je naše snaha pokořit jiné lidi rafinovanější. Pak lžeme sami sobě a říkáme, že si ten člověk zasloužil spravedlivý trest za své špatné činy.

Léta nás pomlouvali a začarovávali pomocí slov jiní lidé, ale totéž jsme činili i sami sobě tím, jak jsme slova používali. Hovoříme k sobě neustále a většinou říkáme věci jako: ,No tedy! Jsem pěkně tlustej a ošklivej. Stárnu a padají mi vlasy. Jsem hloupej, nikdy nic nepochopím. Nikdy nebudu dost dobrý, nikdy se nestanu dokonalým." Chápete nyní, jak užíváme slovo sami proti sobě? Musíme začít chápat, co je slovo a co dělá. Pokud porozumíme první dohodě, nehřešit slovem, začneme si uvědomovat, jak se v našem životě vše mění. Nejprve se změní způsob, kterým zacházíme sami se sebou, a později i způsob, jímž zacházíme s jinými lidmi, zvláště s těmi, které nejvíc milujeme.

Když nebudeme hřešit slovem, poskytne nám to rovněž imunitu vůči tomu, že nás někdo negativně očaroval. Negativní idea vstoupí do naší mysli jen tehdy, když je tam pro ni úrodná půda. Když přestaneme hřešit slovem, není již v naší mysli úrodná půda pro slova, která pocházejí z černé magie. Místo toho je v ní úrodná půda pro slova, která přicházejí z lásky. Míru čistoty svého slova můžete měřit úrovní své sebelásky. Jak moc se máme rádi a jaké máme o sobě pocity je v přímém poměru ke kvalitě a integritě našeho slova. Když nehřešíme slovem, cítíme se dobře, jsme klidní a šťastní.

Užívejme slovo ke sdílení naší lásky. Užívejme bílou magii a začněme sami se sebou. Řekněme si, jak jsme báječní, jak jsme velcí. Řekneme si, jak moc se máme rádi.

Nehřešit slovem nás přivede k osobní svobodě, k obrovskému úspěchu a blahobytu; dokáže nás zbavit veškerého strachu a změnit život v radost a lásku.

Můžeme žít v nebi uprostřed tisíců lidí žijících v pekle, protože budeme vůči peklu imunní.

 

 

 

Právě v posledních týdnech prožila jsem, né zrovna na své vlastní kůži, ale právě víc jak na své vlastní kůži, co pomluva dokáže. Přiznávám, chvilkama jsem nějak podvědomě na tu "pomstu" taky pomyslela. A je úlevné myslet na to už jinak. Tak, jak obyvykle mívám ve zvyku, když se podobné přihodí mně. Protože já už jsem vůči negativnímu čarovaní imunní.

4 comments on “NEHŘEŠME SLOVEM (BLOGGEŘI)

 1. Manželka píše:

  Když,bohužel, používání slov proti sobě samým je dneska normou, navíczřejmě s vysokou prestiží… Viz začátek diskuse http://blogovyroman.idnes.cz…dnes , který mi připomněl jedno manželství obdařené třemi dětmi, které se rozvedlo jen proto, že ani jeden z manželů nebyl ochoten jako první přestat urážet toho druhého. :/

 2. Mirka píše:

  Manželko,co se Tvého odkazu týče, trefný příklad k DOHODÉ TŘETÍ.TEDY:NEVYTVÁŘEJTE SI DOMNĚNKYMáme sklon vytvářet si o všem domněnky. Problém s vytvářením domněnek je v tom, že věříme, že jsou pravdivé. Přísahali bychom na to, že jsou skutečné. Vytváříme si domněnky o tom, co jiní lidé říkají nebo dělají, bereme to osobně, a pak je obviňujeme a reagujeme tak, že svými slovy vysíláme jed.

 3. ratka píše:

  Dohody jsou dobre, i jsem videla ty Duskovy a libily se. jeste se tim ridit :o)

 4. spoon píše:

  nehresme slovem ale ani myslenkou

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s