Já ti to tedy natřu…

Začalo to už před tím, než jsem s nadaným malířem JŠ, který se vyučil písmomalířem a stal se, stejně jako já, věčným natěračem, chodila na stodůleckej hřbitov obtahovat jména na náhrobcích zlatou barvou. To mi bylo šestnáct.

Síla barev a laků a všemožných nátěrů okouzlila mě už mnohem dříve v dědově truhlářské dílně, ve které do posledních dnů svého zdravého života vyráběl ručně nábytek a splácel tím jeden velký dluh, kterým před tím vykoupil život svého syna.

Od té doby jsem natřela kilometry čverečné. Natírala jsem neustále všude, všechno, všemi barvami.

Ve Stodůlkách všechno to, co mi dovolili a pak svobodně (svobodně až do té doby, než jsem potkala Jeho – odkaz na článek níže) všechno, co už bylo moje.

Náš první nábytek s Rudou jsem nenatřela na rudou, i když pocházel z kanceláří na nejvyšších místech, ale na modrou, na takovou hezkou modrou. Na takovou, jakou bych dneska nenatřela už nic, protože modrou mám ráda jenom na džínách, obloze a chrpě. A taky na vlasech. To už ale zkoušet nikdy nebudu. (Ta modrá, jak jsem si ji nedávno vetřela do vlasů, umrtvila moje živé vlasy, ale teď je to stejně už jedno, protože…ale to bych předbíhala.)

A v tomhle jinonickém domečku natřela jsem všechno, co se natřít dalo, nejen vrata a fasádu.

I v Kobylisích natřela jsem nábytek a rámy oken a dveře a plot a okapy…a taky chaloupku v horách natřela jsem celou, zvenčí i zevnitř (jak jsem o tom psala v článku: O TOM, CO PROŽÍVÁM, KDYŽ MI UBLIŽUJÍ).

Jednoho dne před pár lety, řekla jsem si ale:

„DOST! Už nic nenatřu.“

Ale protože některé apartmánky prostě chátrat důstojně nedovedou, stejně jako někteří lidé, nezbývá, než namalovat jim živější tvář. A tak jsem tomu, přes veškerá předsevzetí, znovu propadla.

 A zase divoce natírala.

Cabourg

Kytary jsou u nás všude.

316964_2204757332600_1313824438_n

Cabourg

A tak jsem zase koncem tohohle nádherného léta natírala, až do té chvíle, než mi to, už nekompromisně rázně, zakázal a mně bylo jasné, že další natírání už může vážně narušit naše, už takhle narušené, soužití. Tak tři vaničky zůstaly neotevřené a budou tam tvrdnout až do příštího léta.

Radost z těch nátěrů mě neopouští a já se chvílema bráním myšlence, že bych i tady, u nás v Kobylích, v domečku, který ale chátrat umí tak sladce, zase…

Jenže to bychom ale museli napřed spravit střechu.

A co těch vlasů se týče, nevyrobila jsem si z novin čepici a tak moje vlasy hrály (den za dnem přibývajícími) všemi těmi krvavými a provensálskými oranžemi a všemi těmi anýzovými a olivovými zeleněmi a já je přestala tudíž (nešlo to) česat a chodila do společnosti, tedy nakupovat další barvy, ale i na pláž a dokonce i do káváren a restaurací v tom neskutečném přelivu, který jsem z vlasů už dostat nemohla nikdy a tak mám teď vlasy nejen kratší, ale i natolik prostříhané (protrhané), že se mi do původní (tak nádherné!) podoby dostanou, podle mých propočtů, tak do pěti let.

3 comments on “Já ti to tedy natřu…

  1. slávek miloslav píše:

    jako natěračka jsi bezkonkurenční 🙂

  2. Mirka píše:

    Milý Slávku,to tedy jsem.Ale, troufám si tvrdit, nejen jako natěračka.I v počtu rozdělaných ohňů by mě mohla trumfnout snad jen nějaká stará indiánka (tedy někdo jako já) a i co do počtu proležených hodin v horkých vanových lázní (a činností s tím spojených – čtení knížek a tak) nemám zřejmě konkurenci.Jen ve vypitých litrech červeného už si nejsem tak jistá.

  3. Mirka píše:

    Ty tři vaničky neztvrdly a další rok jsem opět natírala jako divá, tentokrát už s čepicí na hlavě. Moc krásně, až jednu podlážku (malá podlaha) jsem to zase vybarvila a i nafotila ve všech těch barvách. Byly to vůbec nádherné tři týdny s Andrém a Kati, jenže nám před katedrálou v Remeši z auta ukradli tašku i s foťákem a tak nemůžu nevěřícím Tomášům dokázat, že jsem z lodi na udičce vytáhla rovnou pět makrel.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s