Na nic nečekej a uteč…

Bývá mým téměř železným pravidlem, že když řeknu, mě se TO nikdy nestalo, tak se mi TO stane. Většinou vzápětí. Že když tvrdím, to bych nikdy nemohla, tak velmi brzy poznám, že mohla, atp.

Takové ty „boží mlýny“, zkrátka.

A tak, když jsem v komentářích tohoto článku v reakci na komentář Idolův optimisticky psala:
„Zatím jsem se v té naší české společnosti setkala jen s těmi nejpozitivnějšími reakcemi. Ani náznak nějakého rasismu. Ba právě naopak.“, napadlo mě hned, že bych to psát neměla.

Včera se André vracel pozdě večer s Lety z kina. Poblíž multikina Ládví se o něčem dohadovala skupina asi deseti „těžkooděnců“ s vyholenými lebkami (není vyholená hlava jako vyholená hlava) a jak je André s Lety míjeli, jeden z nich se typicky tupým nenávistně výhružným pohledem zabodl do Lety.

Ta si naštěstí ničeho nevšimla a naštěstí zůstalo jen u toho. André už srovnával klíče v dlani, což by mu asi moc platné nebylo. Pocit, který mu proběhl tělem…“To bych nikdy nevěřil, že někdo může…“

Takže: opatříme pepřové spreje a budeme doufám, že rasistických extrémistů je jen zanedbatelný počet.

Každý z nich sám sobě napozpas působí tak žalostně uboze, ale v tlupě……

Reklamy

10 comments on “Na nic nečekej a uteč…

 1. Mod. píše:

  Rasismus je všude, protože hloupí lidé jsou všude.

 2. Liška píše:

  Blbý :(Pepřáky prý teď vyrábějí i s oslňujícím proudem světla. Jinak to je přesné: jak nahlas řeknu o něčem, že to já ne, to nikdy, tak už je to vzápětí tady a vyzkouším si to na vlastní kůži.

 3. idol píše:

  Rasizmus a ČRNěkteří diskutéři můj úvodní zmíněný komentář o existenci rasismu v ČR komentovali nesouhlasně. Samozřejmě každý má právo idealizovat si svou vlast a spoluobčany. Pokud však hodnotíme stav rasové snášenlivosti v ČR a vyspělých zemích, např. v Kanadě, v Evropě ve Francii, Británii a pod., zjistíme, že v ČR je zjevně vyšší.Rezumé: Je dobré přiznávat vlastní nedostatky – bez toho není cesta k jejich odstraňování.

 4. Liška píše:

  idole, ad"Pokud však hodnotíme stav rasové snášenlivosti v ČR a vyspělých zemích, např. v Kanadě, v Evropě ve Francii, Británii a pod., zjistíme, že v ČR je zjevně vyšší. "Prohlášení tohoto typu se dají lehce zneužít a stát se manipulací a demagogií. Lepší je nebrat je v potaz. Protoýe je to nesmysl: jaképak "pokud hodnotíme"! Jak hodnotíme? Kdo to hodnotil a v jakých konkrétních výzkumech? Jaká byla metodika? Jaká kritéria se používají při hodnocení "úrovně rasismu" v jednotlivých státech – nebo byla hodnocena jen u bíýlch občanů těch států? To prohlášení je zneužitelný blábol, protože není uvedeno, čím konkrétně je podloženo. Takových vět se je lepší varovat.

 5. Mirka píše:

  Liško?Umíš číst myšlenky?

 6. Liška píše:

  … jen jsem vytrénovaná ze studií přesně na tento typ tvrzení, protože ta nejsou "vědecká." Ale hlavně nejsou fair – bez ohledu na to, jestli si to jejich řečník uvědomuje,nebo ne.

 7. Anonymní píše:

  Navíc je to prohlášení intelektuálně slabé:o))

 8. vojta píše:

  VojtaTak já vím, co jsem napsal, ale o ‚jevu‘ tak složitém jako je ‚rasismus‘ se opravdu špatně píše i mluví…Je jasné, že něco jako rasismus u nás existuje, a pokud se společnost bude nadále vyvíjet pod tlakem ‚ současného mediálního diskursu‘, pak, obávám se, bude existovat i nadále ve stále se zvyšující míře…’Holé lebky‘ jsou zvláštní fenomén, související s obecnějším pocitem ohrožení kolektivní identity.Že se zde jedná (ve valné většině) o extrémně frustrované nebožáky je nabíledni, ale u tohoto konstatování nelze skončit… (frusrace má různé podoby i – řekněme pseodovědecky – behaviorální výstupy).Jinak si ovšem náš národ nikterak neidealizuji. Kromě (rádoby úsměvné) ‚vlastenecké persifláže‘, jsem chtěl říci, že my Češi (ve své obecné většině) si stále ještě (oproti jiným srovnatelným národům) zachováváme jistou míru odstupu a sebereflexe, snad i jisté solidarity se ‚znevýhodněnými etniky‘. Pokud tedy budete o problému ‚toho rasismu‘ mluvit s někým doma nebo v hospodě, nebude ta diskuse až tak falešná a pokrytecká jako jinde v Evropě… A ‚tohle‘ si tedy myslím i nadále, ač i ‚tohle‘ se časem může změnit ‚k horšímu‘. Nemohu svá ‚tvrzení‘ a své ‚pocity‘ sice nijak ‚dokázat‘, však píšu na základě (poměrně bohatých) ‚vlastních zkušeností’…Ahoj

 9. Mirka píše:

  Vojto,napsals to výstižně a srozumitelně, i když jsem musela dvakrát použít slovník cizích slov. Na stejné téma:http://mirka_langerova.bloguje.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s