Průvodkyně Mirka

Kam se obyčejný smrtelník běžně nedostane, dostala jsem se já v pětačtyřicátém roce svého života. V roce, ve kterém jsem se znovu učila celou českou historii, abych pak z ní složila zkoušky, současně se zkouškami průvodce Prahou, Pražským hradem a Židovském městem.

Objevovala jsem město, o kterém jsem si myslela, že ho znám a byla jsem tím poznáváním doslova posedlá. Nejen, že jsem absolvovala i všechny ‚Vlastivědné vycházky Prahou za poznáním‘, které PIS pořádala a pořádá, ale i jsem zaplnila čtyři patra knihovny knihami o Praze a její historii.

Průvodkyně a průvodci z PIS byli úžasní, nadšení, nezapomenutelní.

 

Pražský hrad nám objevoval historik PhDr.František Kadlec. Docela jsem se do něj zamilovala, když přednášel, já skoro nedýchala, zato oslnivě dýchla na mě minulost se všemi svými slohy a příběhy.

 

Včera byla otevřena, veřejnosti běžně nepřístupná, Rudolfova galerie na Pražském hradě a fronta se táhla tak dlouhá, že kamarádi ji ani vystát nedokázali a skončili U dvou Slunců a u Glaubiců.

Tak jsem si opět vzpomněla na ty časy, kdy jsem se učila znát nejen každý kout Pražského hradu, ale i každý předmět a znovu jsem se ocitla nejen v Rudolfově galerii, ale i na veřejnosti nepřístupném slavnostním triforiu, na nejposvátnějším místě v této zemi, v Chrámu svatého Víta, kam byly umístěny na příkaz Karla IV. busty nejvýznamnějších členů jeho rodiny včetně pražských arcibiskupů, architektů a ředitelů stavby chrámu.

pruvodkyne (2)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s