Kam se obyčejný smrtelník běžně nedostane

natožpak turista, dostala jsem se já v jednom šťastném roce svého života. V tom roce, kdy jsem se znovu učila celou českou historii, abych pak z ní složila zkoušky, současně se zkouškami průvodce Prahou, Pražským hradem a Židovském městem.

Znovu objevovala jsem město, o kterém jsem si myslela, že ho znám a byla jsem tím poznáváním úplně posledlá. Nejen, že jsem absolvovala i všechny ‚Vlastivědné vycházky Prahou za poznáním‘, které PIS pořádala a pořádá, ale i jsem zaplnila čtyři patra knihovny knihami o Praze a její historii.

Průvodkyně a průvodci z PIS byli úžasní, nadšení, nezapomenutelní.

Pražským hradem provázel nás a přednášel nám historik PhDr.František Kadlec. Docela jsem se do něj zamilovala, když F.K. mluvil, já skoro nedýchala, zato strhujícně dýchla na mě minulost se všemi svými slohy a příběhy.

Včera byla otevřena, veřejnosti běžně nepřístupná, Rudolfova galerie na Pražském hradě a fronta se táhla tak dlouhá, že kamarádi ji ani vystát nedokázali a skončili U dvou Slunců a u Glaubiců.

Tak jsem si opět, se zachvěním, vzpomněla na ty časy, kdy jsem se učila znát nejen každý kout Pražského hradu, ale i každý předmět.

Znovu ocitla jsem se v nejen v Rudolfově galerii, ale i na veřejnosti nepřístupném slavnostním triforiu, na nejposvátnějším místě v této zemi, v Chrámu svatého Víta, v galerii, která nemá nikde v Evropě obdoby, kam byly umístěny na příkaz Karla IV. busty nejvýznamnějších členů jeho rodiny včetně pražských arcibiskupů, architektů a ředitelů stavby chrámu.

***

Dříve za všechno mohli komunisti, dneska prý za všechno může Klaus. Za ty fronty na nádvoří ale doopravdy, Jardo, nemůže.

***

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s