Jak jsem se vyvíjela

Tentokráte v pití kávy.

Na úplném počátku pila jsem cukrem slazenou meltu s mlíkem. Každé ráno. Ta melta voněla, ale káva dospělých přeci jen voněla o něco líp a tak jsem jednou dopila nějaký zbytek i s lógrem a od té chvíle jsem po tomhle českém turkovi přestala, navzdory vůni, toužit.

Na gymnasiu jsem si pak občas oslazeného turka přeci jen dala, ale to jen u Myšáka, do sklenice a s velkým kopcem šlehačky a k tomu pohár hutné smetanovo – vanilkové zmrzliny, posypané sekanými ořechy a polité horkým karamelem.

Ale i podivné cappuccino.

Pak tedy ještě někdy toho turka bez šlehačky, silně oslazeného a to ale jen na probrání anebo když jsem potřebovala vydržet.

Jednou jsem ale někde u Baltu ochutnala pravou tureckou miniaturní kávu z džezvy a od té chvíle jsem se o ni v kastrůlku podobného tvaru tu a tam pokoušela.

Ve svém prvním zaměstnání jsem se přizpůsobila rannímu kolektivnímu rituálu a se všemi pila dlouho a dlouho velkého turka z velkého hrnku s cukrem a tatrou, v druhém zaměstnání to pila podobně v kolektivu užším a občas jsem si ho dala i doma s tím, kdo přišel zrovna na návštěvu a nemohl pít.

Ve třetím zaměstnání jsem byla obdarovávána už rozpustným nescafé classic „ze západu“ a pila ho zase slazené s tatrou. Po nějaké době jsem cukr vynechala. Nějaké rozpustné se už tehdy prodávalo i u nás, ale pitelné to nebylo.

Ale taky už jsem vyráběla překapávanou kávu pomocí trychtýře a papírových filtrů.

A pak s revolucí nastaly revoluční změny.

Džezvy a mocca kávovary různých tvarů a velikostí, cafetiére, tedy presovače – to je ten skleněný válec se sítem pod víkem, několik kávovarů na espresso a k tomu starodávný mlýnek na kafe, protože kupujeme kávu jen v celých zrnech. A ještě šlehané teplé mlíko.

No a dnes Espresso de Luxe si mele kávu sám, ale dělám si jen, jak tomu říkám, „piccolo picolissimo“, které si doliju horkou vodou, protože to co vytéká po tom prvním hutném a silném a zdraví prospěšném, to už jsou prý jen nějaké škodliviny. A vychutnávám si ho bez mlíka a cukru, jen s pěnou a tím aróma a je to požitek.

Takhle piju kávu jen ráno, jednou denně, ale někdy, docela výjimečně, si po obědě dám to maličkaté silné p.p. espresso.

A ještě – tu a tam, třeba na chalupě, si zase připravím to nescafé s mlíkem, jednu zlatou lžičku rozpustné drtě do hrnku, ale to už zdaleka ne s takovou chutí. Mám ho ale doma pořád, pro případ, že přijde někdo, kdo mu dává přednost, a nebo kdyby došla kávová zrna.

5 comments on “Jak jsem se vyvíjela

  1. Kashika píše:

    Miru, ahoj!Vyjmenovala jsi tu několik "mých" způsobů přípravy kávy:Na Balkáně jsem pár let pila zásadně doma praženou, v kovovém mlýnku pomletou a v džezvě vařenou.Zvyk pít hodně malinkou a silnou kávu jsem si pak přivezla zpátky do Čech. Malou džezvu mám, ale nemám kamna na dřevo a navíc mi naše kafe z džezvy prostě nechutná.Takže když jsem někdy u kamarádů "Jugošů" v cukrárně, dávám si malou, silnou kafu, malou tak, že jí nejsou víc než dvě polifkový lžíce.Doma si dělám kávu v presovači – pytlík kávy, spařit trochou vody, a toto posléze dochutím (nízkotučnou) smetanou.V práci pomocí trychtýře a papírovýho filtru dojdu ke stejnýmu výsledku jako doma.Pohled na dvou i vícedecovej "kafáč" se skoro průsvitnou tzv. švestkovou vodou mi vhání žaludek do krku, jojo.Nejni nad dobrou kávičku!

  2. Petronel P. píše:

    Já piju kávu výhradně malou, silnou, připravovanou v džezvě. Když už teda. Připadá mi, že to je takhle přirozený způsob přípravy, naopak zcela nepřirozený mi přijdou třeba ty moderní kapsle atd. 😦

  3. Daniel Šebesta píše:

    Jsem asi trochu zaostalej, ale já zůstal a asi už navždycky zůstanu jenom u tý melty 😀 Kávě zdar

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s