Přízemně se nimrat v…víš v čem

Takhle kdysi Ratka (cituju ji s ohledem na svůj Osud trochu nepřesně) intuitivně popsala význam slova pinožit se a ještě dodala:

Upocené pachtění se někam slimáčím tempem.“

 

A Rulisa zase takhle:

„U nás doma se to hodně říkalo. Pinožili jsme se na výletech, po horách, pinožili jsme se při Člověče nezlob se, když někdo popocházel do chlívečku imrvére po jedničkách po dvojkách, občas jsme se společnými silami dopinožili k mému pochopení nějaké školní látky nebo ke konsensu stran nějaké nesmrtelnosti chrousta, o níž jsme byli schopni zavile debatovat třeba celý večer…Pinožení – u nás takový to tisíci krůčků uťapaný uondaný snažení se někam.“

 

A Zuzi:

„Tak se pořád snažíš a snažíš jako brabenec a nevede to nakonec nikam …“

 

A  Jiří Sovák:

„Člověk se dře, snaží, honí, pořád něco dokazuje, najednou se chce vysmrkat, sáhne do kapsy pro kapesník, něco mu překáží – a ona to rakev.“

 

Přesto, že jen stěží umím popsat význam toho slova, které na mě dopadá svou tíhou jen ho čtu, já se nepinožila a pinožit se nebudu. Tak přísahám!

 

Když nimrat se, tak jen příjemně.

This entry was posted in Nezařazené.

46 comments on “Přízemně se nimrat v…víš v čem

 1. kaschika píše:

  Miru, Zuzka přečetla, a prohlásila: Nojo, tobě (povznesené nad vše přízemní) se to nepinoží, Miruško. 😀

  Mírně pozitivní ovšem je, že my jsme si se Zuzkou svého -marného, jak jinak- pinožení vědomy a rozhodly jsme se to zásadním způsobem, o němž někdy příště, řešit. Zatím jen malinkej náznak: po 20 letech (teda Zuzka, já pouze po 12) končíme se stávající, v poslední době pinožící činností, jojo!

  • Mirka píše:

   😀 ))))))))))))))))))

   Já vím, mně se to nepinoží!

   Tak držím palce! Nic chytřejšího mě nanapadlo.

   Snad ale…Art Anděl zůstane Art Andělem, nebo ne?

   • kaschika píše:

    Ne.
    Jeho především se to odpinožení týká.

    • Mirka píše:

     Až mám z toho nějakej takovej zvláštní pocit…

     • kaschika píše:

      Jenom takovej pocit
      jako je bodnutí nože …
      🙂

      Miru, my sice taky, ale jednak už nás nebaví dotovat krám a pinožit se od nuly k nule bez vidiny zlepšení (k němu tyto zasrané vlády nesměřujou), a pak: Zuzka je trpělivá, ale co je to platný, je moc poctivej trouba, a ti to mají dneska těžký; a já, já jsem taky trouba, ale bohužel vzteklej až cholerickej, a je to čím dál horší – už ty lidi fakt, fakt nedávám. Těch zajímavých chodí totiž míň a míň (vymírají?!) a s jinýma nechci ztrácet zbytky svýho pozemskýho času.
      Á propós, když už jsem napsala slovo „zasrané“: Před chvílí jsem napsala na Novinky výraz „nána“ (obecně, nikoli jako nadávku) a okamžitě mě „potrestali“ – na 1 den mi zablokovali účet.
      Ale když tam napíšou, že jeden poslanec druhému nadával do kokotů apod., to necenzurujou, to je, zdá se, v pořádku.
      Jaká blamáž, jaká povrchnost, jakej HNUS!
      No, a takový lidi my v poslední době ve valný většině potkáváme. Já už na to nemám kapacity.

      • Mirka píše:

       Posmutněle chápu, Kasch.

       Hele a o koms napsala, obecně, že je nána?

       • kaschika píše:

        Miru, v diskuzi ke článku o bydlení v CHKO mě nadzvedla tato slova (cituji z diskuze): …v CHKO nepotřebujete dát úplatek, abyste mohla stavě, to funguje u vás v Prágru. Jestli tady někdo staví proti zákonům přírody, pak jsou to zase jen Pražáci! Nemáme vás rádi a nejen my, celá republika vás nemusí!
        Chováte se jako páni světa, z usedlíků si chcete dělat otroky za pití a mrzké jídlo. Myslíte si, že na vás čekáme? Nečekáme, zrovna tak jako nečekáme na Němce.
        Vás je všude plno, parkujete si kde se vám zamane, máte manýry rozmazlených fracků.
        Tyto rozmarné stavby, megalomanské a velikášské jsou převážně z autorské dílny pražáků. Jsou líní si i zamést sníh, nasekat dřevo, všude byli, všechno znají, mají klíče od všeho. Staví tady domy, které se hodí tak akorát do těch vašich satelitních rezervací, plných hvězd šoubyznysu a podnikatelů z řad ODS…

        To mě tak nebetyčně nasralo, že jsem tam napsala, že po přestěhování do Prahy jsem ze strany rodilých Pražanů necítila pražádnou újmu, naopak jsem se dočkala vlídnosti a vstřícnosti, a jedinej, kdo se choval jako de.bil (naštěstí ne vůči mně), papežštěji než papež sám, byla jistá manželka našeho slavného, nejslavnějšího zpěváka (mimochodem nána odněkud z venkova).

        A to jsem se hodně ovládala, chtěla jsem mu napsat, aby držel hubu a táhnul si léčit svý komplexy k psychiatrovi.

       • Mirka píše:

        Příště se neovládej, Kasch. Zablokujou Tě sice možná na dny dva…

        Obdivuju ale Tvoji energii a to myslím docela vážně.

       • kaschika píše:

        Miru, oni mi z těch Novinek navíc napsali, že si „mohu požádat o amnestii na adrese..“ AMNESTII, chápeš tu drzost?!!!! Jako nějakýmu recidivistovi. Oni mě zablokujou úplně, protože pokud mi da můj písemný lehký podiv odpoví nějaký klišé, pošlu je do … to si eště rozmyslim, kam to bude 🙂
        A ať si mě bloknou úplně, aspoň nebudu ztrácet čas házení perel … kdekomu.

      • Mirka píše:

       A já si poprvé v životě, díky tobě, klikla na http://www.novinky.cz/

       • kaschika píše:

        To je, Miru, taková cenzura, že bych se vztekla!!!!! O kdejaký děvce píšou litanie, s kým chrápe, jestli si na Sejšelech prdla jednou nebo víckrát, nejradši by vložili video z jejích útrob, ale aby informovali pravdivě o tom, kde a proč byly jaké revoluce, pravdu o tom, kdo a proč tak vehementně usiluje o zrušení pomazánkovýho másla, marmeládiček atd., to ne.
        Zdánlivě se to nehodí k Tvému tématu o pinožení, ale na druhej pohled jo: Oproti tomu, co dělají všichni tihle prolhaní šmejdi, se každý naše úsilí cokoli zlepšit jeví jako pinožení.
        Nesnáším to a jsem ráda, že nevlastním zbrojní pas ani zbraň.
        Víš, i pro tohle chceme pryč.
        (To už je takový stupňující se všeobecný nasrání 😀 )

       • Mirka píše:

        Kasch, dyť Ty seš vopravdová revolucionářka!

       • kaschika píše:

        😀 To bohužel nejsem. Domnívám se, že ten, kdo by sebou při nejbližší revoluci praštil vzteky o zem a bušil do ní pěstma a slzy by mu stříkaly na všechny strany, nemůže být revolucionářem, víš? 😀

       • Mirka píše:

        Může.

 2. alena píše:

  To slovo nejak neznám(nebo uz jsem zapomela),ale kdyz si tady ctu vysvetlení….tak chápu…úplne….:-D

 3. Mirka píše:

  No nic, jdu si uvázat zástěru. Tu od Jonáše, když v létě ještě pracoval u jednoho slavného pekaře.

  (To byly pečivové ranní orgie u bazénku!)

  Možná si nasadím i tu čepici.

 4. Pinožení jsme doma používali… Ano – něco jako marné a zbytečné snažení… nebo – vlastně to nimrání…

  • Mirka píše:

   Marné a zbytečné snažení. Takhle nějak to vnímám i já.

   Ono to s tím vnímáním pojmů je jako s vnímáním všeho kolem. Každý si vidí ten svůj kousek světa po svém.

 5. Mirka píše:

  Vytáhl z AEG Ultrasonic cleaner moje brýle na čtení, abych si je prý vyzkoušela. Zkouším je v Jeho přítomnosti a on tam zrovna vyskočí ten nadpis.

  „Přízemně se nimrat v h o v n u !!!???“

  „To já ne, to já jenom cituju…“ kníkla jsem, i když jsem si doteď myslela, že kníkat neumím.

 6. Artbucktown píše:

  Ty Mirko a nebude to jenom obycejna depka? :o)

 7. ratka píše:

  Bohužel ten odkaz nevede na článeček o pinožení a já si to moc nepamatuju. akorát si pamatuju, že od té doby a to je již několik let, to slovo patří do mého slovníku
  všichni se nějak pinožíme životem. čest výjimkám

  • Mirka píše:

   Záleží zase na výkladu pojmu. Narazila jsem i na:

   Pinožit se – dělat něco, k čemu nestačí schopnosti nebo síly

   • ratka píše:

    to by odpovídalo i mému pojetí. málokomu stačí schopnosti a síly, přesto jde tam či onam a dělá to či ono. tak to je pinožení. pamatuju si několik takových kopců, vedro jako kráva, nekonečná dálka žízeň a touha se dopinožit. ono se tam človek nakonec dopinoží (bídně dopotácí) ale pak ještě cesta dolů… jo takhle vnímám pinožení. schopnosti (i síly) nestačí ale vůle tě tam donese. i proto patří pinožení k životu. okusíš víc než ti je přiděleno dle tvé schopnosti či síly.

    • Mirka píše:

     No jo, do kopce! ale to zas moc neodpovídá tomu Tvému ‚přízemně se nimrat v ..víš v čem‘.

     • ratka píše:

      no počkej, přízemně nimrat jsem asi neříkala. nimrání je něco úplně jiného než pinožení. nimrání je takové to pižlání. není to spojené s úsilím a upachtěnou námahou. třeba nimrání se v jídle. přece neřeknu že se pinožím v jídle. v jídle se můžu akorát nimrat nebo pižlat. taky v nose se pižlá.

      • Mirka píše:

       No vidíš a tehdy jsi to definovala jako nimrání v…víš v čem. U mě na blogu. Už si to můžeš ale přečíst jen v Národní knihovně.

       • ratka píše:

        Aha, to je možné. už si to nepamatuju. slyšela jsem to slovo u Rulisy poprvé v životě. Teď mi to evokuje upocené pachtění. Když jsem ještě nevěděla co to znamená, tak mi to možná připomělo nimrání v guvnu 🙂

       • Mirka píše:

        Tak teď jsi mě, Ratko, rozemála úplně nejvíc!

      • kaschika píše:

       No tak to protestuju, pižlat znamenalo vždycky (u nás na Mostecku) řezání tupým nožíkem 😀

   • ŠVM píše:

    Ale chlapče a děvčata, Mirka vás tahá za nos. Jako známá lingvistka se specializací na normansko-franská nářečí jistě ví, že pinogue (čti pinož) je starobylá normanská úlevná kletba prodejných děv poté, co jejich roznož, či pinož, nebyla řádně oceněna. Jde o latinskou zkomoleninu perdidue – námaha a odtud je jen skok k latinskému rčení – Oleum et operam perdidi – „Přišla jsem o olej i o námahu“, jak naříká odmítnutá prostitutka v Plautově Kartágiňanovi.

    • ratka píše:

     to je krásné a romantické vysvětlení 🙂 ted jsem zrovna četla že pinožení je něco jako chození, takže (prý) upinožená je ucamprcaná 🙂 🙂 tak to je v souvislosti pinožem milého ŠVM zní úchvatně nemravně

    • Mirka píše:

     Věřmeš každému Tvému slovu, milý ŠVM.

     Bez ohledu, zda pinožit se člověka dovede někam nebo zda se pinožením nedopinoží nikam, já snad propadnu pinožení…úchvatná nemravnosti!

     Ucamprcaná jsem tedy dokonale – právě jsem šílenecky doshlídla film ‚Thursday ‚.

     P.S. Prostudovala jsem i Etymologický slovník jazyka českého (str.450) a i ten mě pobavil.

     Kromě jiného je tu o původu slova ‚pinožit se‘ psáno toto:

     Napěnožec, napěnožka – vypínající se, ač nepatrný.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s