Psychopatologie skupinového myšlení

Vkládám vědomě se zpožděním, po volbách.

Přiznávám, takhle podobně, ne-li stejně, jsem to vnímala a vnímám i já. I když jsem roztomilého knížete volila a to dokonce hlasy dvěma. Tedy jedním tím mým a jedním svou nezodpovědnou koketérií znásilněným.

Psychopatologie skupinového myšlení

10 comments on “Psychopatologie skupinového myšlení

 1. Mimo.ň píše:

  Souhlas. S rezervou (viz Tatarkův citát 🙂 pro mírný odstup od sebe sama… 😉

 2. annapos píše:

  Promiňte mně Mirko, buďto jsem tak trochu mimo ň tam, nebo něčemu nerozumím tady?

  • Mirka píše:

   „Tam“ zřejmě myslíte v článku z Neviditelného psa a „tady“ můj blog. Já sama rozpor nevnímám, ale zeptáte-li se konkrétně, Anno, tak Vám odpovím ráda.

   • annapos píše:

    Byla jsem a jsem pro hodnoty, které zastupoval pan Karel Schwarzenberg, já tam rozpor vidím, a je pro mě důležitý váš názor? já vím co chci, a také si za tím vždy stojím, budu stát i na smetišti dějin? Nezajímají mě strany a jejich politické tahy, jsou pro mě důležití konkrétní lidé, a „psa„ zakládal člověk kterého jsem si vážila, tedy potřebuji vědět, kam kdo dnes patří? A kam patříte vy konkretně? Děkuji Mirko

    • Mirka píše:

     Tak teď jsem si, Anno, „naběhla“, že Vám ráda odpovím. Ráda bych tedy i odpověděla, ale na otázku kam patřím odpovědět neumím. Umím jen říct koho zrovna v tu danou chvíli volím, komu v tu danou chvíli dávám přednost. A ani vědět „kam kdo dnes patří“ nepotřebuju.

     Podle politických názorů lidi nesoudím. V dnešní době už ne. To snad ani do demokracie nepatří. Respektuju i volbu odlišnou.

     • Mirka píše:

      V prvním kole jsem volila člověka, jehož názory se ve své většině slučují s mými a který jako jediný se do té doby politiky nedotkl a přitom by se jistě rychle orientoval na této neprůhledné scéně a třeba by ji dokázal zprůhlednit i svým voličům. Byl navržen a podporován svými studenty a spolupracovníky a to není pro mě vůbec zanedbatelný fakt.

      Ve druhém kole voleb jsem dala hlas politikovi, který na mě ale působí spíš apoliticky, který si mě získal svým dojemným vystupováním. Ačkoli jsem během dlouhých let jeho působení v politice nezaznamenala nic, co by mě nějak víc oslovilo.

      Jsem samozřejmě v politice pro spravedlnost, velkorysost a toleranci, ne pro lži, manipulace a nevraživost

    • Mirka píše:

     Anno a jak byste odpověděla Vy sama na otázku „A kam patříte Vy konkretně?“

    • Michael píše:

     Taky mám občas tendenci zjišťovat „kam kdo patří“, ale čím dál víc si uvědomuji, že je málo jasně černobílých problémů, kde se lze takto přesně vyhranit. Ta snaha vždy se někam jasně zařadit může být až nebezpečná – člověk pak přehlíží a bagatelizuje chyby své skupiny a naopak zavrhuje i dobré myšlenky druhé skupiny.

 3. annapos píše:

  Jistě Mirko, nejsem z lidí co své názory nemění, i to se mě stává, že se zmýlím, nedívám se na člověka podle toho, jaký má postoj ale jaký je ve své podstatě, dívám se dobře, jaká používá gesta v kontaktu s lidmi, jestli jeho přívětivost není hraná, má li k lidem osobní přístup, ačkoliv je třeba nikdy nepotkal, chci ho poznat a potom, najdu-li si k němu vztah a zklamu se v něm, je to pro mě vždy bolestivé a osobní?
  Patřím k lidem málo kontaktním, ale chci poznat, a mít ke každému koho poznám, osobní vztah, potom jsem schopna přehlédnout i chyby, které jiní považují za důležité, jako že pan Karel Schwarzenberg má třeba některé, pro mě, jen drobné, ne však charakterové vady, a pan Zeman? Musí být mnou strpěn, po dobu jeho funkce.
  Přeji pěkný podvečer a děkuji za milý článek o dětech, to mě dokáže vytrhnou ze světa starých a nevrlých lidí jako jsem já.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s