Úžasný digitální foťák…ale fotit s ním neumím

Nedávno jsem navštívila svoji mámu, natrhala jsem pro ni citrony a snažila se, hlavně sama před sebou, ospravedlnit, že jsem další rok opět zapomněla na její narozeniny.

A ta moje máma má tu moji zvětšeninu, co o ní tak sugestivně Milan Lech Vidoulský píše, zarámovanou ve zlatém rámečku i se vzácnými otisky mistrových prstů, jak mě dojatě napadlo, a pověšenou v kuchyni, vedle okna s porcelánovými pasoucími se jeleny.

Zřejmě fotku našla na půdě chalupy a zachránila ji před hladovými hlodavci. Inkriminovaná místa vyřešila ovšem rafinovanou koláží a překryla je jakýmsi mým úřednickým portrétem. Vypadám na něm velmi zaměstnaně.

Milan Lech Vidoulský

Asi jako každý správný fotograf, začínal jsem zhlédnutím „Zvětšeniny“. Chtěl jsem být slavný, mít doma vrtuli z letadla a krásné modelky jako David Hemmings. Vůbec nic jsem netušil o mužích statečných, v pustině vztyčujících stany, pod jejichž baldachýny složitě míchali chemikálie, něžně koupali skleněné desky v jedovatých roztocích, jen aby nám zprostředkovali obrazy z nevídaných krajů, zatímco venku běsnila vichřice, řvali lvi a plížili se proradní domorodci. A už vůbec nic jsem nevěděl o světle, kompozici, natož pak o emulzích, vývojkách, ustalovačích a podobné alchymii. Jen jsem chtěl být slavný fotograf. Nějakou dobu jsem brousil po Praze, hlavně kolem Karlova mostu, přes rameno Flexaret VI., v podpaží časopis Fotografie. Přimhouřenýma očima a palci s ukazováčky spojenými do obdélníku pomyslného hledáčku učil jsem se barevný svět vnímat černobíle. Tajemství vývojek a ustalovačů mi ale, pro svoji naprostou složitost, zůstávalo utajeno. Jsa typickým brožůrkářem, pečlivě jsem nastudovával jednotlivé postupy, žasl nad přesností…

View original post 908 more words

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s