Muž a Muž

Před pár dny se nastěhovala do takřka nově postaveného domu naproti domu našemu mladá rodinka. Vylepšovali k dokonalosti podle svých představ ten dům hodně hodně dlouho. Starý domek takřka celý zbourali, všechno původní vyházeli a nahradili novým. Já kdybych takový domek koupila, hned bych se do něj nastěhovala, překvapovat bych se jím nechala, víno v něm pila…

Když nový dům před rokem sousedi nechali natřít na kanárkově žlutou, lidi chodili kolem a kroutili hlavami. Já nekroutila, protože já nikdy nekroutím. Kanárkově žlutá mi vyhovuje, když není na mém domě. Ta žluť totiž způsobila, že se v našem domě rozjasnilo. Když se slunce na sklonku dne odráží od protější fasády, vypadá to u nás jako že právě slunce vychází. A i když je pochmurno, a že pochmurno je teď skoro pořád, stejně ten dům pořád pěkně svítí do našich oken. Nad těmi našimi okny docela jistě naši noví sousedé kroutí hlavou, stejně jako kolemjdoucí nad jejich fasádou.

Už od prvního podhledu na rodinku mi bylo jasné, že tohle je jiný člověčí druh (sterilně manažérský). To by mi ale vůbec k sousedskému souznění nepřekáželo, jenže…

Ráno Černouškové vyběhli vesele z branky, já vyjdu za nimi a naproti na chodníku se naši noví sousedé zrovna chystají do vozu.  Přecházím silnici směrem k nim, jako každé ráno, ale poprvé se takhle setkáváme. Žena už je s dětmi v autě za zatmavenými skly, chci s úsměvem pozdravit souseda, který mě zrovna míjí, ale…zřejmě jsem se stala na chvíli neviditelnou. Úsměvu si nevšiml.

Když jsem se pak vrátila domů, vyvezla jsem popelnici na chodník a začala vynášet tříděný odpad, který se nám na zahradě nahromadil. Právě jsem táhla ikeáckou tašku flašek v jedné ruce a kus plastu v ruce druhé, když proti mě přicházel mladý dlouhovlasý muž.

„Tohle je tvář!“ pomyslela jsem si a zrovna v té chvíli mi vypadla na chodník sklenice z tašky. K mé lítosti nebyla to jedna z těch elegantních lahví od vína, ale upatlaná sklenice od medu.

Dřív než jsem stačila krásného muže zarazit, sklonil se a tu děsně upatlanou sklenici mi s (ach!) úsměvem podával ve své elegantní čisté ruce, kterou vytáhl z teplé kapsy. Nemohly na té jeho ruce nezůstat stopy medu, když ji zase do té kapsy zasunul.

14 comments on “Muž a Muž

 1. Sedmi píše:

  asi máme podobný vkus na muže 🙂 sterilní manažerský druh taky moc nemusím, narozdíl od dlouhovlasých gentlemanů…

 2. ratka píše:

  to je zajímavé, v první chvíli se mi zdálo že ten mladý muž je ach z toho kanárkovského domu aby tě poučil že je to doopravdy jedno. nu nic. taky se mi takoví mladí dlouhovlasí muži líbí… měla jsem doma dva takové, jeden z nich vypadal jako ježíš když ještě měl mladistovu bradu a vousy. a jeden měl vlasy až do pasu které jsem zbožně česala, než si je ostříhal. domnívam se že ještě pořád je vidím stejně. stejně krásně. lze vidět… i za fasádu. i za nevstřícný pohled. že lze tohle nevnímat a dívat se jen dovnitř. pozorně. teda věřím tomu, že vše je uvnitř a celistvé. nevím zda to pasuje ke žluté fasádě od které se vše odráží. ale snad. Hezký den Mirko. moc pěkné povídání.

 3. vidoulsky píše:

  No hlavně aby nebyla kapsa toho krasavce zase moc teplá!

  • Mirka píše:

   To nikdy nezaškodí.

   Mně to ale připomnělo jednu z mnoha rafinovaně vychytaných věciček, kterými bývám už dvacet čtyři let obdarovávána vášnivým milovníkem gadgetů. Už si nepamatuju, na jakém principu tenhle fungoval, ale když jsem si ho dala do kapsy, tak mi tam topil.

 4. Dita píše:

  Ach Mirko, jak tomu rozumím :-)milé postřehy.
  Já se můžu pro úsměv rozkrájet,hradbu nezájmu si pak beru vždycky osobně.

  • Mirka píše:

   Brát si „to“ osobně, toho se člověk hned tak nezbaví, Dito. Tohle prožívám odmalička.

   Osobně si beru nezájem, ale i nezvyklý zájem. Dneska, šla jsem sama, něco pobavilo tři středoškolačky. Dívaly se přitom na mě…tak hned jsem pocítila, že je pobavilo něco na mně. Ale nejspíš taky vůbec ne.

   Jenže já si hned začala tipovat, co by to tak mohlo být – jestli ty až příliš potrhané (od výrobce) džíny nebo…

   A pak jsem si hned vybavila Vany a Jardelka, kteří jsou zájmu vystaveni permanentně. A ráda bych přišla na to, jak to udělat, aby jejich sebevědomí NIC nemohlo ohrozit.

   • ratka píše:

    až na to přijdeš u sebe, tak to budou tyhle malé děti jen odezírat. sama nemám s tím problém, jestli vypadám tak nebo onak, jestli si mě někdo všímá nebo nevšímá. a snad to ani není tím že bych byla sama se sebou spokojena 🙂 to rozhodující je…nebrat to vnější příliš vážně.

    • Mirka píše:

     První věta je naprosto přesná, Ratko.

     Je to dost divný, jak já to mám. Přitom jsem často až „provokatér“ a vím, že některým lidem sedět nemůžu a hlavně ani nechci. Jejich pohled na mě mě ani trochu netrápí, i když se jedná třeba o lidi, se kterými nás pojí nějaké náhodné vazby.

     • ratka píše:

      mám ráda čistý a projasněný prostor. k tomu patří i vztahy. jasno.

      • Mirka píše:

       Co prostoru se týče…pokud nejsem na Slunci, dávám přednost tmavému doupěti s ohněm.

       Vztahy – ty tedy nebývají tak jednoduché. A možná právě ta komplikovanost a tajuplnost a nečekané prožitky jsou přitažlivé. Docela úplné jasno – to snad nemám ani ve vztahu k sobě samé.

 5. Desperádo píše:

  Rozdávám a přijímám úsměvy a baví mě to. Někdy se to zvrhne a místo toho, abych své okolí obdarovával milým příjemným a povzbudivým úsměvem, začnu se chechtat tak, že by i král komiků Burian, který se jmenoval Vlasta, stejně jako jeden populární časopis, zbledl závistí. A co víc, umím tím nakazit lidi ve svém okolí i lidi naprosto neznámé. A když někdy jde proti mně – a je to jako v kině – taková zasmušilá zadumaná žena, všimne si mého úsměvu a celá se rozzáří, je to ta nejlepší odměna. I když ji možná už nikdy v životě neuvidím. A třeba právě proto.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s