Prekérní situace

Na Ježíška, co nosí dárky, jsem nikdy nevěřila. Nikdo se ani, naštěstí, nesnažil abych věřila.  Později jsem ale nemohla uvěřit ani na toho zakrváceného na kříži, myslela jsem totiž, že všichni lidi na světě  jsou hodný a že tohle by se stát lidem tedy nemohlo. Zase jedna morbidní pohádka, myslela jsem. Morbidních pohádek jsem znala spoustu, skoro všechny byly takové. Ještě později jsem tedy byla nucena uvěřit nejen v to ukřižování, což s božstvím nemělo nic společného,  ale ve všechny ty hrůzy, co se kdy na světě udály.

Ani mě nikdy nenapadlo dětem tvrdit, že pod stromeček jim nosí dárky Ježíšek. Byla to jen taková hra na Ježíška, která se všem líbila.

 

Šla jsem večer s malou moudrou Vany, co Vánoc moc nepoznala a ona mi říká: „Víš, že k dědovi Rudovi přišel taky Ježíšek? Já myslela, že to cinká na zvoneček děda a on to byl Ježíšek!“ A rozzářila se.

V tu chvíli, kdy jsem se nadechovala, abych jí tu vánoční hru vysvětlila, zaskočena tím, že tahle empatická holčička tentokrát nepochopila, se Vany se na mě starostlivě podívala a docela vážně se mi zeptala: „A co až Ježíšek umře?“

„Ten nikdy neumře, Vanesko,“ řekla jsem, ani nevím proč a Vany se rozzářila ještě víc a začala si zpívat koledu a poskakovat po tom večerním chodníku pod lampami, po chodníku bez sněhu, který doopravdický zná jen z obrázků. Protože ten poprašek, co zažila v Čechách předminulou zimu, to žádný sníh nebyl a loni byla zase tam, kde sníh nikdy nepadá a kam už ona nechce.

Na obvyklou otázku lidí: „A nevadí ti, že v Africe máte  teploučko a tady je taková zima?“ odpovídá: „Já se těším na snížek!“

A tak bych si i já, léta chtivá, moc přála, aby konečně už pořádně nasněžilo.

Reklamy

10 comments on “Prekérní situace

  1. ratka píše:

    Moudré Vany jsi moudře odpověděla. Taky se učím od moudřejších dětí. Zejména od nejmladšího. A líbí se mi zejména, že se námi dospělými nenechá doblbnout.

  2. Sedmi píše:

    prijedte za nami, tady je snehu dost :]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s