Čirej blázinec tenhle svět aneb To se jim to straší

To se jim to straší, když každý ví, že pro něho v jednu chvíli skončí svět.

Vatikán vydal prohlášení, ve kterém upravil slova papeže Františka I. Svatý otec během čtvrtečního kázání řekl, že ateisti konající dobro mohou být spaseni stejně jako věřící křesťané. Podle Vatikánu je ale spása určena jen věřícím.

Papežova slova, jimiž se distancoval od svého předchůdce Benedikta XVI, který ateismus tvrdě odsuzoval, obletěla světová média. „Ateisté nejsou lidé druhého řádu a je třeba k nim přistupovat jako k dobrým lidem,“ uvedl papež František během čtvrteční ranní mše. „Také ateisté, pokud konají dobro, mohou být spaseni stejně jako věřící křesťané,“ řekl František I.

Často narážím na internetu na sdělení, nad kterými zůstává mi můj rozum stát a já se začnu, kdoví proč, smát. Tedy smát se začínám dost často i v těch nejnevhodnějších situacích. Je to taková podivná moje reakce na podivno světa.

Loan:

„Čemu se směješ, babi?“

„Tyvole! To je čirej blázinec…“

„Tyvole? Blázinec?“

„Jé, promiň, směju se světu.“

„Směješ se světu? Jakýmu světu?“

„Tomuhle světu, ve kterém žijeme na kulatý točící se kouli, co obíhá kolem Slunce.“

 

„Kam ten svět spěje?!“ diskutovaly včera dvě babky intenzivně a mně se chtělo do jejich hovoru vstoupit a říct jim:

„To máte jedno, pani, kam ten svět spěje, spěje ke svému konci totiž, stejně jako vy dvě. A tak se ničím netrapte a všechny svoje negativní myšlenky vypněte a zkuste si něčeho užít, dokud ještě můžete.“

27 comments on “Čirej blázinec tenhle svět aneb To se jim to straší

 1. Mirka píše:

  Pozn. aut.

  Tyvole! znějící spíše, ale ne zas úplně, jako „tývole“ neznamená nic než citoslovce údivu.

  Napsané tohle citoslovce vypadá zvláštně, ale vyslovované mnou v rozličných intonacích dle síly údivu zní docela přirozeně a mnohdy až neadekvátně jemně.

  • annapos píše:

   Svět opravdu pokročil. V době, kdy jsem já byla mladá, bylo 3 a půl leté batole považováno za ještě, samostatně nemyslící, dnes je to filosof a to je pokrok podobně, jako když SVATÝ OTEC, udělal chirurgický řez, do pravidel církve.

 2. vonrammstein píše:

  Dogma praví, že může být spasen ateista i jinověrec, pokud je dobrým člověkem, ovšem pouze v případě, že se nesetkal s učením Ježíše Krista a neodmítl ho. Nevědomost hříchu nečiní.

  • Mirka píše:

   A o zjevených pravdách se nepochybuje.

  • oldwomen píše:

   No jo, když já ho (Kristovo učení) ani neodmítám, ale ani tak docela nepřijímám. Nějak je mi ten polyteismus a víly a skřítci a elfové a ostatní pohanská a pohádková havěť bližší. Vědomě dobro nekonám. Myslím, že úplně postačuje, ke klidnému spaní a čistému svědomí (mému tedy rozhodně), že vědomě neškodím. Týjo, z dogmat (nejen církevních) mám husí kůži.

   • Mirka píše:

    Ještě že nežijeme ve středověku – upálili by Tě, chudinečku neškodící.

    Bez církevních dogmat, ve která věří, že jsou boží, by se věřící část lidstva cítila ztracena ve Vesmíru, zrovna tak jako my, věčně pochybující.

    • Mirka píše:

     Jsou to klikaři, ti věřící. To musí být klídek!

     • ratka píše:

      to jo, jsou to klikari, v klidku. Ale obcas z te viry vypadnou a je po klidu 🙂 teda mluvim za sebe.

    • Mirka píše:

     Mně stačí vidět tu vatikánskou šaškárnu. Na vlastní oči jsem ji viděla, a tak i všechny ty emoce, ta dojetí, mě minout nemohla. Je to síla! Která mě ale děsí.

     • ratka píše:

      ty emoce jsou ale i hezkeho filmu, dobroho koncertu, pohledu na hrajici si deti… na Tom je zalozena i reklama. lide podlehaji emocim… nevidim na otm nic divneho nebo desiveho.vim ze to tak je. emoce jsou.

      • Mirka píše:

       Emoce mě neděsí. Jsem emoce sama.

       Děsí mě (když jsem psala předchozí komentář, snažila jsem se najít mírnější výraz, ale nakonec jsem usoudila, že děsí je snad opravdu nejvýstižnější) slepě vášnivá zaujatost davu.

       • ratka píše:

        to mame stejne. Nesouvisti to s krestanstvim nijak… Emoce v davu je Atavismus – viz mega koncerty, demonstrace, revoluce, mega vyprodeje (vtipkuju)…. etc. Lide to tak chteji. Oslavuji, shlukuji se….spolcuji

       • ratka píše:

        teda taky se zarazuji k davu,aby to nevypadalo ze se nejak odtahuji. priroda ve me volá a se mnou cvičí 🙂 snažím se toho být vědomá, vědět co dělám i když to třeba nemohu ovlivnit… protože mě to táhne jako toho vašeho Altaje. ale protoze jsem clovek mohu to videt. uvedomovat si to.

       • Mirka píše:

        Já se zařadila jednou. Revolučně. Trapností jsem se chvílema, přes všechny šťastné radostné emoce propadala. Přesto jsem přicházela zas a zas.

        Zhluboka jsem dýchala, občas hlasitě polykala, což naštěstí nebylo skrze skandovaná předkřičená hlásnou troubou hesla slyšet.

       • ratka píše:

        to mam vyhodu ze nejsem z velkeho mesta, nemam prilezitost. ale ve Francii v Parizi jsempotkala nejakou demonstraci a nesli prase. asi nejaci zemedelci. a moc se mi to libilo. rikala jsem si ze bych se i zaradila… teda citim v sobe tendence ale chybi mi prilezitosti.

       • Mirka píše:

        Tenkrát v tom davu bylo jasné, že skandovaná jména jen málokdo zná. Já byla mámou odchovaná zakázanými rádii a tak jsem jakýsi přehled měla.

        Když třeba vedle mě pán špatně porozuměl troubě člověka předkřičícího na stromě a začal skandovat a s ním následně i hlouček lidí kolem mě:

        „Pa -vel-na-hrad-pavel-na-hrad…“

        Ale nu což, skandování plnilo svůj účel, já to přežila, ale vzpomínky nadšenecké ve mně tedy nezůstaly. Přesto mě záběry z té doby pokaždé znovu dojímají. Z více důvodů.

        Ovšem když jsem nedávno na YouTube shlídla ten dav s červenými kartami, dojatá jsem nebyla ani náhodou, i když bych brečela, jak děsivě trapně mi bylo i na křesle za počítačem. A to nejsem žádný prezidentův příznivec.

    • oldwomen píše:

     Demonstrativně věřící v dědině by klidně i hned…..
     ….. kdyby les nebyl tak daleko a kdyby udělat hranici nebyla dřina. Volí sofistikovanější metody. Milý státní úředníku, ačkoli tě pravidelně informuji o JEJÍ jinakosti a ačkoli jsi u NÍ byl i viděn, přesto ONA stále dejchá.
     No jo, vono když kontrola vidí, že opakované udání je osobní záležitostí, tak rád prozradí…

     • Mirka píše:

      Chudák, to jistě jeho neovladatelné a tudíž nezvládnuté nízké osobní pohnutky ho nutí…musí se jistě hodně trápit.

 3. Vojta píše:

  Hmmm… tak tedy ‚cibule‘ říkáš… hmmm,
  anglický přísloví říká zas‘, že
  „Nedáš-li v guláš cibuli
  ďábel ti doň-ho nabulí“

  (To jsem si teď vymyslil – žádný přísloví.)

  chi-chi, chi-chi

  Cibule, ach cibule, to zas jo, ale v prvním pádě se to v Matičce (češtině) s ničím pořádně nerýmuje, tak co s tím uděláme?

  Leda že vezmeme „B“ tak jako „V“, tak jako to mají ty Španěláci třeba, a potom by bylo třeba:

  Cibule, cibule,
  ty mně moc chutnáš,
  ty cibuwe….

  (no asi nic moc…, já vím)

  (ale oceňuju na sobě tu snahu alespoň)

 4. Vojta píše:

  No tak jsem rád, že se ten můj příspěvek taky někomu ‚líbil’…

  Byl jsem včera tak nějak vynervovanej z těch událostí tam v Paříži, nemohl jsem usnout… – ale pak tyhle Angláni – v ranních již hodinách – na BBC nečekaně (a neslýchaně) od-vysílali tenhlenc-ten program o cibuli totiž! Tak to se mi to pak nějak všechno najednou v hlavě propojilo – ta cibule s tím ‚debatováním o Bohu‘ tady, a taky s mojí osobou Vojtou… – a proto asi z toho všeho vznikl ten ‚příspěvek‘ (‚experti‘ na ‚blogerskou komunikaci‘ by možná řekli ‚trollův příspěvek‘) o tej cibuli…

  Tak ať se jim za to vysílání trochu odvděčím (těm klukům ušatejm anglánskejm, potažmo těm holkám taky anglánskejm), tak zde uveřejním něco v tej jejich ostrovní latině:

  “This is every cook’s opinion
  No savory dish without an onion,
  But lest your kissing should be spoiled
  Your onions must be fully boiled.”

  Jonathan Swift (1667-1745)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s