Není to hra na život, je to život, který je hrou

Jsou lidé, kteří prožijí celý svůj život od svého prvopočátku až do svého konce bez výraznější změny životního stylu. Ne tedy, že by se oni sami v čase neproměňovali, ale ze základních zajetých kolejí svého života se příliš nevychýlí. Až tedy na předpokládané drobné výstřednosti dané věkem, třeba v době teenagerovské či v období senility.

Tak k těm já nepatřím. Během svého dosavadního bytí na Zemi jsem, díky rozličným okolnostem, prožila už více, sobě až do absurdit si nepodobných, životních stylů. A to paradoxně i navzdory tomu, že, jak jsem o sobě přesvědčená, vnitřně zůstávám pořád stejnou. Ne tedy, že bych nikdy na nic neměnila svoje názory, ale vnímáním, cítěním, pohledem na svět, svou podstatou se neměním. Se sebou osmnáctiletou bych si docela jistě rozuměla stejně dobře, jako třeba se sebou třicetiletou.

Do svých dvanácti let jsem brala život závažně. Od svých dvanácti let beru život jako hru. Riskantní trošku hru, vyhrát v ní nejde. Ale jde pořádně si ji užít.

Každý z těch životů jsem žila ráda a do žádného z nich bych se nechtěla vrátit.

***

Pečené kachny?

Nejdřív se roští nasbírá, polena nařežou a podpálí se v peci.

005

Teď jsem ale trošku předběhla. Nejdřív kachna snese a vysedí vejce. Pak společně vychováme kachňátka. Jestli se nám to podaří u téhle říjnové várky, tak to bude zázrak.

047

Takže rozhoříme pec a necháme ji dlouho dlouho hořet (tuhle fázi miluju), až se docela rozpálí.

012

Polena necháme dohořet. Popel rozhrneme a vložíme pekáč s osolenými a pokmínovanými kachnami do pece. Nepodlíváme! Ani kapku.

Z pece se okamžitě začnou ozývat božské zvuky pečení a line se po celém domě božská vůně.

026

Pohupujeme se v relaxačním křesle, sledujeme jak kůrčička zlátne, vdechujeme mámivé vůně, upíjíme z číše.

044

Rituál je završen.

(Přijdou-li na návštěvu vegetariáni, upečeme v peci picu, tedy pizzu.)

27 comments on “Není to hra na život, je to život, který je hrou

 1. Sedmi píše:

  hm… zajimava uvaha. ja si taky pripadam uvnitr porad stejna… a docela i navenek 😀 btw uzasna pec…

 2. vidoulsky píše:

  No, pomalu Ti končí teenagerské období, měla by jsi se nad sebou zamyslet. Čekají tě důležitá rozhodnutí, třeba jaké víno budeš v dospělosti pít, zda červené, rosé či snad bílé? V kolik tak budeš vstávat a zda vůbec? Nebo zda přece jen trochu ty kachničky nepodlévat? Samé zásadní otázky, nebudeš to mít lehké. Tak si to ještě zatím užij.

 3. vidoulsky píše:

  Bože, to se mi ulevilo! Napsal jsem opravdu správně „nádhernou“ ! Úplně jsem se opotil že jsem napsal omylem „nadměrnou“ !

 4. vidoulsky píše:

  Už nemám moc možností jak si tu odměnu vybrat. (Újezd, tram č 20)

  • Mirka píše:

   Úžasný svět, říkám si, tenhle elektronický. Píšeš mi z tramvaje na Ujezdě (taky jsem to tam znávala) rovnou do horké postele. Za okny na starobylé tašky protějších chlívků dopadají tiše dešťové kapky a zvonivě bubnují padající plody z královských ořešáků.

   Pak si otevřu mail a tam hned dvě úžasné zprávy, ta první, že nám dovezou zítra vysušené tvrdé dřevo a ta druhá, že mi umírající Tonička ze Švédska chce dát peníze a to ji ani neznám.

   I am Mrs. Antonia Johnson, I am a Swedish Citizen, I have been a business woman all my life and have the heart of giving. Due to my long term health issue, my doctor has told me that I may not last longer because my condition is deteriorating and quite obvious. So, my aim of writing you this message is regarding my decision of making a donation from part of my asset to you for good purpose. I hope you can be able to manage and use the fund judiciously over there in country. I have already notify my lawyer about my decision and I will want you to get in touch him by replying this message. He will disclose more details and give the directives you will follow to get my donation to you as my beneficiary.

   Thanks and God bless you,
   Mrs. Antonia Johnson

   No není ten život hrou?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s