S A D O M A S O

Zatímco se nad vesnicí rozléhá mocné hýkání sousedova osla Matěje, kterým radostně vítá svoje páníčky, Adventisty sedmého dne, vracející se z jejich pravidelného sobotního společenství s věřícími a Bohem (neboť dobrotivý Stvořitel po šesti stvořitelských dnech odpočinul sedmého dne a ustanovil sobotu pro všechny lidi jako památku stvoření), kluše vesnicí muž s nasazenou koňskou hlavou, zapřažený do sulky a poháněný bičíkem v ruce ženy. Není to žádná atrakce pro děti. To kněžky slavné Dominy,  jejíž království sídlí na kraji naší vísky, ženou před sebou svého otroka.

A já v pestrém sobotním podzimním odpoledni, opřena o kmen ořešáku, upíjím ze své číše, zatímco nejstarší z mých synů zručně stahuje kůži z berana. V trávě se zlátnoucím listím leží odříznutá varlata, dívám se na ně nostalgicky a nemluvím o tom, co jsem se právě dočetla:

„Nejlepší afrodiziakální účinky mají varlata beranů a hřebců.“

Opravdová delikatesa, dodávají jejich jedlíci.

Přestavlky

(Letecký snímek je už čtyři roky starý. Kdyby byl z letoška, spatřili byste na louce směrem k Řípu i naše stádečko.)

6 comments on “S A D O M A S O

 1. vidoulsky píše:

  Ržál, když klusal kolem Tvých dveří? Nebo se snad dokonce zachvěl rozkoší když, viděl ta odřezaná varlata v trávě?

  • Mirka píše:

   Nemůžu si už na tohle téma jen tak zavtipkovat. Už jsem vyplnila formulář ke změně trvalého bydliště a navýšila tím pádem počet obyvatel vísky z 286 na 287.

   Jen, nejsou to žádné ledajaké dveře, které ke mně vedou. Ale pořádná selská vrata.

   Právě před chvílí pronesl těmi vraty soused dárek, halloweenskou tykev ze svojí zahrádky. Devatenáctikilovou. Sotva ji objal. A já, jak tu ta sama u krbu rozjímám, nepozvala ho ani na kávu s cukrem.

  • Mirka píše:

   Ale samozřejmě že mě napadlo, když kromě těch koulí beraních jsou i koule hřebců silné afrodiziakum, aby o ně nepřišel a my tím pádem nepřišli o zpestřující kolorit. Místní D o m i n a je ale jedna z nejlepších.

   A my ve vsi držíme při sobě a jsme velmi diskrétní a tak k nám můžou přijíždět bez obav i známí politici, hvězdy šoubyznysu nebo dokonce i kněz.

 2. Vojta píše:

  Pěkně, pěkně napsáno, či snad ‚vyobrazeno’…, dle subjektívního tedy gusta mého – skromného a nečesaného… Kdybych danou scenérii popisoval já, tak určitě vyhodím to ‚upíjení z číše‘, a celý obraz se tím významně umocní v (nějakém jaksi) ‚smyslovym slova smyslu’… Tak to jen tak na okraj, ale moc, moc pěkný… V

  • Mirka píše:

   Vyvrhuju svoje pocity a myšlenky do éteru dvojím způsobem. Často se to děje tak, že když otevírám počítač (s nutkavou potřebou něco napsat) vůbec netuším o čem „to“ bude, To je tedy ten první způsob a pak je tu ten druhý, kdy otevírám počítač pod vlivem dojmů, prožitků.
   Oba způsoby pak mají společné to, že po napsání prvních slov mi to píše velice rychle a jakoby samo. Po zběžné kontrole překlepů klikám pak bez rozmyslu na „publikovat“. A až pak někdy, když si znovu přečtu už publikovaný spot, uvědomuju si, že tohle bych napsala jinak a opravuju. Takže čtenáři, kteří jsou mezi prvními, si vypilovanou verzi už nepřečtou.

   A tak se to stalo i tady. „Sakra, už zase upíjím z číše…“ a chtěla jsem to vyhodit. Jenže k tomu nakonec nějak nedošlo.

 3. Vojta píše:

  Oj, oj – bych to ani nečekal, tak věcnou a ústrojnou reakci na moji ‚kritickou poznámku’…

  Za trest se čtenářům odměním tím ‚proslulým otevírákem‘ z Poémy:

  Šalebnou zemí šel ranný podzim – královstvím her

  Vyšplhám v koruny divokých višní,

  na lýtkách mne studí zaschlá krev…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s