Sud piva za májku

Vracím se pozdní nocí ze sálu, kde staří rockeři jedou pořád stejně jako za mlada. Vracím se do rozlehlého roubeného stavení, kde mě čeká postel i s polštářem a peřinou, což je tedy obrovské privilegium. Většina lidí uléhá ve svých spacácích na tvrdou zem, kamkoli, kde je nějaké místo a i tam, kde už žádné není.

Procházím malebnou vsí nad jezerem, opojena i mocnou šeříkovou vůní a jako bych procházela dávným májovým snem.

Než dojdu k rybníčku na návsi, míjím hlídače májek sedících tiše v křeslech u ohně hořícího v podélné půlce sudu před hlídací dřevěnou boudou s gauči. Hlídají celou noc, celý květen a hlídají poctivě a to nejen májku svojí, ale i šest nebo sedm dalších, z okolních vsí ukradených.

Žádná z nich ale není ani z poloviny tak vysoká jako ta jejich, jejíž špičku zahlídneš jen když se hluboce zakloníš. Tahle skvostná májka končí až někde v hvězdnatém nebi, kterému vévodí měsíc v úplňku.

Ale i ona skončí v ohni se všemi ostatními. Co ukradená májka, to sud piva. Oheň bude hořet ještě pár červnových nocí, než se všechny sudy vyprázdní.

Reklamy

2 comments on “Sud piva za májku

  1. alena píše:

    Pekné,ale není mi jasné co ta ukradená májka je za tradici.Tady na vesnicích je to taky velmi oblíbený sport^^ a samozrejme spojený s pitím piva.To mají Cesi a Bavoráci spolecné.Asi proto,ze prý je Praotec Cech vyhnal z Cech.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s