Moje noc duší

Světlo osvítilo zeď z prastarých kamenů, u kterých spím a kterých se, chladivých, tak často dotýkám horkou dlaní. To světlo mě probudilo a probudilo mě z děsivého snu, ve kterém jsem, s jistou převahou sice, ale marností, úporně bojovala se stále ožívajícím mrtvým přeludem, byl to boj krvavý, sen tedy prapodivný a pro mě zcela neobvyklý. Osvobozena probuzením, leč oslabena vyčerpávajícím zápolením, posadila jsem se, opocená, v peří a mátožně se rozkoukávala.

Kdo tu…

V rohu na stolku u dveří stojí na stojánku velký černý telefon z toho času, kdy pro mobily nebyl na statku ještě signál. Je tomu sice jen pár týdnů, kdy jsem divoce zajásala, že můžu telefonovat i z vlastního lůžka a nemusím už, třeba i za deště či mrazu, pátrat na zahradě po vhodném místě k volání, ale na lepší si člověk zvykne rychle a tak tam teď ten smutný telefon, jehož číslo už nikdo nezná, stojí opuštěný a zapomenutý.

A to světlo, kterým jsem se probudila, vycházelo právě od něj.  Od velkého černého telefonu, osvíceného silným mihotavým světlem. A jak se to světlo (pocházející, jak jsem později zjistila, z nějaké internetové krabičky za ním) mihotalo, vypadalo to, jakoby se ten telefon ke mně pomalu obracel.

Umocněno snem, který mi ještě z žil nevyprchal, působilo to mysticky až strašidelně a já na ten velký černý, ke mně se otáčející telefon zírala, uvědomujíc si, že právě dneska je ta noc a začínala jsem vstávat, statečná, že ho zvednu, když v tu ránu pohasl.

Nahmátla jsem ve tmě mobil. Pár minut po půlnoci.

Na dvoře, stejně jako předešlé noci, měly svítil čtyři vydlabané obří dýně na cestu mrtvým předkům a taky aby zlé duchy zaháněly.

Vstala jsem, abych se na ně podívala, ale jejich pokřivené úsměvy byly vyhaslé.

Vdechovala jsem chvíli noc podzimu, ostrou svěžest, prosycenou tlejícími květinami.

img_0005

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s