Konec bubnování

Stalo se to před tím, než i v nížinách napadla trocha únorového sněhu, během prvních letošních holomrazů. Našla jsem ho v mrazivém ránu na zahradě zbělené jinovatkou, ležel tam v obdélníku jasné zeleně, v jarně svěží trávě, jak ji vybarvilo slunce ve výseku, který vykreslilo přesnými geometrickými tvary, když vyšlo zpoza střechy stodoly.

P1060188

Díky absenci koček, kterých je na vsi v každé chalupě hned několik, ale které se díky lovecky velmi zdatné Čampě, feně Turkmenského alabaje, přes vysokou kamennou zeď statku neodváží, opanuje zahradu i dvůr nezvykle početné množství ptactva všeho druhu. S proměnou ročních období jedni ptáci přilétají, jiní odlétají, ale miláček strakapoud tu zůstával po celý rok, ve svém vykotlaném hnízdě do téměř neživé už, břečťanem půvabně obrostlé, starobylé hrušně, z jejíž poslední plodné větve spadávají koncem léta maličké sladce trpké hruštičky, lákající divoké včely.

Rozléhající se jarní staccato mého nejoblíbenějšího opeřence působí na mě s celým ptačím sborem blahodárným, mocně povznášejícím radostným pocitem, se kterým zapomínám hledat odpovědi na otázky i na otázku o smyslu vesmíru, u které mi odpověď chybí nejvíc.

Poslední týdny, kdykoli jsem se vnořila do vanové lázně s Epsomskou solí, pozorovala jsem strakapoudka, jak vysoko v koruně ořešáku vesele zbarvuje spící větvoví, jak tam neúnavně tesá. Nejdřív jsem se trošku polekala, jestli se třeba nesnaží z mocné větve vydloubat larvu tesaříka, kterého jsme si mohli dovézt se dřevem z lesa. Tesal tam denně na stejném místě a kolem něho poletovalo pár sýkorek a taky vrabci kolem něho poskakovali, jakoby na ně mohlo něco zbýt. Ale pak ho v té jeho činnosti vystřídala partnerka a bylo jasné, že si staví nový dům.

Ležím ve vaně s horkou lázní, marně na něho čekám. Ani jeho partnerka se neobjevuje. V zimně smutné koruně ořešáku ani ptáčka.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s