Venuše z mušle

IMG_2351-1

Když jsem v Cabourgu zatoužila po internetu, chodila jsem, většinou už za tmy, do ne příliš vzdáleného lesoparku, kde připojení bylo k dispozici, ne sice moc rychlé, zato ale zadarmo. Připojení, které jsme si pořídili v internetovém obchodě v Deauville, nám vydrželo jen pár dnů a za těch pár dnů jsme zase museli jet do Deauville, protože jsme to neuměli jinak zaplatit a znovu jsme vysolili nesmyslnou částku za pár dní možnosti používání internetu doma z gauče. Po třetí jsme si tedy připlatit už nejeli a na přenosnou krabičku Orange, ze které jsme zpočátku měli takovou radost, definitivně rezignovali.

Ten večer byl přenádherný, obloha rudá zapadající sluncem, já procházela parkem zlatem listů spadaných z podzimních platanů, spoře osvícena žlutavým světlem starodávných lamp. Zdáli hučel příliv vln zneklidněného oceánu.

Ve chvíli, kdy jsem se usadila na lavici za dřevěným stolem a rozložila na něj notebook, obloha potemněla a spustil se, zcela nečekaně, déšť. Chvíli jsem stála s notebookem v ruce opřená o rozehřátý ještě kmen jednoho z platanů a pak přeběhla deštěm na nedalekou toaletu a usedla v neonovém osvětlení na mísu s notebookem v klíně. Tenhle záchod v parku je ale zcela automatizovaný a já po nějaké době zaslechla jakési podivné zvuky a počala mít obavy, že se záchod začne sám od sebe celý nějak oplachovat, že se to všechno nějak zasekne a já nebudu moct ven a budu na tom ještě hůř než na dešti a tak jsem se rozhodla znovu pro platan, když v tom jsem si všimla, že za záchodovým domkem je jakási stříška. Byla tam tma, lampa poblíž nesvítila, ale nepršelo tam a jak jsem se v té tmě pomalu rozkoukávala, začala jsem rozeznávat i nějaké tvarované posezení v nepatrném výklenku za nízkou zídkou a tak jsem se do toho sedátka celkem dost pohodlně usadila a chvíli uspokojeně jen tak koukala do deště, než jsem se začala opět zabývat svým počítačem. Déšť ustal, ale internet tu šel úplně nejrychleji z celého parku, sem budu chodit, říkala jsem si a zůstala tam, vzduch příjemně voněl po dešti a za plotem parku to ožilo lidmi. Tedy ožilo to čtyřmi muži na kolech, co byli nejspíš předtím schovaní v zastřešené čekárně na autobus a co málem všichni z těch kol popadali, když první z nich zprudka přibrzdil, jak mě spatřil, s tváří osvětlenou monitorem, jak si tam tak sedím v parku na mušli, což mě nějak v tu ránu došlo, ale seděla jsem tam hrdinně dál, osvícená, za tou nízkou zídkou, která je pro pánské pisoáry ve Francii tak typická.

Nakonec jsem měla docela kliku, kdybych se v tom svém sedátku jen o trošku víc opřela zády, přišla bych domů úplně zmáčená, ovšem z jiné strany než by to dokázal déšť.

Reklamy

6 comments on “Venuše z mušle

 1. Sedmi píše:

  To je výborný příběh 🙂

  • Mirka píše:

   Díky, věrná Sedmi 🙂
   Rozhodla jsem se, pevně jsem se rozhodla, zcela rezignovat na sledování politického dění, uspala jsem všechny svoje oblíbené redaktory a skupiny na FB, zatím na 30 dnů, a vyhýbám se všemu, odkud by na mě mohlo juknout nějaké z politických monster. Pro jistotu ani hlavní stránku FB raději neotevírám, zatím. Od předevčíra to tak mám 🙂 a už teď se cítím svobodnější, šťastnější a i nabitá potřebou konečně zase začít relaxačně psát. Doslova mě to užíralo, nejsem schopna sledovat dění povrchně a tak mě to bralo i téměř všechen můj volný čas, tedy kromě té sladké čtvrtroční pauzy ve Francii.

 2. alena scheibinger píše:

  Ráda ctu tvé povídky a tenhle zase patrí do kategorie:kdykoliv si na nej vzpomenu zacnu se potutelne usmívat 😉

  • Mirka píše:

   Děkuju, Alenko! Zrovna jsem myslela na to, že na zažívaní komických situací jsem já přímo fenomén. Ovšem některým příběhům jsem schopna se zasmát až po mnoha letech a některé zůstanou ve mně utajeny nejspíš navždy. Leda tedy těsně před smrtí… jestli ještě „udržím pero“ 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s