Sen o Budyni

Zmohla mě horečnatě, dusivě dávivým kašlem, choroba. Nepřišla jsem na hrad za dne. Zato za noci ano.

Z kapsy vytahuju sluneční kapesní hodiny ze slonové kosti, jenže slunce nesvítí a tak vyndavám z kapsy druhé mobil. Je čas.

Na dvoraně hradu líčím kolem mě seskupeným návštěvníkům, jak by to bývalo mohlo vypadat, kdyby voda nezůstala jen v názvu hradu, kdyby Matkoboží potok a Matkoboží rybník ruinami ze dvou slunných křídel hradu zasypány nebyly. Jak bychom teď plavali kolem celého hradu, kolem celého královského města Budyně, pořád dokola a pod námi krokodýl.

IMG_4889 (6)

Vycházím z alchymistické kuchyně do konírny a Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburka mě zve k projížďce, posazen zpříma na vyšlechtěném oři. Toho koně znám, usměju se. Jan Zbyněk to bere jako souhlas a vyzvedne mě s lehkostí k sobě do sedla.

Chci se začít bránit, říct mu, že už nikdy nechci sedět na hřbetě koně, chci mu líčit, co všechno jsem na tom koním hřbetě prožila při projížďce podél oceánu v Normandii, jenže náruč vzdělaného šlechtice mě zbavuje veškerých obav.

Přes padací most vjedeme do široširých lužních lesů. Křik plašených ptáků, dupot prchajících jelenů.

 

4 comments on “Sen o Budyni

 1. vidoulsky píše:

  Mně se teď zdá většinou o zubech. Padaj mi ve snu i ve skutečnosti. Naštěstí ty provizorní, než se mi chytnou imploše. Pan doktor trpělivě lepí. Co jste zase papal? Ale, kachničku. No povídejte, než Vám zaschne cement. Čím jste zapíjel? Červené, Marek Šoman. Ale to nemůžete, přes rameno pana doktora poznamená slečna zubní hygienistka, tady vidím že berete látky na tlak. Oba s panem doktorem chápavě mlčíme a v mých slinách tiše tvrdne cement. Tak dobrý, nějakou dobu Vám to vydrží, protrhne chápavé ticho doktor. A kdyby něco tak přijďte mezi půl osmou a osmou každý den. Ten sen se Ti Miru moc povedl, erotika z něj úplně ejakuluje? Fakt moc pěkný, vše nadbytečné poškrtáno, jen hutný text.

  • Mirka píše:

   Sestřička o tlaku samozřejmě zhola nic neví. „Sklenka červeného vína srdci prospěje a tlak nezvyšuje,“ píše odborník.

   Jinak jeden ze snářů praví:
   Zuby – Odoláš pokušení. Před hříchem utíkej jako před hadem, přiblížíš-li se, uštkne tě.

   Za recenzi od knihomola vyššího řádu děkuju.

   • vidoulsky píše:

    Mně už se to odolává! Sbírám teď pohlednice Terstu.

    • Mirka píše:

     Zvláštní, zrovna dneska mě napadlo, kam se poděla moje sbírka hodně starých pohlednic, kterou jsem podědila po jednom starém muži a uchovávala ji v úzké dlouhé staré kartónové krabici. Jistě i Terst, díky společné rakouskouherské minulosti, by se tam našel.

     (Ve skutečnosti tuším, kam se ty pohlednice poděly.)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s