Bez masa by se člověk nestal člověkem

Voňavě jarní déšť zkrápí šťavnatě zelenou zahrádku. Raní kávu neupíjím tedy v raním slunci, ale před krbem, ve kterém neplápolají plameny z polen, nýbrž z polo ztrouchnivělé palety, kterou jsem před tím opřela o cihlové schůdky před vchodem a v tom ranním kuropění ji rozštípala dobrodružně divokým poskakováním na ní. Co rupnutí, to radost spojená s úlevou, že ruplo dřevo a ne moje kost.

Lahodnou kávu připravuje Oleg jedinou svojí nezraněnou levou rukou a to způsobem téměř alchymistickým, což se ke mně zrovna trefně hodí.

img_7623-collage

Místo na zahradě na slunci sedíme tedy před krbem a bílý zvídavý králíček, co nás společně s šedivým a zrzavým ráno na zahradě vítávají jemnými doteky čumáčků, dožadujíce se hlazení, vhopká průzkumně za námi dovnitř domu a v touze po mazlení vyskočí si na můj klín.

Prý ještě v sedmdesátých letech 19. století se chovali importovaní králíci jen pro potěšení a zábavu. Králík je stejně dlouhověké a stejně inteligentní a společenské zvíře třeba jako pes nebo kočka a stejně i na člověka reaguje.

Pro vyšší inteligenci je zapotřebí vyššího počtu neutronů. Pes jich má v mozku 16 miliónů, kočka 30 a králík 33.

Ve stísněné mrňavé špinavé klícce se z králíka stává plaché zvířátko, co vyděšeně utíká do rohu, sotva se člověk přiblíží, stejně jako se ze psů chovaných pro maso v klecích stávají vyděšená zvířátka bez charakteru.

Život v našem světě si přizpůsobujeme, jak je nám generacemi vštěpováno a tak někdo si pochutnává rád na mase psím a někdo zase na mase králičím.

Svět je zařízen vskutku podivuhodně a za to jistě může ten Ďáblík, který když Pánbíček zvolal: „Milujte se a množte se!“, škodolibě k tomu dodal: „Perte se a žerte se!“

5 comments on “Bez masa by se člověk nestal člověkem

 1. kaschika píše:

  To je strašně smutný zamyšlení… Kéž bych se dopracovala k tomu, že z masa budu jíst jen ryby (a i těch je mi líto)…
  Ale kávička, kávička musela být lahodná. Já už několik let kávu nepiju, ale tuhle bych asi neodmítla.

  • Mirka píše:

   Přemýšlím, jaký důvod přiměje někoho, kdo jistě poznal vynikající srbskou kávu z džezvy, přestat zdraví prospěšnou kávu pít? Ráno bez rituálu s kávou?

   • kaschika píše:

    Miru, jednoho dne se stalo, že jsem měla žaludek jako na vodě. A další den zase. A znova. A když jsem jen pomyslela na kávu, neudělalo se mi dobře 🙂 Pak jsem tedy kávu pár dní vynechala a přestalo to.
    Nějaké přenastavení systému nezávisle na mně, protože já bych se lahodné kávičky nikdy nevzdala. Před mnoha lety jsem přestala kouřit, a ještě dodnes, když si sednu k nějakému zadumání, sáhnu automaticky po cigaretě. A kafíčko mi taky chybí. Už jsem to zkoušela několikrát zlomit, ale nelze.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s