A ráno mi z Práva předčítala

Věřím že už z jiného, než toho Rudého, kterým jsme si my všichni z naší hliněné ulice svorně zadky utírali, z důvodu hlavně praktického, toaletní papír byl v té době rozkvétajícího socialismu luxusem. Nejspíš jsme ty zadky měli všichni tiskem začernalé, ale to nikdo z nás nezkoumal.

img_20200718_151841

Foto z mé minulé návštěvy, přestal mi totiž na mobilu foťák fungovat, po té, co do hradní toalety mi padl.

Zazvonil pohledný muž, starší už, a ptal se, jestli naši sousedi od naproti bývají doma. Že prý sem kdysi jezdíval za svým dědečkem a jeho maminka že se tu narodila. A já okamžitě věděla o koho jde. Vláďa Mašek z Ústí, mojí dětské opravdové kamarádky Blanky zbožňovaný bratranec. O osm let starší než my dvě, vzal nás kdysi do ZOO, to tam ještě ten můstek, co se propadl, nestával a my pluli ze Stromovky přívozem.

Ihned jsme si porozuměli. Nejen díky vzpomínkám.

Odpoledne jsme ve třech, já, on a moje maminka, strávili neobyčejné. Stařecká demence, která po prožité narkóze ovládla mojí mámu, jakoby se vytratila a maminka se náhle rozpomněla na všechny ty pitoreskní lidičky, kteří v naší hliněné ulici žili, na Klepejtkovi, Heranovi, Pechrovi, Hříbkovi, Herajnovi, Kejhovi, Pokorných, Dvořákovi, Koutkovi, Svobodovi, Hartmanovi, Lázničkovi…

A pak se zeptala, kde že všechny ty lidi vlastně jsou a když jsme jí sdělili, že už všichni opustili tento svět a že jen ona jediná ve svých 94 letech tu přežívá, zeptala se:

„A co můj tatínek?“

Tak jsem jí řekla, že ten už taky umřel, když v tom moje máma, kterou jsem nikdy neviděla brečet, začala zoufale hořekovat:

„Tatínku můj! Jak je tohle možný? Dyť na to vůbec nevypadal!“

Vláďa ji povídá, že smrt je přirozená a on taky že svoje rodiče už nemá a máma na to:

„No jo, ale vy už jste starej, ale co já…?!“

A mě došlo, že si zaměnila mého bratra Libora, který se o ní stará, onoho trojjediného otce ducha i syna svatého s dávno už zesnulým otcem skutečným.

 

Právě vyzvánějí zvony stodůleckého kostela a já myslím na ty keře s červenými slzičkami, ploty zahrad ulice K Višňovce, které vytvářely prostory k našim živým hrám, co nás utvářely…

 

8 comments on “A ráno mi z Práva předčítala

 1. vidoulsky píše:

  Popíjím první letošní burčák, čtu si Mirčin až dojemný článeček, ale jízlivý ďáblík mi napovídá: Mirko! Ten první můstek, v dobách Tvých návštěv ještě nestál. Ale dobrá zpráva je – dožili jsme se toho třetího.

 2. Hana píše:

  Ve srovnání s dobou aktuální, byla ta za socíku vskutku pohádková. Proto taky uvádíte tu o nedostatkovém toaleťáku. Ještě byste mohla připomět chybějící banány a hadříky z tuzexu a výčet páchaného zla za totáče by teprve nabral tu správnou dimenzi.
  Ano, toaleťák se dnes neřeší, ale KDE si své zadky mají vytírat ti, co přišli díky exekuci o střechu nad hlavou, už nepíšete??…
  Ale abych nekřivdila, třeba je na víně pouze Alzheimer, ať už dědičný, nebo pouze získaný, kdo ví?
  Hezký den, hana

  • Mirka píše:

   Myslíte, Hano, tu dobu, ve které mého devatenáctiletého strýce Josefa odsoudili k trestu smrti, protože roznášel letáky? Nebo snad tu pozdější, kdy jsme žili pod okupací ruských vojsk (celkem 73 500 sovětských vojáků, 56 832 rodinných příslušníků, 34 790 kusů bojové techniky bylo odsunuto až v roce 1989) v odporných lžích a v nesvobodě nejen vycestovat, ale i jen pravdu vyslovit. Lidé, hlavně děti, byli przněni a někteří se z toho už nikdy nejspíš nevybabrají, jak vidno z vašeho komentáře. Zmínka o Alzheimeru je zbytečná a shazuje jen a pouze vás.

   • Mirka píše:

    P.S. Jinak souhlasím, že zákon o exekucích je zcela pokřivený a je třeba ho radikálně přepracovat. Já sama mám s exekucí svoje zkušenosti. Jiná pak je ovšem otázka, proč se lidé naivně, hloupě a nesmyslně zadlužují…ale i na to je odpověď. A opět skončí u estébáků a „elitních“ komoušů, vládnoucích dál v každém čase. Je to stejné, jako se vším, třeba s nízkými důchody většiny. Kdyby naší zemi neprznili 40let komoušové, měli bychom dnes důchody nejspíš ještě vyšší než důchodci západní Evropy. A tak bych mohla pokračovat nekonečně…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s