Jako když střelí

Vyšla jsem do zahrady k svému dlouhému (čím dál prodlužovanějšímu) snídání. Pohled na (orlicko – ) smrkový plot a srdce mi sevřela tíseň. Pěkně zastřižený! Podobný pocit jako když jsem poprvé vešla do zrekonstruované Vrtbovské zahrady, do toho dříve snově zarostlého ráje, kam vcházela jsem do ptačího ticha a nikdy nikoho v zapomenuté kráse nepotkala. Jen občas jsem tam někoho přivedla. Každého, kdo tam se mnou vešel, zmocnil se pocit posvátné radosti z prostého bytí.

A pak že jsem cynik, jak mi nedávno sdělila moje maminka a čekala, že se budu bránit. Jenže já se nebránila, protože, jak napsal Oscar Wilde:

„Cynismus je umění vidět věci takové, jaké jsou, a nikoli takové, jaké by měly být.“

Řekl:

„Když to nechám zpustnout, bude to krásný dům, zahrada a sad.“ Ta věta mi ho přiblížila.

Prosté bytí. Tak tu tedy jsem. Hrozivá kulisa otrocké mašinérie světa přeplněného nepotřebným mě neruší. Tyju z ní. Čas od času, když se mi zachce.

20 comments on “Jako když střelí

 1. Mod. píše:

  Nemám ráda zpustlé věcito ovšem nehovořím o zastřižených stromcích do lajny:-)Když člověk nechává věci zpustnout, evokuje mi to, že je dostal a prostě si jich neváží.

 2. Mirka píše:

  Mám rádai zpustlé lidi.To je krásný na světě…že je tak rozmanitý. Ten má rád to a ten zas ono.Znám spoustu domů, které lidi dostali a "vážili" si jich natolik, že je zrekonstruovali k nesnesení. Mému. I já se (bohužel ne jednou) zachovala podobně, než jsem rozum (zase podle mého) pobrala.Ovšem někdo rekonstruuje s citem (jako Aleš například…jenže jen díky tomu, že zázrakem během komunistické éry jeho statek nikdo nerekonstruoval, že ho mohl koupit tak božsky zpustlý), jistě. Široce obsáhlé téma.Když člověk nechává věci zpustnout, nemusí to být, a nebývá to, proto, že si jich neváží. Co to vlastně znamená?….vážit si VĚCÍ?Například v jedné vsi (pod Řípem) zrekonstruovali zpustlý rybníček. S vrbičkami a vodním zvířectvem uprostřed návsi u kapličky. Rybníček vybagrovali, vybetonovali…voda zmizela. Tak do toho vybetonovaného prostoru, kde se voda objeví, jen když hodně hodně prší, nechali vbetonovat tyč s košem na basketbal. Pro radost místním dětem.Bezmoc. Netrápí mě to, ale. Je to prostě tak. Je to život. Život, který je nejen konečný pro každého člověka, ale který jednoho dne skončí (vědecky dokázáno)pro všechny a pro všechno.

 3. Mirka píše:

  "Pro radost místním dětem." V uvozovkách samozřejmě.

 4. Mod. píše:

  Zpustlá příroda může být krásná, protože pustne přírodně, ale na zpustlých stavebních materiálech není většinou nic hezkého.Ovšem pozor, stejně jako o zastřižených stromech, nehovořím o podnikatelském baroku:-)A co to znamená vážit si věcí? podle mne to znamená i udržovat je, nenechat je zpustnout, protože nevím, jestli věci chtějí být zpustlé. U nás u Vltavy máme jeden " úžasně zpustlý dům", vyfotím.

 5. ratka píše:

  taky mam rada spustle lidi. mozna i proto, ze sama sebe povazuju za spustlou. a nechci to menit.

 6. Mirka píše:

  Líbí se mi,jaks to slovo zjemnila slovenštinou, Ratko.Inspirována Modonou, můžu jen dodat:Jsi krásná, protože pustneš přírodně.

 7. Mod. píše:

  Zrovna sem se dodívala na Reportéry ČT o tom jak Volyňský Čech ( který sem v roce 93 přišel s hromadou prken) nádherně a zcela stylově zrekonstruoval Grandhotel Praha v Jičíně, který zlstane zavřený, protože zpustlý starosta za ODS nedodržel svůj slib, že hotel dostane parkovací místa.

 8. Mirka píše:

  Díkyne Bohu, ale i sobě, nemám televizi. A tak se nemusím zbůhdarma rozčilovat třeba společně s Volyňským Čechem.Já bych hotel ale otevřela. Pro kolaře, běžkaře a tak. Když stylově, tak stylově.(Jen vtipkuju, nic o tom nevím a upřimně…vědět ani nemusím.)

 9. Mod. píše:

  Jak vypadá zpustlý člověk? Má olámané nehty, neobroušené paty, mastné neupravené vlasy, rostou mu chlupy z uší? tak takových pár znám, ale moc mě to nebere:-)

 10. Mod. píše:

  Ten pán si na tu rekonstrukci vypůjčil 33 milionů, to mu asi běžkaři ani cyklisti nezaplatí:-), je to secesní stavba vybavená i původními, po republice posháněnými originálními kusy vybavení. a kupodivu to není žádný Karlovarský mafián, ale obyčejný chlap, který léta vozil z Ruska Vánoční řetězy a s nima objížděl republiku od města k městu.No, nakonec Praha byla za bolševika taky " moc krásně zpustlá":-(

 11. Mirka píše:

  Mod.,takhle vypadá ten starosta?

 12. Mirka píše:

  Mod.,tak to je fakt, s tou Prahou. Někdy méně znamená více. Někdy se mi zvrhle zasteskne…Mod., já přece nechci bořit památky. Rozumím tomu, co píšeš. Nevzpouzím se…

 13. Mod. píše:

  Nevím, paty ani uši mu nebyly vidět:o), možná je zpustlý jen morálně.

 14. Mod. píše:

  Mirko, na rozpadajících se domech, které drží pohromadě jen silou vlastní vůle, já prostě nic hezkého ani romantického nevidím. Rozhodně máš pravdu v tom, že někdy méně znamená více a spousta " architektonických zásahů" je katastrofa, což ovšem podle mého objektivního dojmu:o), noc nemění na tom, že člověk, který si koupí dům a těžce ho splácí, ho prostě nenechá rozpadat, pokud není lenoch nebo totálně vprdeli-jakýmkoliv způsobem.

 15. Mirka píše:

  O tom alenení vůbec třeba diskutovat. Nic z toho ničím nepopírám, přeci.Já ani nemám nic (samozřejmě) proti zrekonstruovaný Vrtbovský zahradě. Jen mi chybí ta, kterou jsem tak intimně znala.Tím článkem neříkám nic víc, jen to, že miluju zpustlost starých domů, zahrad i lidí. A není proč o tom polemizovat.Jsem ráda, když potkám někoho, kdo vnímá stejně jako já. A to je všechno.

 16. Mirka píše:

  Pro jistotuslovo "zpustlost" dávám do uvozovek. Aby mě někdo "nebral za slovíčko".

 17. Mod. píše:

  Já miluju původní věci, ale i krásné přírodní materiály. Nesnáším plastová okna, a nevadí mi vzít do ruky šmyrgl a brosit a natírat okna, dokážu desítky hodin odstraňovat desetiletí nanesený sajrajt z okenních tabulek a je mi příjemnější než nechat to znovu zasklít, mám ráda staré, krásné původní věci, ale nemusí být zasrané,špinavé a rozpadlé, a taky nemám důvod o tom polemizovat, prostě nemám ráda zpustlost:o)

 18. ratka píše:

  a ja mam rada zpustlost i spustlost. slovo spustlost mi zni trochu lepe. neco jako spustlik :o)kdbych nemela manzela, ktery me nedovoli se spousteti, tak bych bych byla uplne uplne spustla. vcetne me kocky, která je taky spustla. (porad se vali) a vcetne me zahrady. Zahrada meho muze je krasne posecena, a ja tam mam kout tzv. mrdnik, a ten je taky uplne spustly. vsecko tam roste tak nejak emh jak chce.

 19. Mod, píše:

  ratko celá moje zahrada je spustlá i zpustlá, opět mi kvete i lavička, prostě mrdník:-)

 20. Mirka píše:

  Modonko?Jak to???, že Tvoje zahrada je "spustlá i zpustlá"…když prostě:"nemáš ráda zpustlost"Máš přeci ráda svoji zahradu?Kvetoucí lavička!…jen ta věta mi stačí k radosti.A co se vlastně dělá v tom mrdníku?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s