Umění D I S K U S E

Totalitní komunistický režim prznil naše charaktery. Nemohlo se mu to za daných podmínek, v daném čase, nepodařit.

Umění diskuse, to je náročná věc. Hodně náročná. Člověk se s ním nerodí. Je třeba se ho učit. Od raného dětství. Tohle, to my, v komunismu vychovaní, už nedoženeme. Nedoženou to ani naši, komunismem vychovaní, v demokracii vyškolení, politici. Bohužel. Bohužel pro ty, kteří nuceni jim naslouchat, je kopírují.

Umění diskutovat bylo nejen neučeno, bylo striktně zakázáno. Polemika byla víc než přestupek. Byl to zločin. Zločin proti pravdě. Proti té jediné, všem určené pravdě.

Čas od času sleduju diskuse na francouzské televizi. Probíhají tam denně. Diskutuje se úplně o všem.

Zvolí se téma. Pozvou se lidé, kterých se to téma jakkoli dotýká. Pozvou se odborníci, kteří se právě tímhle tématem zabývají. Odborníci s protichůdnými názory. A diskutuje se. Brilantně, pod brilantním vedením zkušených moderátorů. Není cílem dojít k jednoznačné pravdě. Cílem je vyslechnout názory všech, všech bez rozdílu třeba věku, nebo vzdělání, a vytvořit si vlastní úsudek.

Francouzi tohle umění ovládají dokonale. Učí se ho už ve školce. Ve škole nebiflují. Jsou nuceni přemýšlet. Naučili se umění diskuse.

Reklamy

37 comments on “Umění D I S K U S E

 1. mikeš napsal:

  Jenomže Češi mají tu nevýhodu, že tím že jsou malí, tak se bojí, aby je někdo větší nepřeválcoval, tak nediskutují. A když se najde ten hrdina, tak je to spíše parní válec, který chce mít za každou cenu pravdu a ke slovu, někoho s jiným názorem stejně nepustí. Diskuse pak probíhají spíše pokoutně na úrovni pomluv s náležitým emotivním vyhrocením. A obrana je sarkasmus, ironie, cynismus atd, atd. Nejprve se bude muset ale iz vinit.

 2. NowhereMan napsal:

  Hodně pravdivý, bohužel… jen se bojím, že lidi u nás často ani (od politiků) nechtějí diskusi, chtějí, aby někdo věděl, co je správně (vůdce), a aby za ně (z pozice státu) všechno zařídil… děs! :-)

 3. @Teo napsal:

  Tak tedy k tématu Umění diskuse:Podle mého názoru je tento článek pohledem z autobusu na vzdálená minová pole. Vypadají poklidně, ale zkus si tam vyšlápnout. Ve WWW si můžeš prokliknout zajímavý odkaz. Jde o francouzského prezidenta a jeho metody diskuse. A to Le Penovi v agresivitě nesahá ani po kotníky!Pokud jde o naši politickou scénu, jako vzor kultivovaného diskutéra je uváděn exministr Sobotka. Neskáče do řeči, negestikuluje, nezvyšuje hlas a hovoří „moudře“. Akurát že pořád manipuluje s fakty, pokud přímo nelže. Je nebezpečnější než Paroubek, co si často nevidí do huby a neustále se furiansky demaskuje. Děkuji za pozornost.

 4. mikeš napsal:

  Diskuse je plodná, pokud se lidi chtějí obohatit a chtějí opravdově vyřešit nějaký problém. Když se chtějí shazovat a dokazovat kdo je chytřejší, vždycky to bude nakonec trapas / to vím z vlastní zkušenosti – trocha sebemrskačství myslím nezaškodí /.

 5. rulisa napsal:

  Souhlas s Nowheremanem.Diskuse pro diskusi, pro urovnání si vlastních myšlenek a vlastních názorů a pro cvičení hlavy je u nás (nebo teda určitě i někde jinde, ale jiné jinde než nás neznám) v podstatě za nikam nevedoucí a nic nepřinášející, zbytečnou až zavrženíhodnou věc. :o)Vítěz musí být, pánové! Vítěz!! :-))

 6. rulisa napsal:

  P.S. Mi tam za svypadlo – Za každou cenu! :-)

 7. mikeš napsal:

  Ale na flintu v žitě bych to přece jenom v Česku neviděl. Snad je ještě kapka naděje / bez ironie!!!/. Češi jsou prý zase více na práci, tak nač zbytečné řeči.

 8. rulisa napsal:

  A proto Češi budou pracovat, řízeni někým jiným. :-)Nee, fakt o byl jen ftip. :-))

 9. radka napsal:

  iniciativni pracanti :o) Beda nam povalecum, az se vsichni zacnou chtit kochat zivotem a u toho diskutovat :o)

 10. rulisa napsal:

  No, ale Radko uznej, někdo se v tom horečnatě pracovitým světě taky musí povalovat a kecat, jinak by ta rovnováha byla kde…? :-))

 11. Mirka napsal:

  Mikeši,o tom, já, velký český patriot, ani v nejmenším nepochybuju.Miluju tenhle obdivuhodný národ.I když neumíme diskutovat.

 12. mikeš napsal:

  národní sebevědomíTřeba zrovna v těchto diskusích dřímá zrnko pro růst našeho národního sebevědomí. A čeká jenom na ty ideální podmínky.

 13. radka napsal:

  Co je narodni sebevedomi?

 14. rulisa napsal:

  Součet sebevědomích individuálních? :-)

 15. radka napsal:

  eeeeeehm,hmmmm,bleeee radeji jdu do pr…

 16. rulisa napsal:

  Prooooč? :o)))Sem něco zblbla, asi… :o)

 17. radka napsal:

  ne :o) Napisu nekdy co si myslim o narodnim sebevedomi individua :o) Ale nechci kazit Mirce blog, tak zdvorile lezu do diry.

 18. Mirka napsal:

  Teo,na rozkliknutí dalšího z Tvých odkazů mám nejspíš moc pomalý internet.O agresivitě Jean-Marie Le Pena jistě nikdo v nejmenším nepochybuje. Ale co se týče Nicolase Sarcozyho, pokud vím, ve své předvolební kampani ani jedinkrát nenapadl svoji protikandidátku. Například.Můžeme ale otevřít i diskusi o francouzské politické scéně. Eventuelně ji srovnávat s politickou scénou naší.Ačkoli to vůbec nebylo záměrem mého článečku.

 19. @Teo napsal:

  Ach jo… tak si to rozklikni tady:http://www.rozhlas.cz/cro6/internet/_zprava/366835 Celá ta pasáž o Francouzích je pomýlená a dokonce bych řekl NEKOREKTNÍ. O tom, že Sarkozy je konfliktní typ, vyhledávající spory, ví každý, kdo se zajímá o zahraniční politiku. Tak se zorientuj a pak si ten svůj názor třeba pooprav. Díky. Měj se!

 20. Mirka napsal:

  Teo,„Čas od času sleduju diskuse na francouzské televizi. Probíhají tam denně. Diskutuje se úplně o všem. Zvolí se téma. Pozvou se lidé, kterých se to téma jakkoli dotýká. Pozvou se odborníci, kteří se právě tímhle tématem zabývají. Odborníci s protichůdnými názory. A diskutuje se. Brilantně, pod brilantním vedením zkušených moderátorů. Není cílem dojít k jednoznačné pravdě. Cílem je vyslechnout názory všech, všech bez rozdílu třeba věku, nebo vzdělání, a vytvořit si vlastní úsudek.Francouzi tohle umění ovládají dokonale. Učí se ho už ve školce. Ve škole nebiflují. Jsou nuceni přemýšlet. Naučili se umění diskuse.“Tahle moje pasáž, Teo, není pomýlená. Jen těžko bych mohla cokoli opravit.To jen Tvé vstupy bývají nekorektní.Já nepsala článek o politicích a jejich intrikách.

 21. @Teo napsal:

  Aha…všichni francouzi to umění ovládají dokonale, s výjimkou jejich prezidenta a politických představitelů. Přitom politici jsou vzorkem a „elitou“ národa. Jací občané, tací politici. A k té mé nekorektnosti… snažím se podpořit své názory nějakým argumentem. To, co píšeš ze svého skleníku, je zpravidla v rozporu s mými zkušenostmi. A tak ti to prostě oznámím. Co je na tom divného? Až ti budu moct zatleskat, tak to udělám. Zatím… bohužel!

 22. radka napsal:

  myslim, ze politici jsou vzorkem nikoliv elitou. A to ani s uvozovkama, ani bez nich. Jsou to reprezentanti nazoru vetsiny. Kdyz vetsina nesnasi diskuse a miluje ponizovani ci urazky sveho konkurenta, tak uplne stejne bude vystupovat i jejich reprezentant. Je jejich zrcadlem. Nasi politici jsou zrcadlem jejich volicu.Kdyz se zmeni lide, tak se zmeni i politicka reprezentace.

 23. radka napsal:

  jinak zpusobilost diskutovat se skutecne uci na skolach v zahranici. ZAci jsou povzbuzování k diskusi o opacnych nazorech, jsou vedeni k polemikam a k vecne argumentaci. Ja si toho obzvlast vsimla na rakouskych skolach. V Nemecku to podlehalo prilis prisnym pravidlum. Rakusaci meli fakt skvele skolstvi a vedli decka k samostatnemu mysleni a k odvaze rict svuj nazor.

 24. Mirka napsal:

  Teo,promiň, ale už jsi mě rozesmál.O umění Francouzů, včetně jejich politických představitelů, diskutovat, jsem já přesvědčená.Ale Tvůj potlesk nečekám.Jen…jaký je tady vlastně ten Tvůj názor?

 25. @Teo napsal:

  Můj názor je ten, že zevšeobecnění, kterých se ve svých úvahách často dopouštíš, jsou zpravidla zcela či zčásti pomýlená. V daném případě neplatí, že Češi jsou komunismem zprznění hulváti s pokřivenými charaktery a Francouzi kultivovaní diskutéři. Jako neplatí, že cikáni smrděj a blogeři voněj. Nebo že chudí jsou tlustí a bohatí hubení. Hele, já se musím smát taky. Hlavně sobě. Stačí si položit jednoduchou otázku: Proč tam vlastně lezeš? Takže tohle byl můj poslední komentář na tomto blogu. Jsem už tak trochu unavenej. No a ne aby vás napadlo mě kultivovaně poprskat. Anebo jak, chcete… mně je to šumák! Tak pa pa. ;)

 26. Mirka napsal:

  Teo!Tohle jsi mi opravdu přisoudil?“Češi jsou komunismem zprznění hulváti s pokřivenými charaktery a Francouzi kultivovaní diskutéři.“???Ale jsem ráda, že se taky směješ!

 27. Sára napsal:

  @Teoa já si myslím,že prostě každý to cítí jinak , má tudíž pochopitelně jiný názor. .Těžko může kdokoliv hodnotit co a jak platí či ne.A mimochodem ..není právě ta schopnost pochopit druhého, přijmout jinakost podstatou diskuse ?

 28. Janek napsal:

  Nevím. Neznám Francouze. Ale asi všude platí, že jsou tam dobří i špatní lidé a i dobří a špatní diskutéři. A když se člověk obklopí správnými lidmi… Mě ani tahle otázka nenapadne. Snad jen mě čílí názory některých důchodců v autobuse. Já mám jasno. Komunismus byl a je fakt…jej…já nemám slovo. Co zakázat voličům komunistů cestovat na dovolené do zahraničí?

 29. Mirka napsal:

  Janku,je to, jak píšeš.Napíšu-li Francouzi, v daném kontextu tím jistě nemíním naprosto všichni Francouzi. Stejně tak jako mluvím-li o Češích, nemám na mysli všichni Češi bez výjimky.Jen, moc by se mi líbilo stejné otevřené diskusní pořady, tak jak je znám z televize francouzské, sledovat i v té televizi naší. Protože ty diskuse jsou nejen zajímavé a zábavné, ale hlavně skutečně rozšiřují pohledy.A tak jak jsem přemýšlela, proč se vlastně tímto způsobem u nás nediskutuje…

 30. Mirka napsal:

  Teovi za zády?Když jsem se ptala Tea, jaký je vlastně ten jeho názor, myslela jsem názor na umění Čechů diskutovat. Tedy téma mého článku.Napsal mi svůj názor. Na způsob mého psaní. Ne poprvé.Názorný příklad ne diskuse. Obejít, či vypustit dané téma a nejlépe bombasticky nasadit jiné.A diskuse ta předpokládá především respekt a ochotu polemiky s názorem jiným než vlastním.

 31. rulisa napsal:

  -„-:-)

 32. radka napsal:

  jojo, presne tak. i proto se radeji dopredu presvedcuji zda ten na druhe strane vubec chce nejakou diskusi. Zda se ho to nedotkne, ze si dovolim rict svuj nazor :o)) I to se clovek musi ucit. A kdyz dostanu pres pracky ze jsem mimo tema, tak to uznam :o)) Uznam sve pochybeni. ZAdny uceny z nebe nespadl

 33. Janek napsal:

  No jedna z mých prvních filosofických knih (a celkově je ten raneček malý:) ) byla Eristická dialektika aneb umění jak dostat v každé debatě za pravdu. No, z ní je poznat, že doba kdy bylo umění diskuze na vrcholu taky za moc nestála:). V tv potřebují oslovit masu. A masa se vyvíjí pomalu a těžkopádně artikuluje své odpovědi, má malou slovní zásobu a častu je zticha a hekne jen jednou za 4 roky:). Buď trpělivá a dál blogem působ na masu, ted malou masu, masíčko:).

 34. Mirka napsal:

  Janku,už jsi mě naučil tančit s vlky…Arthur Schopenhauer do každé knihovny!Jedním z jeho doporučovaných triků je dovést tvrzení protivníka za jeho přirozené hranice.Tvářit se, že to byl on sám, kdo takové přemrštěné tvrzení zformuloval. Pak je vítězoslavně vyvrátit.Výše je příklad jako ulitý!

 35. rulisa napsal:

  A nevžil se pro takové trikování pojem demagogie? :-)Manipulací je tak úžasně široký spektrum… :o)

 36. Janek napsal:

  Oni se ti sofisté taky často přeli před publikem a tam šlo o to, komu uvěří publikum. Takže dobrej demagog vyhrál. Chudák Železný se narodil do špatné doby. I když tam by si asi zase nemohl hrát s brýlemi.

 37. radka napsal:

  ano, rika se tomu demagogie a hlavne populismus. na ten masy slysi. A pak spolecny nepritel. Na toho masy taky slysi. Staci odstranit nepritele a hned bude vse OK. Jednoducha a jasna reseni. Takhle to funguje.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s